Latanoprostum
Latanoprost je vysoce selektivní agonista prostanoidních FP receptoru, analog prostaglandinu F2a. V současnosti je zařazen mezi léky první volby pro léčbu glaukomu s otevřeným komorovým úhlem a oční hypertenze. Farmakologický účinek latanoprostu spočívá ve snížení nitroočního tlaku zvýšením odtoku nitrooční tekutiny uveosklerální cestou, produkci nitrooční tekutiny ve výběžcích ciliárního tělesa latanoprost neovlivňuje. V klinické praxi je užíván ve formě očních kapek s doporučenou aplikací 1x denně do spojivkového vaku postiženého oka (očí).
Farmakologická skupina
Oftalmologikum, antiglaukomatikum, analog prostaglandinu F2a, vysoce selektivní agonista prostanoidních FP receptoru, k lokální aplikaci 1x denně ve formě očních kapek s koncentrací latanoprostu 0,005 % (50 mg/ml).
Chemické a fyzikální vlastnosti
Latanoprost je isopropyl-(Z)-7[(1R,2R, 3R,5S)3,5-dihydroxy-2-[(3R)-3-hydroxy-5-fenylpentyl]cyklopentyl]-5-heptenoát.
Sumární vzorec: C26H40O5
Molekulová hmotnost: 432,58
Latanoprost je prostaglandinový analog. V anglosaské literatuře se pro skupinu antiglaukomatik, do které je latanoprost zařazen, používá termín hypotenzní lipidy. Latanoprost je bezbarvá nebo lehce nažloutlá látka olejového charakteru. Po stránce chemické se jedná o isopropylester, molekulu prakticky nerozpustnou ve vodě, ale naopak velice dobře rozpustnou v acetonu, ethanolu, isopropanolu a methanolu (obr. 1). Latanoprost je předstupněm účinné látky, sám o sobě není účinný. Ve své neúčinné formě je dobře resorbován rohovkou a svou biologickou účinnost získává teprve při transkorneálním pruchodu hydrolýzou na kyselinu latanoprostovou. V doporučené denní dávce 1,5 mikrogramu lokálně ve formě očních kapek (1 kapka denně) snižuje nitrooční tlak u pacientu s glaukomem s otevřeným úhlem a oční hypertenzí.
Mechanismus účinku
Latanoprost snižuje nitrooční tlak zvýšením odtoku nitrooční tekutiny. Experimentální i klinické studie prokázaly, že hlavním mechanismem účinku je zvýšení odtoku nitrooční tekutiny uveosklerální cestou [1,2]. Ostatní skupiny antiglaukomatik – na rozdíl od analogu prostaglandinu – snižují nitrooční tlak zvýšením odtoku nitrooční tekutiny trámčinou komorového úhlu nebo snížením tvorby nitrooční tekutiny ve výběžcích ciliárního tělesa (obr. 2). Přestože přesné mechanismy pusobení prostaglandinu nejsou ještě úplně objasněny, zdá se, že prostaglandiny zvyšují odtok nitrooční tekutiny uveosklerální cestou redukcí extracelulární matrix v prostorech mezi vlákny ciliárního svalu [1,2]. Ke zlepšení odtoku muže také přispívat relaxace m. ciliaris [1,3,4].
Ciliární sval obsahuje několik ruzných prostaglandinových receptoru, zejména FP a EP2 receptory [5,6]. Aktivací těchto receptoru dochází ke stimulaci několika sekundárních intracelulárních signálních mechanismu [7,8]. Předpokládá se, že výsledkem těchto nitrobuněčných pochodu je aktivace syntézy skupiny enzymu s názvem matrixmetalloproteinázy (MMP). Jedná se o skupinu proteáz, které mají lytický účinek na molekuly extracelulární matrix v ciliárním svalu [9]. Výsledky experimentu in vitro na tkáňových kulturách z lidských buněk ciliárního svalu tyto předpoklady potvrzují. Po aplikaci latanoprostu nebo PGF2a byla na těchto kulturách detekována zvýšená tvorba MMP skupin 1,2
Farmakodynamické vlastnosti
Jak již bylo uvedeno výše, latanoprost (analog prostaglandinu F2a) je vysoce selektivní agonista prostanoidních FP receptoru, který snižuje nitrooční tlak mechanismem zvýšení odtoku nitrooční tekutiny uveosklerální cestou. Latanoprost neovlivňuje produkci nitrooční tekutiny. Redukce nitroočního tlaku u člověka nastupuje cca 3–4 hodiny po lokální aplikaci latanoprostu o koncentraci 0,005 % a maximálního účinku je dosaženo po 8–12 hodinách. Snížení nitroočního tlaku přetrvává nejméně 24 hodin [17–21]. Při měření nitroočního tlaku v pruběhu 24 hodin po aplikaci byla cirkadiánní fluktuace hodnot nitroočního tlaku minimální [18–22]. Snížení nitroočního tlaku je větší po aplikaci 0,005% latanoprostu 1x denně než při aplikaci latanoprostu stejné koncentrace 2x denně. Tento fakt je v současnosti vysvětlován snížením senzitivity prostaglandinových receptoru na nadměrnou aplikaci výše zmíněné účinné látky [23].
