Farmakoterapie a psychoterapie generalizované úzkostné poruchy
Generalizovaná úzkostná porucha (GAD) patří mezi nejčastější psychické poruchy a vede ke značnému postižení a distresu. Při léčbě je možné použít…
Generalizovaná úzkostná porucha (GAD) patří mezi nejčastější psychické poruchy a vede ke značnému postižení a distresu. Při léčbě je možné použít…
Alzheimerova choroba (ACH) je závažné neurodegenerativní onemocnění manifestující se klinicky syndromem demence a končící letálně. V současné době…
Patogeneze chronické trombocytopenické purpury je způsobena protilátkou indukovanou destrukcí trombocytů a snížením produkce trombocytů. Dosud byli…
Sitagliptin a vildagliptin jsou zástupci nové třídy antidiabetik – gliptinů. Jejich účinek je zprostředkován inhibicí enzymu dipeptidyl peptidáza 4 …
Výsledky genetického výzkumu zdůraznily významnou úlohu signální cesty Wnt při novotvorbě kostní hmoty. Tato signální cesta se proto stala cílem…
Methotrexát (MTX) se používá v revmatologii již déle než 30 let a je mezi ostatními chorobu modifikujícími léky základním léčivem v terapii…
V úvodu se autoři zabývají problémem výkladu pojmů a definicí axiální spondylartritidy (SpA). V další části jsou uvedena diagnostická kritéria pro…
Fibromyalgie je chronický nezánětlivý bolestivý muskuloskeletální syndrom s charakteristickými rysy bolesti a typickými bolestivými diagnostickými…
Adherence je rozsah, ve kterém se pacientovo chování shoduje s radami zdravotníka. Spolu s farmakokinetikou tvoří nejvýznamnější zdroj variability v…
Tigecyklin je nové antibiotikum, jehož aktivita zasahuje gramnegativní i grampozitivní bakterie včetně kmenů rezistentních k jiným skupinám…
Článek přehledně shrnuje základní farmakologické vlastnosti inhibitorů angiotenzin konvertujícího enzymu dostupných v ČR. Klinická účinnost…
Pethidin (nazývaný také meperidin) patří mezi opioidní analgetika. Je to syntetický opioidní agonista, který kromě silného analgetického účinku…
Článek přehledně shrnuje data týkající se bezpečnosti 4letého podávání tiotropia u pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) ve studii…
Anafylaxe je akutní, život ohrožující zdravotní stav navozený mnoha v úvahu přicházejícími spouštěči, jako jsou potraviny, hmyzí jedy, léky, latex,…
Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní demyelinizační a neurodegenerativní onemocnění centrálního nervového systému. Od časných stadií nemoci…
Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD – Attention deficit hyperactivity disorder) je nejčastějším psychiatrickým onemocněním dětského věku,…
Renální osteopatie představuje závažnou doprovodnou komplikaci selhávání ledvin. Podle současné definice se řadí mezi tři komponenty CKD-MBD (kostní…
Urtikarie (kopřivka) je častým patologickým procesem postihujícím kůži. Může být vyvolána celou řadou příčin. V závislosti na své etiologii odpovídá…
C-reaktivní protein (CRP) je jedním z biomarkerů zánětu. Při různých klinických manifestacích aterosklerózy stoupají plazmatické koncentrace různých…
Léčebné ovlivnění zvýšeného tonu sympatického nervového systému (SNS) vychází z režimových opatření a z farmakologické léčby. Mezi léčiva, která…
Článek se zabývá patofyziologickým podkladem pro uplatnění kombinace inhibitorů ACE a blokátorů receptorů AT1 pro angiotenzin II (sartanů) v léčbě…
Vztah mezi výskytem cévních mozkových příhod (CMP) a hladinami krevních lipidů a lipoproteinů i význam léčby dyslipidémie v prevenci iktů jsou stále…
V etiopatogenezi cévních mozkových příhod hrají důležitou úlohu vedle faktorů neovlivnitelných (např. věk či genetická výbava) též faktory…
Cévní mozkové příhody (CMP) mají vysoké riziko rekurence. Jsou v rozvinutých zemích třetí nejčastější příčinou úmrtí a jednou z nejčastějších příčin…
Cévní mozkové příhody představují v ČR druhou nejčastější kardiovaskulární příčinu úmrtí a výrazně se podílejí na nemocnosti a invalidizaci zejména…
Rapamycin, zprvu považovaný za doplňkové léčivo, upoutal pozornost poté, kdy byl s úspěchem použit jako základní kámen imunosupresivního schématu při…
Sirolimus je antibiotické imunosupresivum, které patří do skupiny inhibitorů proteinkinázy mTOR (mammalian target of rapamycin). Své místo má zejména…
Kontinuální monitorace glykémie – continuous glucose monitoring (CGM) – představuje rozvíjející se technologii, která může přinést revoluční změny v…
Glukometr je přístroj určený ke stanovení glykémie v ambulantní praxi. Používají jej zejména pacienti k samostatné kontrole glykémií v rámci…
Perorální antidiabetika sulfonylureové řady ve správné indikaci již více než půl století významně přispívají k optimální léčbě diabetu a tím i k…
K predikci diabetu mellitu 1. typu u příbuzných prvního stupně lze využít kombinaci genetických, imunologických a endokrinologických metod. Stejné…
Článek shrnuje novinky teoretického výzkumu i praktické výsledky klinických studií, které byly prezentovány na 31. San Antonio Breast Cancer…