Časná stadia CHOPN – cesta ke spolehlivé diagnostice a efektivní terapii (souhrn pro praxi)
Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je progresivní nealergické a neinfekční zánětlivé onemocnění bronchů a bronchiolů, které postupně vede k…
Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je progresivní nealergické a neinfekční zánětlivé onemocnění bronchů a bronchiolů, které postupně vede k…
Redakci:Zvýšená sympatická aktivita nervového systému je poměrně častým projevem u hypertenze, léčebnými postupy se tudíž snažíme ovlivňovat i tuto…
Flumazenil, specifický antagonista benzodiazepinů, byl syntetizován v roce 1979 Hunkelerem. První klinické hodnocení proběhlo v dubnu 1981 v Zurichu.…
V České republice (ČR) byl v roce 2006 zhoubný novotvar (ZN) průdušnice a plic druhým nejčastěji diagnostikovaným ZN u mužů a čtvrtým nejčastěji…
Úvod Bolest představuje jeden z nejzávažnějších projevů nádorového onemocnění. Zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu života onkologicky…
V článku jsou popsány současné názory na zánětlivé komplikace akutního a chronického středoušního zánětu. Je uvedena charakteristika otogenních…
Uvedené sdělení podává přehled farmakokinetických a farmakodynamických charakteristik léčivých látek ze skupiny inhibitorů protonové pumpy (PPI),…
Gaucherova nemoc je dědičná porucha metabolismu s autozomálně recesivním typem dědičnosti, při které dochází k lyzozomálnímu střádání…
Gastrointestinální stromální tumory (GIST) byly dlouhou dobu mylně řazeny do skupiny leiomyomů, leiomyosarkomů nebo leiomyoblastomů. Základem jejich…
Současný pohled na stále se rozšiřující možnosti léčby mnohočetného myelomu (MM), který je podán v předloženém sdělení, dokládá, že zejména v…
Článek shrnuje nové poznatky z oblasti teoretického výzkumu a klinických studií, které byly prezentovány na společné konferenci ECCO/ESMO konané v…
Článek shrnuje nové poznatky z klinických studií, které byly prezentovány na 13. světové konferenci o karcinomu plic v San Franciscu na přelomu…
Zavedení inhibitorů protonové pumpy (IPP) do klinické praxe významně ovlivnilo léčbu gastroezofageálního refluxu, infekce H. pylori a peptického…
Článek uvádí některé novinky v léčbě epilepsie, zejména tato témata: volba antiepileptické léčby podle dvou os daných typem záchvatu/syndromu a typem…
Česká republika je místem s nejčastějším výskytem kolorektálního karcinomu (KRCa). Každoročně na toto onemocnění zemře více než 4500 lidí. Až u…
Migréna je popisována jako chronické paroxysmální onemocnění benigního charakteru, mezi jednotlivými atakami nemoci zcela asymptomatické. Řadí se…
Generalizovaná úzkostná porucha (GAD) patří mezi nejčastější psychické poruchy a vede ke značnému postižení a distresu. Při léčbě je možné použít…
Alzheimerova choroba (ACH) je závažné neurodegenerativní onemocnění manifestující se klinicky syndromem demence a končící letálně. V současné době…
Patogeneze chronické trombocytopenické purpury je způsobena protilátkou indukovanou destrukcí trombocytů a snížením produkce trombocytů. Dosud byli…
Sitagliptin a vildagliptin jsou zástupci nové třídy antidiabetik – gliptinů. Jejich účinek je zprostředkován inhibicí enzymu dipeptidyl peptidáza 4 …
Výsledky genetického výzkumu zdůraznily významnou úlohu signální cesty Wnt při novotvorbě kostní hmoty. Tato signální cesta se proto stala cílem…
Methotrexát (MTX) se používá v revmatologii již déle než 30 let a je mezi ostatními chorobu modifikujícími léky základním léčivem v terapii…
V úvodu se autoři zabývají problémem výkladu pojmů a definicí axiální spondylartritidy (SpA). V další části jsou uvedena diagnostická kritéria pro…