Výsledky klinických studií prokázaly, že latanoprost při krátkodobé ani při dlouhodobé (12měsíční) aplikaci nenarušuje hematookulární bariéru [17,24,25, 26]. V jedné studii však bylo prokázáno porušení hematookulární bariéry v časném období po operaci katarakty u pseudofakických očí. Následkem výše zmíněného jevu je prokazatelně vyšší riziko vzniku cystoidního makulárního edému u těchto pacientu [27].
S použitím ruzných vyšetřovacích metod bylo zjištěno, že latanoprost v koncentraci 0,005 % a při aplikaci 1x denně nemá podstatný vliv na krevní prutok v očních cévách. V další randomizované studii ale latanoprost prokazatelně zvyšoval pulsatilní okulární krevní prutok u zdravých dobrovolníku [28,29], stejně jako u pacientu s glaukomem s otevřeným komorovým úhlem [30] i pacientu s normotenzním glaukomem [31].
Výsledky jiné studie, prováděné na lidských modelech s retinálním poškozením in vitro, naznačují, že latanoprost muže mít neuroprotektivní účinek [32]. Ve zmíněné studii latanoprost redukoval glutamátem a hypoxií indukované poškození buněk na tkáňových kulturách lidských retinálních buněk. K potvrzení těchto výsledku je však potřebný další výzkum.
Farmakokinetické vlastnosti
Kyselina latanoprostová je po lokální oční aplikaci v nitrooční tekutině měřitelná první 4 hodiny, v krevní plazmě je kyselina latanoprostová po lokální oční aplikaci měřitelná. Po lokální aplikaci opicím se latanoprost distribuuje převážně v oblasti předního segmentu oka, ve spojivce a očních víčkách. Pouze nepatrné množství látky se dostává do oblasti zadního segmentu. V oku nedochází prakticky k žádné biotransformaci kyseliny latanoprostové. Distribuční objem kyseliny latanoprostové je 0,16 l/kg, plazmatická clearance 0,40 l/h/kg a biologický poločas eliminace kyseliny latanoprostové v krevní plazmě je pouze 17 minut. Kyselina latanoprostová se po pruniku do systémové cirkulace váže na plazmatické bílkoviny v 87 % a primárně se biotransformuje
b-oxidací v játrech na (1,2)-dinor a (1,2, 3,4)-tetranor – látky s minimální farmakologickou aktivitou. Metabolity kyseliny latanoprostové se vylučují převážně močí.
Klinické zkušenosti
Glaukom s otevřeným úhlem a oční hypertenze
V klinických studiích (doba sledování 1–12 měsícu) latanoprost v monoterapii u pacientu s glaukomem s otevřeným úhlem nebo oční hypertenzí (hodnota nitroočního tlaku ≥21 torru) snižoval nitrooční tlak (NOT) o 22–39 %. Latanoprost podávaný 1x denně vykazoval signifikantně vyšší účinnost než 0,5% timolol aplikovaný 2x denně ve 3 ze 4 randomizovaných, dvojitě slepých studií [33–36,41]. V těchto zmiňovaných studiích při 3–6měsíční léčbě se pruměrný diurnální NOT při terapii latanoprostem snížil o 6,2–8,2 mm Hg (27–35 %) a při terapii timololem o 4,4–8,3 mm Hg (19–33 %). Latanoprost při 1–2letém sledování vykazoval dlouhodobě stabilní vliv na snížení NOT [37–41]. Další randomizované studie (1–12 měsícu sledování) prokázaly stejný účinek latanoprostu, bimatoprostu a travoprostu na redukci NOT (obr. 3) [41,42–46], účinek latanoprostu na snížení NOT byl ve srovnání s dorzolamidem, brimonidinem a unoprostonem naopak signifikantně vyšší [41,47–52].
U pacientu s nedostatečným poklesem NOT na monoterapii timololem aplikovaným 2x denně byla změna na monoterapii latanoprostem aplikovaným 1x denně (pokles NOT o 19–26 %) minimálně stejně účinná jako přidání dorzolamidu 2x denně (pokles o 17–21 %) nebo pilocarpinu 3x denně (pokles o 19–20 %) k timololu 2x denně [41,53–60].
Fixní kombinace latanoprostu a timololu měla ve dvou šestiměsíčních dvojitě slepých randomizovaných studiích prokazatelně vyšší vliv na redukci NOT než každá z výše uvedených látek v monoterapii. Fixní kombinace latanoprostu a timololu byla na snížení NOT účinnější než fixní kombinace dorzolamidu a timololu [41,61–64].
