Interferon beta a současná léčba relaps-remitentní roztroušené sklerózy mozkomíšní
Krasulová E, Havrdová E. Interferon beta a současná léčba relaps-remitentní roztroušené sklerózy mozkomíšní. Remedia 2007; 17: 560–567. Roztroušená…
Krasulová E, Havrdová E. Interferon beta a současná léčba relaps-remitentní roztroušené sklerózy mozkomíšní. Remedia 2007; 17: 560–567. Roztroušená…
Patologické jídelní chování je multifaktoriální podstaty, vyžaduje tedy komplexní terapeutický přístup a úzkou spolupráci mezi odborníky. Mezi…
V terapii syndromu neklidných nohou (RLS) se jako metoda I. volby uplatňuje podávání neergotových agonistů dopaminu (pramipexol, ropinirol) a…
Přesná regulace tvorby červených krvinek je důležitá pro včasnou a precizně kontrolovanou odpověď organismu na stavy hyperoxie nebo hypoxie. Podrobná…
Rozvoj farmakoterapie metastatického kolorektálního karcinomu výrazně zlepšil léčebné výsledky tohoto onemocnění v posledních letech. Byl prokázán…
Biologická léčba při ovlivňování přirozených regulačních mechanismů řídících metabolismus, proliferaci a migraci nádorových buněk využívá…
Incidence zhoubných nádorů ledvin je v celosvětovém měřítku nejvyšší v České republice. Léčba karcinomů ledviny závisí na klinickém stadiu a celkovém…
V říjnu 2007 pořádala Vienna School of Clinical Research ve Vídni kurz Drug pricing, reimbursement policy, jehož záměrem bylo dosáhnout vzájemného…
Meningokoky vyvolávají akutní život ohrožující onemocnění, která se většinou manifestují jako meningitida, sepse a smíšená forma s příznaky…
Dle posledních mezinárodních doporučení zůstává laserová fotokoagulace platnou metodou léčby pro extrafoveolární subretinální neovaskulární membrány.…
Článek podává informaci o současné léčbě hemofilie u dětí, zaměřuje se na problematiku léčby substituční, domácí a profylaktické. V kapitole o…
Bolesti muskuloskeletálního aparátu jsou nejen medicínským problémem, ale významnou měrou zatěžují i ekonomiku. Výše nákladů není dána pouze samotným…
Kosti jsou nejčastějším místem metastáz solidních nádorů, především karcinomu prsu a prostaty. Následky kostních metastáz jsou pro pacienty…
Monoklonální protilátky se široce uplatňují nejen v diagnostice, ale i v terapii celé řady onemocnění. Kromě jejich použití v transplantační medicíně…
Kouření cigaret má zcela jednoznačně prokázané negativní dopady na kardiovaskulární systém u každého kuřáka. Z hlediska populace je kouření…
Echinokandiny jsou novou skupinou antimykotik se širokým spektrem účinku a s velmi dobrou tolerancí. V současné době jsou k dispozici již tři…
Nejčastějším urologickým zhoubným nádorem je karcinom prostaty. V incidenci následuje karcinom močového měchýře a karcinom parenchymu ledviny, který…
Počet nemocných s diabetem mellitem 2. typu (DM2) stále roste a neustává hledání nových léčebných postupů. Léčba má komplexně ovlivnit co možná…
Krvácení do trávicí trubice je nejčastější závažnou komplikací portální hypertenze vznikající obvykle na podkladě jaterní cirhózy. Součástí komplexní…
Poslední desetiletí přineslo zásadní změny v pochopení mechanismu tvorby žluče, transportu jednotlivých složek žluče ze sinusoidální do bazolaterální…
Cíl: Článek se zabývá novými nizozemskými doporučeními pro farmakoekonomický výzkum. Metody: Pro účely tohoto přehledu byla provedena rešerše dat z…
Farmaceutická medicína je relativně mladý obor, který se věnuje aspektům výzkumu a vývoje léčiv, jejich etické propagaci a bezpečnému používání. Jde…
Přehledných článků o sartanech již bylo v minulosti publikováno poměrně značné množství a pro čtenáře jsou obvykle náročné pro svůj rozsah. Cílem…
Potřeba spolehlivě zajistit kvalitu, a tím i bezpečnost vyráběných léčivých přípravků vedla zákonodárce k přijetí takové úpravy, která konečnou…
Chronické srdeční selhání postihuje 0,4–2 % populace s výrazným nárůstem ve vyšších věkových skupinách. Ve farmakoterapii se uplatňují látky tlumící…
U nemocných se suspektní klinickou symptomatologií akutní koronární příhody nebo poškození myokardu neaterogenní etiopatogeneze je vzestup…
Lékové interakce mohou být příčinou toxicity a nežádoucích účinků léčiv nebo naopak příčinou snížení jejich účinnosti. Podle mechanismu vzniku…
Plicní arteriální hypertenze (PAH) je závažné onemocnění charakterizované progredující prekapilární plicní hypertenzí. V posledních dvou desetiletích…
Chronická žilní insuficience charakteristická přítomností žilní hypertenze se vyskytuje ve velké škále klinických stavů, od nekomplikovaných varixů…
Hypertenze v těhotenství je hlavní příčinou mateřské, fetální i novorozenecké morbidity i mortality v civilizovaných zemích. Současná doporučení…
Článek se zabývá povinnostmi kvalifikované osoby výrobce léčivých přípravků v případě dovozu ze třetích zemí. Směrnice 2001/83/ES umožňuje zprostit…
Opatření primární a sekundární prevence významně snižují riziko vzniku cévní mozkové příhody. Hypertenze je jejím nejvýznamnějším riziko-vým faktorem…