Přeskočit na obsah

Acne postpubertalis

Osobní anamnéza: pacientka 22 let, celkově zdráva, nemá žádnou chronickou medikaci, alergie neuvádí.
Kožní anamnéza: kromě současných obtíží negativní, vždy však měla citlivou pleť.

Osobní anamnéza: pacientka 22 let, celkově zdráva, nemá žádnou chronickou medikaci, alergie neuvádí.
Kožní anamnéza: kromě současných obtíží negativní, vždy však měla citlivou pleť.
Nynější onemocnění: akné v pubertě jen zcela minimálně, ojedinělé komedonky či papulky, stěží si vybavuje.
Po 20. roce věku postupně progredující projevy akné, převážně na tvářích a na bradě, s perimenstruální akcentací. Pacientka přichází ke konziliárnímu vyšetření, rezistencí onemocnění k dosavadní léčbě je psychicky značně Obr. 1 alterovaná.
Gynekologicky bez obtíží, menses od 13 let, pravidelné, 28–30/4–5 dnů. Gravidní dosud nebyla. Hormonální profil včetně androgenních metabolitů a SHBG (sex hormon binding globulin) v mezích normy.
Dosavadní terapie: v současné době podáván 5. měsíc Zineryt sol., předtím Skinoren krém, obojí s malým efektem. Externa s retinoidy či benzoylperoxidem netolerovala ani intermitentně. Tetracyklin užívaný perorálně měl jen krátkodobý efekt.
Před rokem zahájena terapie Diane-35 tbl., pro minimální rozdíl v intenzitě projevů akné léčba po 6 měsících ukončena.
Objektivní nález: (obr. 1) – převažují papulopustuly na dolní polovině obličeje.  Schéma Dávkování cyproteronacetátu u androgenních poruch (reverzně segmentální režim). Terapie: po gynekologické kontrole u pacientky započata od 1. dne následující menstruace terapie kombinací Diane-35 (1.–21. den cyklu) společně s čistým cyproteron-acetátem (pouze 1.–10. den cyklu společně s Diane-35 – reverzně segmentální režim – viz schéma) v dávce 25 mg/den (v případě potřeby nižších dávek je možné připravit v lékárně kapsle s příslušným obsahem cyproteronacetátu, neboť na trhu jsou pouze tablety o síle 50 mg). Celková dávka antiandrogenu cyproteronacetátu prvních 10 dnů Obr. 2 cyklu tudíž činila 27 mg/den (Diane-35 obsahuje 2 mg).
K lokální léčbě vzhledem k délce aplikace externa s erytromycinem zvolen již dříve dobře tolerovaný Skinoren krém
Výsledky léčby: již po 1. cyklu terapie zřetelná regrese infiltrace zánětlivých lézí akné (obr. 2), po 3 měsících lokální nález umožňuje ukončit léčbu Androcurem, pacientka souhlasí a dále pokračuje pouze léčbou Diane-35.
Zlepšení zevního nálezu se udrželo a i nadále pokračovalo, nyní pacientka užívá Diane-35 již déle než 1 rok a je prakticky bez projevů akné. Lokální aplikace Skinoren krému dlouhodobě pokračuje.

Sdílejte článek

Doporučené