V aditivní terapii (přidání k b-blokátoru) vykazoval latanoprost v randomizovaných studiích vyšší účinek na další snížení NOT (redukce NOT o 24–32 %) než pilokarpin (redukce NOT o 19–21 %) nebo dorzolamid (redukce NOT o 20 %). Účinek latanoprostu a brimonidinu v aditivní terapii k b-blokátoru byl vzájemně srovnatelný. Latanoprost v dalších studiích vykazoval aditivní účinek na snížení NOT nejenom s b-blokátory, ale i v kombinaci s dalšími antiglaukomatiky – dipivefrinem, acetazolamidem, dorzolamidem a pilocarpinem [41].
U pacientu s nedostatečně kompenzovaným NOT kombinací
Glaukom s uzavřeným úhlem
Ve 2 dvojitě slepých studiích u pacientu s nedostatečným snížením NOT po provedení laserové iridotomie latanoprost vykazoval vyšší účinnost (
Ostatní typy glaukomu
V randomizovaných studiích byl účinek latanoprostu a timololu na snížení NOT u pacientu s normotenzním glaukomem a sekundárním steroidním glaukomem vzájemně srovnatelný (délka trvání léčby 3 týdny–4 měsíce). U pacientu se sekundárním pigmentovým glaukomem latanoprost snižoval NOT podstatně více (5,9 %) než timolol (4,6 %) [41,68–72].
Zařazení do současné palety léčiv
Glaukom není vyléčitelné onemocnění, ale jeho časnou detekcí a správně nasazenou terapií mužeme předejít progredujícím irreverzibilním změnám na zrakovém nervu a zachovat zrakové funkce postiženého jedince. V současnosti je NOT jediným rizikovým faktorem, který terapeuticky dokážeme ovlivnit. Nitrooční tlak mužeme v současnosti konzervativně redukovat snížením produkce nitrooční tekutiny v ciliárním tělese nebo zvýšením jejího odtoku konvenční cestou trámčinou v komorovém úhlu nebo tzv. cestou nekonvenční – uveosklerální.
Jednou z možností v léčbě glaukomu je terapie konzervativní (formou očních kapek), k dalším možnostem pak dále patří léčba laserová a chirurgická.
V současnosti jsou mezi léky první volby v terapii glaukomu s otevřeným úhlem a oční hypertenze zařazeny a2-selektivní sympatomimetika, b-blokátory, hypotenzní lipidy (do této skupiny patří latanoprost) a lokální inhibitory karboanhydrázy.
Latanoprost při 1–2letém sledování vykazoval na rozdíl od b-blokátoru dlouhodobě stabilní účinek na snížení NOT. Při terapii b-blokátory, např. timololem, došlo (na rozdíl od latanoprostu) při 1–2letém sledování k postupnému snížení jeho účinnosti (tachyfylaxe). Pro svuj unikátní mechanismus pusobení je latanoprost vhodný i jako aditivní terapie k b-blokátorum, lokálním inhibitorum karboanhydrázy a selektivním i neselektivním sympatomimetikum. Jednou z nesporných výhod latanoprostu je jeho dlouhá doba pusobení a z toho vyplývající možnost aplikace pouze 1x denně. Minimální frekvence aplikace pak vede ke zlepšení compliance pacienta s minimálním ovlivněním kvality jeho života a při dostatečném snížení NOT i k dlouhodobé zrakové funkční stabilizaci.
Indikace
Podle doporučení Evropské glaukomové společnosti z roku 2003 je latanoprost ve formě očních kapek (s koncentrací latanoprostu 50 mg/ml) zařazen mezi léky první volby pro léčbu glaukomu s otevřeným komorovým úhlem a oční hypertenze.
Kontraindikace
Podání je kontraindikováno při přecitlivělosti na latanoprost nebo kteroukoliv látku obsaženou v přípravku. Oční kapky obsahují jako konzervační látku benzalkonium chlorid, který muže pronikat do kontaktních čoček, a zpusobit tak změnu zabarvení a snížení transparence kontaktních čoček. Před aplikací očních kapek je proto potřeba kontaktní čočky z oka vyjmout. Za 15 minut po vkápnutí přípravku je možné kontaktní čočky opět nasadit.
Nežádoucí účinky
Většina pozorovaných nežádoucích účinku se vztahuje k oku (obr. 4).