Fibromyalgie je chronický nezánětlivý bolestivý muskuloskeletální syndrom s charakteristickými rysy bolesti a typickými bolestivými diagnostickými…
Adherence je rozsah, ve kterém se pacientovo chování shoduje s radami zdravotníka. Spolu s farmakokinetikou tvoří nejvýznamnější zdroj variability v…
Tigecyklin je nové antibiotikum, jehož aktivita zasahuje gramnegativní i grampozitivní bakterie včetně kmenů rezistentních k jiným skupinám…
Článek přehledně shrnuje základní farmakologické vlastnosti inhibitorů angiotenzin konvertujícího enzymu dostupných v ČR. Klinická účinnost…
Pethidin (nazývaný také meperidin) patří mezi opioidní analgetika. Je to syntetický opioidní agonista, který kromě silného analgetického účinku…
Článek přehledně shrnuje data týkající se bezpečnosti 4letého podávání tiotropia u pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) ve studii…
Anafylaxe je akutní, život ohrožující zdravotní stav navozený mnoha v úvahu přicházejícími spouštěči, jako jsou potraviny, hmyzí jedy, léky, latex,…
Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní demyelinizační a neurodegenerativní onemocnění centrálního nervového systému. Od časných stadií nemoci…
Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD – Attention deficit hyperactivity disorder) je nejčastějším psychiatrickým onemocněním dětského věku,…
Renální osteopatie představuje závažnou doprovodnou komplikaci selhávání ledvin. Podle současné definice se řadí mezi tři komponenty CKD-MBD (kostní…
Urtikarie (kopřivka) je častým patologickým procesem postihujícím kůži. Může být vyvolána celou řadou příčin. V závislosti na své etiologii odpovídá…
C-reaktivní protein (CRP) je jedním z biomarkerů zánětu. Při různých klinických manifestacích aterosklerózy stoupají plazmatické koncentrace různých…
Léčebné ovlivnění zvýšeného tonu sympatického nervového systému (SNS) vychází z režimových opatření a z farmakologické léčby. Mezi léčiva, která…
Článek se zabývá patofyziologickým podkladem pro uplatnění kombinace inhibitorů ACE a blokátorů receptorů AT1 pro angiotenzin II (sartanů) v léčbě…
Vztah mezi výskytem cévních mozkových příhod (CMP) a hladinami krevních lipidů a lipoproteinů i význam léčby dyslipidémie v prevenci iktů jsou stále…
V etiopatogenezi cévních mozkových příhod hrají důležitou úlohu vedle faktorů neovlivnitelných (např. věk či genetická výbava) též faktory…
Cévní mozkové příhody (CMP) mají vysoké riziko rekurence. Jsou v rozvinutých zemích třetí nejčastější příčinou úmrtí a jednou z nejčastějších příčin…
Cévní mozkové příhody představují v ČR druhou nejčastější kardiovaskulární příčinu úmrtí a výrazně se podílejí na nemocnosti a invalidizaci zejména…
Rapamycin, zprvu považovaný za doplňkové léčivo, upoutal pozornost poté, kdy byl s úspěchem použit jako základní kámen imunosupresivního schématu při…
Sirolimus je antibiotické imunosupresivum, které patří do skupiny inhibitorů proteinkinázy mTOR (mammalian target of rapamycin). Své místo má zejména…
Kontinuální monitorace glykémie – continuous glucose monitoring (CGM) – představuje rozvíjející se technologii, která může přinést revoluční změny v…
Glukometr je přístroj určený ke stanovení glykémie v ambulantní praxi. Používají jej zejména pacienti k samostatné kontrole glykémií v rámci…
Perorální antidiabetika sulfonylureové řady ve správné indikaci již více než půl století významně přispívají k optimální léčbě diabetu a tím i k…
K predikci diabetu mellitu 1. typu u příbuzných prvního stupně lze využít kombinaci genetických, imunologických a endokrinologických metod. Stejné…
Článek shrnuje novinky teoretického výzkumu i praktické výsledky klinických studií, které byly prezentovány na 31. San Antonio Breast Cancer…