Časná stadia CHOPN – cesta ke spolehlivé diagnostice a efektivní terapii (souhrn pro praxi)
Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je progresivní nealergické a neinfekční zánětlivé onemocnění bronchů a bronchiolů, které postupně vede k…
Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je progresivní nealergické a neinfekční zánětlivé onemocnění bronchů a bronchiolů, které postupně vede k…
Redakci:Zvýšená sympatická aktivita nervového systému je poměrně častým projevem u hypertenze, léčebnými postupy se tudíž snažíme ovlivňovat i tuto…
Flumazenil, specifický antagonista benzodiazepinů, byl syntetizován v roce 1979 Hunkelerem. První klinické hodnocení proběhlo v dubnu 1981 v Zurichu.…
V České republice (ČR) byl v roce 2006 zhoubný novotvar (ZN) průdušnice a plic druhým nejčastěji diagnostikovaným ZN u mužů a čtvrtým nejčastěji…
Úvod Bolest představuje jeden z nejzávažnějších projevů nádorového onemocnění. Zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu života onkologicky…
V článku jsou popsány současné názory na zánětlivé komplikace akutního a chronického středoušního zánětu. Je uvedena charakteristika otogenních…
Uvedené sdělení podává přehled farmakokinetických a farmakodynamických charakteristik léčivých látek ze skupiny inhibitorů protonové pumpy (PPI),…
Gaucherova nemoc je dědičná porucha metabolismu s autozomálně recesivním typem dědičnosti, při které dochází k lyzozomálnímu střádání…
Gastrointestinální stromální tumory (GIST) byly dlouhou dobu mylně řazeny do skupiny leiomyomů, leiomyosarkomů nebo leiomyoblastomů. Základem jejich…
Současný pohled na stále se rozšiřující možnosti léčby mnohočetného myelomu (MM), který je podán v předloženém sdělení, dokládá, že zejména v…
Článek shrnuje nové poznatky z oblasti teoretického výzkumu a klinických studií, které byly prezentovány na společné konferenci ECCO/ESMO konané v…
Článek shrnuje nové poznatky z klinických studií, které byly prezentovány na 13. světové konferenci o karcinomu plic v San Franciscu na přelomu…
Zavedení inhibitorů protonové pumpy (IPP) do klinické praxe významně ovlivnilo léčbu gastroezofageálního refluxu, infekce H. pylori a peptického…
Článek uvádí některé novinky v léčbě epilepsie, zejména tato témata: volba antiepileptické léčby podle dvou os daných typem záchvatu/syndromu a typem…
Česká republika je místem s nejčastějším výskytem kolorektálního karcinomu (KRCa). Každoročně na toto onemocnění zemře více než 4500 lidí. Až u…
Migréna je popisována jako chronické paroxysmální onemocnění benigního charakteru, mezi jednotlivými atakami nemoci zcela asymptomatické. Řadí se…