Oční nežádoucí účinky velmi časté (>1/10):
– zvýšená pigmentace duhovky: latanoprost muže při dlouhodobé léčbě postupně změnit barvu duhovky léčeného oka zvýšením obsahu barevného pigmentu melaninu v melanocytech stromatu duhovky, přičemž počet melanocytu zustává nezměněn. Tento účinek byl pozorován především u pacientu se smíšenou barvou duhovky (modro-hnědou, šedo-hnědou, zeleno-hnědou nebo žluto-hnědou) a není indikací k přerušení terapie latanoprostem. V typických případech se hnědá pigmentace duhovky při zornicovém okraji koncentricky šíří do její periferie, ale muže zhnědnout i celá duhovka nebo některé její partie, např. kolem pigmentových névu. Pokud se latanoprost podává jen do jednoho oka, muže vzniknout trvalá heterochromie (obr. 6). Změna barvy duhovky nastává obvykle během prvních 8 měsícu léčby, je ve většině případu mírná a po vysazení terapie latanoprostem zustává neměnná. V klinických studiích byla změna barvy duhovky v pruběhu čtyřletého podávání latanoprostu pozorována přibližně u 30 % pacientu a nebyla doprovázena žádnými symptomy nebo patologickými jevy. U pacientu s homogenním zbarvením duhovky byla změna pigmentace pozorována pouze zřídka, u modrých duhovek nebyla zaznamenána změna jejich zbarvení vubec. Během klinických studií nebyla pozorována žádná akumulace pigmentu v oblasti trámčiny komorového úhlu ani v jiných strukturách přední komory oční.
– změny řas: ztmavnutí, zesílení, prodloužení a distichiatické zmnožení řas – po vysazení terapie jsou reverzibilní (obr. 7)
– podráždění oka s pocitem cizího tělesa.
Oční nežádoucí účinky časté (>1/100 <1/10):
– hyperémie spojivek – většinou mírná až střední (obr. 5) – vysazení terapie je nutné u méně než 1 % léčených pacientu
– keratopathia punctata
– mírná blefaritida
Oční nežádoucí účinky méně časté (>1/1000<1/100):
– otok víček
Oční nežádoucí účinky vzácné (<1/1000):
– iritida/uveitida (většina pacientu s iritidou/uveitidou v anamnéze), makulární edém (zejména u pacientu s afakií, pseudofakií s porušenou přední sklivcovou membránou, u pacientu s předněkomorovou nitrooční čočkou, dále pak u pacientu se známými rizikovými faktory pro vznik cystoidního makulárního edému – diabetická retinopatie nebo retinální žilní okluze)
– ztmavnutí kuže víček (není trvalé a v některých případech mizí i při ponechání terapie latanoprostem)
– lokální reakce na kuži víček
U pacientu po operaci katarakty se doporučuje latanoprost z operovaného oka dočasně vysadit.
Respirační nežádoucí účinky – vzácné (<1/1000):
– asthma bronchiale, aktivace astmatu a dušnost (při sledování malého počtu pacientu trpících středně závažným astmatem léčených kortikosteroidy a nesteroidními přípravky nebylo zjištěno, že by latanoprost ovlivňoval plicní funkce, s použitím latanoprostu u pacientu se závažným nebo dekompenzovaným astmatem nejsou žádné zkušenosti
Kožní nežádoucí účinky – méně časté (>1/1000<1/100):
– kožní ekzém
V klinických dávkách neměl latanoprost žádné signifikantní nežádoucí farmakologické účinky na kardiovaskulární ani respirační systém.
Obecně platí, že latanoprost je dobře snášen. Jeho bezpečnostní rozpětí je velmi příznivé. Dávka vyvolávající projevy celkové toxicity je přinejmenším 1 000x vyšší než lokálně aplikovaná klinická dávka. V případě předávkování se kromě iritace oka a konjunktivální hyperémie neobjevily žádné další oční nežádoucí projevy. Pokud by byl latanoprost náhodně užit vnitřně, více než 90 % je matabolizováno při prvním pruchodu játry (jedna 2,5ml lahvička obsahuje 125 mg účinné látky). Intravenózní infuze 3 mg/kg u zdravých dobrovolníku nevyvolala žádné celkové nežádoucí příznaky (plazmatická koncentrace latanoprostu 200x vyšší než při lokálně aplikované klinické dávce), dávka 5,5–10 mg/kg však vyvolala nevolnost, bolest břicha, závratě, únavu, návaly horka a pocení. U pacientu se středně závažným bronchiálním astmatem nebyla bronchokonstrikce indukována při lokálním podání latanoprostu do oka ani v dávce 7x vyšší, než je dávka klinická. V případě předávkování by měla být zavedena symptomatická terapie.
Lékové interakce
Během studií prováděných in vitro bylo zjištěno, že při smíchání latanoprostu a látek obsahujících thiomersal dochází k precipitační reakci. Při současném podávání těchto zmíněných přípravku by proto jednotlivé oční kapky měly být aplikovány v odstupu nejméně 5 minut.
V případě lokální aplikace kombinovaného přípravku s obsahem latanoprostu a timololu ve formě očních kapek současně s celkovou aplikací blokátoru kalciových kanálu, guanethidinu, b-blokátoru, antiarytmik, digitalisových glykosidu nebo parasympatomimetik existuje potenciální riziko aditivního účinku lokálně aplikovaného b-blokátoru timololu a výše zmíněných látek, které muže vést k hypotenzi a/nebo zjevné bradykardii. b-blokátory mohou zvýšit hypoglykemizující účinek antidiabetik, stejně jako mohou maskovat příznaky hypoglykémie.
