Komentář k aktualizaci doporučeného postupu pro všeobecné praktické lékaře – příznaky a onemocnění horní části trávicího traktu
Poslední verze doporučených postupů z oboru gastroenterologie pro všeobecné praktické lékaře z roku 2012 zahrnovala nejčastější onemocnění horní části trávicího traktu i funkční střevní potíže. Vývoj v poznání, publikace recentních mezinárodních doporučení pro léčbu funkční dyspepsie a refluxní nemoci jícnu společně s potřebou adaptovat doporučený postup na realitu českého zdravotnictví vedly kolektiv autorů k výraznému přepracování a aktualizaci doporučeného postupu [1,2]. Celý text je zaměřen na obecný přístup k pacientům se symptomy onemocnění horní části trávicího traktu a na specifickou léčbu dle zvažované diagnózy. Autoři zdůrazňují roli všeobecného praktického lékaře v úvodní rozvaze o charakteru onemocnění, zavedení empirické terapie a zvážení potřeby vyšetření u specialisty. Samostatná kapitola je věnována spolupráci všeobecného praktického lékaře a ambulantního gastroenterologa. Vzájemná informovanost, respekt k provedeným vyšetřením a doporučením může zajistit dostupnost péče o pacienty s chorobami horní části trávicího traktu nyní i v budoucnosti.
Nově jsou součástí doporučeného postupu informace, které mají usnadnit rozhodování o potřebě a časovém horizontu specializovaného vyšetření. Dle anamnestických údajů, přítomnosti tzv. alarmujících příznaků a věku pacienta lze naléhavost potřeby vyšetření odhadnout. Bohužel není v možnostech žádného doporučeného postupu a algoritmu jednoznačně rozhodnout o charakteru potíží, zda je příčina čistě funkční a chronická bez potřeby dalšího došetřování, nebo zda se za symptomy ukrývá závažné organické onemocnění. Stejně tak nelze všem pacientům zabezpečit specializované vyšetření v definovaném čase, zvláště při velké regionální rozdílnosti v dostupnosti péče. Racionalizace potřeby vyšetřování a omezení dispenzarizace pacientů u specialisty jen na jasně definovaná a limitovaná onemocnění mohou do budoucna dostupnost této péče udržet.
Kromě pečlivého zvažování potřeby specializovaného vyšetření (zvláště opakovaného) je v postupu diskutována i racionalizace preskribované medikace indikované pro symptomy a onemocnění horní části trávicího traktu. Medikace potlačující tvorbu žaludeční kyseliny, dominantně inhibitory protonové pumpy, by měla být vždy správně zvážena a při dlouhodobém podávání i pravidelně přehodnocována k určení toho, zda indikace k jejímu podání trvá. Při dlouhodobém podávání inhibitorů protonové pumpy, zvláště bez silné indikace, mohou být racionální i obavy z nežádoucích účinků takové léčby. V případě zvažované funkční dyspepsie (zejména typu „epigastric pain syndrome“) nebo lehčí formy refluxní choroby jícnu je vhodnou alternativou použití famotidinu ze skupiny blokátorů H2 receptorů.
Doporučený postup uvádí principy empirické léčby dle hlavních příznaků. Samostatný oddíl je věnován principům léčby funkční dyspepsie, kde jsou zmiňována i další léčiva (např. itoprid v léčbě postprandiální plnosti – „postprandial distress syndrome“ – podtypu funkční dyspepsie) a nefarmakologické postupy, které mohou mít příznivý efekt. Role infekce Helicobacter pylori u onemocnění žaludku, principy diagnostiky a doporučení pro eradikační léčbu jsou v současnosti nejaktuálnějším zdrojem informací pro klinickou praxi v této problematice. Součástí specializované části jsou i postupy k doporučení zahájení a vedení léčby u pacientů s nekomplikovanou refluxní chorobou jícnu a stratifikace a prevence poškození gastroduodena léčivy ze skupiny nesteroidních antiflogistik.
Výběr informací v redakčním článku a komentáři nemůže být úplný. Pro bližší informace usnadňující péči o pacienty se symptomy a chorobami horní části trávicího traktu doporučuji čtenářům přečíst celý původní text, který je k dispozici na stránkách odborné společnosti. Racionalizace preskripce používaných léčiv a stratifikace péče a spolupráce mezi praktickým lékařem a specialistou jsou klíčem k udržení kvalitní a dostupné péče o naše pacienty.
Doc. MUDr. Radek Kroupa, Ph.D.
Interní gastroenterologická klinika FN Brno
Jihlavská 20, 625 00 Brno
e-mail: kroupa.radek@fnbrno.cz
Literatura
[1] Kroupa R, Cyrany J, Dolina J, et al. Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře. Gastroenterologie. Příznaky a onemocnění horní části trávicího traktu. 2024. Dostupné na: https://www.svl.cz/doporucene‑postupy/gastroenterologie‑100057
[2] Black CJ, Paine PA, Agrawal A, et al. British Society of Gastroenterology guidelines on the management of functional dyspepsia. Gut 2022; 71: 1697–1723.