Dávkování
Doporučená dávka pro dospělé: doporučuje se vkapávat jednu kapku (koncentrace latanoprostu v očních kapkách je 50 mg/ml) do spojivkového vaku postiženého oka (očí) jedenkrát denně. Optimálního účinku je dosaženo tehdy, pokud je latanoprost aplikován ve večerních hodinách. V případě lokální aplikace kombinovaného přípravku s obsahem latanoprostu a b-blokátoru timololu je optimální účinek dosažen při aplikaci 1x denně ráno. Frekvence podávání latanoprostu by neměla překročit aplikaci jedenkrát denně. Bylo prokázáno, že častější aplikace má za následek menší účinnost přípravku na snížení nitroočního tlaku. Pokud dojde k opomenutí aplikace jedné dávky, léčba by měla pokračovat podáním další dávky v obvyklém čase. Jako u jiných očních kapek se bezprostředně po jejich aplikaci doporučuje pro snížení možné systémové absorpce stisknout odtokové slzné cesty v oblasti vnitřního očního koutku po dobu jedné minuty.
Pokud je podáván více než jeden lokální oční přípravek, měl by být mezi jednotlivými aplikacemi do spojivkového vaku zachován časový odstup nejméně 5 minut.
Aplikace u dětí: bezpečnost a účinnost přípravku u dětí nebyla hodnocena, proto se podávání latanoprostu dětem nedoporučuje.
Těhotenství a kojení: vhodné a dobře kontrolované studie u těhotných žen nebyly prováděny. Výsledky provedených experimentálních studií prokázaly reprodukční toxicitu latanoprostu. Latanoprost tedy vykazuje potenciálně nebezpečný farmakologický účinek ve vztahu k těhotenství, plodu či novorozenci. Proto se aplikace latanoprostu během těhotenství nedoporučuje.
Latanoprost a jeho metabolity mohou přecházet do mateřského mléka. Latanoprost by proto neměly užívat kojící ženy nebo by mělo být kojení během léčby přerušeno.
Balení
(viz tab. 2)
Závěr
Latanoprost v koncentraci 0,005 % při frekvenci aplikace 1x denně do spojivkového vaku vykazuje dobrou účinnost pro snížení nitroočního tlaku u pacientu s glaukomem s otevřeným úhlem nebo oční hypertenzí. Jeho účinek na snížení nitroočního tlaku je srovnatelný s účinkem 0,5% timololu s frekvencí aplikace 2x denně. Při výše uvedené frekvenci aplikace a koncentraci účinné látky má latanoprost minimální celkové nežádoucí účinky. Latanoprost vykazuje ve srovnání s dorzolamidem, brimonidinem a unoprostonem vyšší účinek na snížení nitroočního tlaku. Účinek latanoprostu na snížení nitroočního tlaku je s účinkem travoprostu a bimatoprostu srovnatelný. V současnosti je latanoprost zařazen mezi léky první volby pro léčbu glaukomu s otevřeným komorovým úhlem a oční hypertenze. Přesná indikace latanoprostu v terapii glaukomu s uzavřeným úhlem a normotenzního glaukomu vyžaduje delší klinickou zkušenost.
Seznam použité literatury
- [1] Toris CB, Camras CB, Yablonski ME, et al. Effects of exogenous prostaglandins on aqueous humor dynamics and blood-aqueous barrier function. Surv Ophthalmol 1997;(Suppl. 2): 69–75.
- [2] Schachtschabel U, Lindsey JD, Weinreb RN. The mechanism of action of prostaglandins on uveoscleral outflow. Curr Opin Ophthalmol 2000;11:112–5.
- [3] Poyer JF, Millar C, Kaufman PL. Prostaglandins F2a effects on isolated rhesus monkey ciliary muscle. Invest Ophthalmol Vis Sci 1995;36:2461–5.
- [4] Yousufzai SY, Ye Z, Abdel-Latif AA. Prostaglandins F2a and its analogs induce release of endogenous prostaglandins in iris and ciliary muscles isolated from cat and other mammalian species. Exp Eye Res 1996;63: 305–10.
- [5] Matsuo T, Cynader MS. Localisation of prostaglandin F2a and E2 binding sites in the human eye. Br J Ophthalmol 1992;76:210–3.
- [6] Ocklind A, Lake S, Wentzel P, et al. Localization of the prostaglandin F2a receptor messenger RNA and protein in the cynomolgus mokey eye. Invest Ophthalmol Vis Sci 1996;37:716–26.
- [7] Zhan GL, Camras CB, Opere C, et al. Effect of prostaglandins on cyclic AMP production in cultured human ciliary muscle cells. J Ocul Pharmacol Ther 1998;14:45–55.
- [8] Lindsey JD, To HD, Weinreb RN. Introduction of c-fos by prostaglandin F2a in human ciliary smooth muscle cells. Invest Ophthalmol Vis Sci 1994;35:242–50.
- [9] Nagase H, Woessner JF. Matrix metalloproteinases. J Biol Chem 1999;274:21491–4.
- [10] Lindsey JD, Kashiwagi K, Boyle D, et al. Prostaglandins increase proMMP-1 and proMMP-3 secretion by human ciliary smooth muscle cells. Curr Eye Res 1996;15:869–75.
- [11] Weinreb RN, Kashiwagi K, Kashiwagi F, et al. Prostaglandins increase matrix metalloproteinase release from human ciliary smooth muscle cells. Invest Ophthalmol Vis Sci 1997;38: 2772–80.
- [12] Ocklind A. Effect of latanoprost on the extracellular matrix of the ciliary muscle. A study on cultured cells and tissue sections. Exp Eye Res 1998;67:179–91.
- [13] El-Shabrawi Y, Eckhardt M, Berghold A, et al. Synthesis pattern of matrix metalloproteinases (MMPs) and inhibitors (TIMPs) in human explant organ cultures after treatment with latanoprost and dexamethasone. Eye 2000;14: 375–83.
- [14] Weinreb RN, Lindsey JD. Metalloproteinase gene transcription in human ciliary muscle cells with latanoprost. Invest Ophthalmol Vis Sci 2002;43:716–22.
- [15] Sagara T, Gaton DD, Lindsey JD, et al. Topical prostaglandin F2a treatment reduces collagen types I, III and IV in the monkey uveoscleral outflow pathway. Arch Ophthalmol 1999;117: 794–801.
- [16] Lindsey JD, Kashiwagi K, Kashiwagi F, et al. Prostaglandins alter extracellular matrix adjacent to human ciliary muscle cells in vitro. Invest Ophthalmol Vis Sci 1997;38:2214–23.
- [17] Hotahama Y, Mishima HK. Clinical Efficacy of PhXA34 and PhXA41, two novel prostaglandin F2a isopropyl ester analogues for glaucoma treatment. Jpn J Ophthalmol 1993;37:259–69.
- [18] Mishima HK, Kiuchi Y, Takamatsu M, et al. Circadian intraocular pressure management with latanoprost:diurnal and nocturnal intraocular pressure reduction and increased uveoscleral outflow. Surv Ophthalmol 1997;41 (Suppl. 2):S139–44.
- [19] Rácz P, Ruzsonyi MR, Nagy ZT, et al. Around-the-clock intraocular pressure reduction with once-daily application of latanoprost by itself or in combination with timolol. Arch Ophthalmol 1996;114:268–73.
- [20] Rácz P, Ruzsonyi MR, Nagy ZT, et al. Maintained intraocular pressure reduction with once-a-day application of a new prostaglandin F2a analogue (PhXA41); an in-hospital, placebo controlled study. Arch Ophthalmol 1993; 111:657–61.
- [21] Larsson L-I. Intraocular pressure over 24 hours after single-dose administration of latanoprost 0,005% in healthy volunteers. A randomized, double-masked, placebo controlled, cross-over single center study. Acta Ophthalmol Scand 2001;79:567–71.
- [22] Konstas AG, Maltezos AC, Gandi S, et al. Comparison of 24-hour intraocular pressure reduction with two dosing regimens of latanoprost and timolol maleate in patients with primary open-angle glaucoma. Am J Ophthalmol 1999;128:15–20.
- [23] Linden C, Alm A. Latanoprost twice daily is less effective than once daily: indication of receptor subsensitivity? Curr Eye Res 1998; 17:567–72.
- [24] Ziai N, Dolan JW, Kacere RD, et al. The effects on aqueous dynamics of PhXA41, a new prostaglandin F2a analogue, after topical application in normal and ocular hypertensive human eyes. Arch Ophthalmol 1993;111:1351–8.
- [25] Diestelhorst M, Roters S, Krieglstein GK. The effect of latanoprost 0,005% once daily versus 0.0015% twice daily on intraocular pressure and aqueous humour protein concentration in glaucoma patients. A randomized, double-masked comparison with timolol 0,5%. Graefes Arch Clin Exp Ophthalmol 1997; 235:20–6.
- [26] Alm A, Villumsen J. PhXA34, a new potent ocular hypotensive drug. A study on dose-response relationship and on aqueous humor dynamics in healthy volunteers. Arch Ophthalmol 1991;109:1564–8.
- [27] Miyake K, Ota I, Maekubo K, et al. Latanoprost accelerates disruption of the blood-aqueous barrier and the incidence of angiographic cystoid macular edema in early postoperative pseudophakias. Arch Ophthalmol 1999;117: 34–40.
- [28] Sponsel WE, Mensah J, Kiel JW, et al. Effects of latanoprost and timolol-XE on hydrodynamics in the normal eye. Am J Ophthalmol 2000;130:151–9.
- [29] Geyer O, Man O, Weintraub M, et al. Acute effect of latanoprost on pulsatile ocular blood flow in normal eyes. Am J Ophthalmol 2001;131:198–202.
- [30] Vetrugno M, Cantatore F, Gigante G, et al. Latanoprost 0,005% in POAG: effects on IOP and ocular blood flow. Acta Ophthalmol Scand Suppl 1998;227:40–1.
- [31] McKibbin M, Menage MJ. The effect of once-daily latanoprost on intraocular pressure and pulsatile ocular blood flow in normal tension glaucoma. Eye 1999;13:31–4.
- [32] Drago F, Valzelli S, Emmi I, et al. Latanoprost exerts neuroprotective activity in vitro and in vivo. Exp Eye Res 2001;72:479–86.
- [33] Alm A, Stjernschantz J. Effects on intraocular pressure and side effects of 0,005% latanoprost applied once daily, evening or morning: a comparison with timolol. Scandinavian Latanoprost Study Group. Ophthalmology 1995;102:1743–52.
- [34] Watson P, Stjernschantz J. A six-month, randomized, double masked study comparing latanoprost with timolol in open angle glaucoma and ocular hypertension. Latanoprost Study Group. Ophthalmology 1996;103:126–37.
- [35] Camras CB. Comparison of latanoprost and timolol in patients with ocular hypertension and glaucoma. United States Latanoprost Study Group. Ophthalmology 1996;103:138–47.
- [36] Mishima H, Masuda K, Kitazawa Y, et al. A comparison of latanoprost and timolol in primary open-angle glaucoma and ocular hypertension: a 12-week study. Arch Ophthalmol 1996;114:929–32.
- [37] Suzuki M, Mishima HK, Masuda K, et al. Efficacy and safety of latanoprost eye drops for glaucoma treatment: a 1-year study in Japan. Jpn J Ophthalmol 2000;44:33–8.
- [38] Alm A, Widengard I. Latanoprost:experience of 2-year treatment in Scandinavia. Acta Ophthalmol Scand 2000;78:71–6.
- [39] Watson PG. Latanoprost. Two years’ experience of its use in the United Kingdom. Latanoprost Study Group. Ophthalmology 1998;105:82–7.
- [40] Camras CB, Alm A, Watson P, et al. Latanoprost, a prostaglandin analog, for glaucoma therapy: efficacy and safety after 1 year of treatment in 198 patients. Latanoprost Study Groups. Ophthalmology 1996;103:1916–24.
- [41] Perry CM, McGavin JK, Culy CR, Ibbotson T. Latanoprost. An update of its use in glaucoma and ocular hypertension. Drugs Aging 2003; 20:597–630.
- [42] Parrish RK, Palmberg P, Wang PS. A comparison of latanoprost, bimatoprost and travoprost in patients with elevated intraocular pressure:a 12-week, randomized, masked-evaluator multicenter study. Am J Ophthalmol 2003; 135:688–703.
- [43] DuBiner H, Cooke D, Dirks M, et al. Efficacy and safety of bimatoprost in patients with elevated intraocular pressure: a 30-day comparison with latanoprost. Surv Ophthalmol 2001; 45(Suppl. 4):S353–60.
- [44] Gandolfi S, Simmons ST, Sturm R, et al. Three-month comparison of bimatoprost and latanoprost in patients with glaucoma and ocular hypertension. Adv Ther 2001;18:110–21.
- [45] Netland PA, Landry T, Sullivan EK, et al. Travoprost compared with latanoprost and timolol in patients with open-angle glaucoma or ocular hypertension. Am J Ophthalmol 2001; 132:472–84.
- [46] Walters TR, DuBiner H, Carpenter S. 24-hour comparison of once-daily dosing with bimatoprost 0,03%, timolol gel-forming solution 0,5%, and latanoprost 0,005% [abstract no. poster]. Annual Meeting of the American Academy of Ophthalmology, 2001; New Orleans.
- [47] Saito M, Takano R, Shirato S. Effects of latanoprost and unoprostone when used alone or in combination for open-angle glaucoma. Am J Ophthalmol 2001;132:485–9.
- [48] Susanna R, Giampani J, Borges AS, et al. A double-masked, randomized clinical trial comparing latanoprost with unoprostone in patients with open-angle glaucoma or ocular hypertension. Ophthalmology 2001;108:259–63.
- [49] Jampel HD, Bachararch J, Sheu W-P, et al. Randomized clinical trial of latanoprost and unoprostone in patients with elevated intraocular pressure. Am J Ophthalmol 2002; 134:863–71.
- [50] Kampik A, Arias-Puente A, O’Brart DP, et al. Intraocular pressure-lowering effects of latanoprost and brimonidine therapy in patients with open-angle glaucoma or ocular hypertension: a randomized observer-masked multicenter study. J Glaucoma 2002;11:90–6.
- [51] Camras CB. Efficacy and safety of latanoprost or brimonidine in patients with ocular hypertension or primary open angle glaucoma [abstract no. 1083] [on-line]. Available from URL:http:// www.arvo.org [Accessed 2002 Oct 22].
- [52] . Einarson TR, Kulin NA, Tingey D, et al. Meta-analysis of the effect of latanoprost and brimonidine on intraocular pressure in the treatment of glaucoma. Clin Ther 2000;22: 1502–15.
- [53] Anonymous. Hypotensive efficacy in primary open-angle glaucoma and ocular hypertension: latanoprost in monotherapy vs timolol and dorzolamide in association. Italian Multicentre Open Randomized Study. Acta Ophthalmol Scand Suppl 2000;78:49–50.
- [54] Emmerich K-H. Comparison of latanoprost monotherapy to dorzolamide combined with timolol in patients with glaucoma. Adis Data Information BV 2003. All rights reserved. 627 and ocular hypertension:a 3-month randomised study. Graefes Arch Clin Exp Ophthalmol 2000;238:19–23.
- [55] Garcia Sanchez J. Efficacy and side effects of latanoprost monotherapy compared to adding dorzolamide to timolol in patients with glaucoma and ocular hypertension a three-month randomised study. Spanish Latanoprost Study Group. Eur J Ophthalmol 2000;10:198–204.
- [56] Polo V, Larrosa JM, Gomez ML, et al. Latanoprost versus combined therapy with timolol plus dorzolamide: IOP- lowering effect in open-angle glaucoma. Acta Ophthalmol Scand 2001;79:6–9.
- [57] Honrubia FM, Larsson L-I, the European Latanoprost Study Group. A comparison of the effect of intraocular pressure of latanoprost 0,005% and fixed combination of dorzolamide 2% and timolol 0,5% in patients with open-angle glaucoma. Acta Ophthalmol Scand 2002;80:635–41.
- [58] Bucci MG. Intraocular pressure-lowering effects of latanoprost monotherapy versus latanoprost or pilocarpine in combination with timolol: a randomized, observer-masked multicenter study in patients with open-angle glaucoma. Italian Latanoprost Study Group. J Glaucoma 1999;8:24–30.
- [59] Nordmann J-P, Söderström M, Rouland J-F, et al. Comparison of the intraocular pressure lowering effect of latanoprost and a fixed combination of timolol-pilocarpine eye drops in patients insufficiently controlled with b-adrenergic antagonists. French Latanoprost Study Group, and the Swedish Latanoprost Study Group. Br J Ophthalmol 2000;84:181–5.
- [60] Pillunat, L, Larsson L-I, the European & Canadian Latanoprost Study Group. Intraocular pressure after replacement of current dual therapy with latanoprost monotherapy in patients with open-angle glaucoma. B J Ophthalmol. In press.
- [61] Pfeiffer N. A comparison of the fixed combination of latanoprost and timolol with its individual components. Graefe’s Arch Clin Exp Ophthalmol 2002;240:893–9.
- [62] Higginbotham EJ, Feldman R, Stiles M, et al. Latanoprost and timolol combination therapy vs monotherapy:one-year randomized trial. Arch Ophthalmol 2002;120:915–22.
- [63] Shin DH, Feldman RM, Wang-Pui Sheu MA, et al. Efficacy and safety of fixed combinations latanoprost/timolol versus dorzolamide/timolol in patients with elevated intraocular pressure. Ophthalmology. In press.
- [64] Data on file. Pharmacia. 2003.
- [65] Susanna R, Nicolela MT, Oga E. Additive effect of latanoprost to the combination of timolol and dorzolamide. J Glaucoma 2000;9:183–6.
- [66] Patelska B, Greenfield DS, Liebmann JM, et al. Latanoprost for uncontrolled glaucoma in a compassionate case protocol. Am J Ophthalmol 1997;124:279–86.
- [67] Shin DH, McCracken MS, Bendel RE, et al. The additive effect of latanoprost to maximum-tolerated medications with low-dose, high-dose, or no pilocarpine therapy. Ophthalmology 1999;106:386–90.
- [68] Mastropasqua L, Carpineto P, Ciancaglini M, et al. A 12-month, randomized, double-masked study comparing latanoprost with timolol in pigmentary glaucoma. Ophthalmology 1999;106:550–5.
- [69] Vetrugno M, Maino A, Quaranta GM, et al. A randomized, comparative open-label study on the efficacy of latanoprost and timolol in steroid induced ocular hypertension after photorefractive keratectomy. Eur J Ophthalmol 2000;10:205–11.
- [70] Scherer WJ, Hauber FA. Effect of latanoprost on intraocular pressure in steroid-induced glaucoma. J Glaucoma 2000;9:179–82.
- [71] Altuna JC, Greenfield DS, Wand M, et al. Latanoprost in glaucoma associated with Sturge-Weber syndrome: benefits and side-effects. J Glaucoma 1999;8:199–203.