Novinky v léčbě metastatického karcinomu prsu
Nové postupy v terapii metastatického karcinomu prsu zlepšily i léčebné výsledky. Jedním z nich je také ovlivnění dráhy mTOR u karcinomu prsu s…
Nové postupy v terapii metastatického karcinomu prsu zlepšily i léčebné výsledky. Jedním z nich je také ovlivnění dráhy mTOR u karcinomu prsu s…
Rivaroxaban je v současnosti jako jediný nový antikoagulační přípravek k dispozici pro léčbu tromboembolické nemoci (TEN). Souhrnná analýza dat…
Pacienti s fibrilací síní a současnou renální insuficiencí jsou ohroženi zvýšeným rizikem tromboembolických i krvácivých komplikací. Perorální…
AMPLIFY-EXT byla dvojitě slepá randomizovaná studie, která srovnávala dvě dávky perorálního inhibitoru faktoru Xa apixabanu (2,5 mg a 5 mg 2krát…
V posledních měsících se v návaznosti na stanovisko americké lékové agentury FDA doporučující změnu uvádění některých informací u statinů zaměřila…
V současné době je v České republice dostupných šest statinů. Nejčastěji užívanými jsou atorvastatin, simvastatin a rosuvastatin, jejich podíl na…
Duální protidestičková léčba kombinací kyseliny acetylsalicylové a blokátoru adenosindifosfátového receptoru je v současnosti pilířem léčby pacientů…
Nová doporučení Evropské kardiologické společnosti (EKS) z roku 2012 týkající se farmakoterapie pacientů s akutním infarktem myokardu s elevacemi…
Funkce kardiovaskulární a centrálně nervové jsou regulovány stejnými působky: monoaminy, acetylcholinem, některými hormony a imunitními cytokiny …
Respirační nemoci představují v České republice třetí nejčastější příčinu úmrtí u žen a čtvrtou u mužů. Jsou nejčastějšími příčinami pracovních…
Kardiolog se ve své ambulantní praxi setkává nejčastěji s obliterující tepennou chorobou a léčbou akutní flebotrombózy, antikoagulační léčbou brání…
Prevalence diabetes mellitus 2. typu v současné době stoupá ve všech vyspělých zemích světa včetně České republiky. Zároveň se zvyšuje výskyt…
Diuretika patří mezi základní lékové skupiny v léčbě hypertenze a srdečního selhání. U hypertenze je jejich hlavní indikací k léčbě vyšší věk a…
Léčba srdečního selhání je zaměřena na tři oblasti – na úpravu hyperaktivovaných regulačních mechanismů (betablokátory, inhibitory ACE, inhibitory…
Problematika srdečního selhání, zejména akutní dekompenzace, stále podněcuje k hledání a vývoji nových lékových skupin. V článku jsou uvedeny…
Klidová srdeční frekvence (SF) je u nemocných s chronickým srdečním selháním významným rizikovým faktorem kardiovaskulární mortality a morbidity.…
Nealkoholická tuková jaterní choroba (NAFLD) je onemocnění charakterizované jaterní steatózou vznikající u osob bez významné konzumace alkoholu.…
Infekce lidskými papilomaviry způsobuje onemocnění nejen u žen, ale také u mužů. Je příčinou genitálních bradavic, rekurentní respirační papilomatózy…
Onemocnění vyvolaná meningokoky nepatří na území České republiky mezi infekční nemoci s vysokou incidencí. Nicméně invazivní formy těchto onemocnění…
Botulotoxin je velmi účinná léčivá látka. Primárním účinkem botulotoxinu je inhibice uvolnění acetylcholinu z presynaptické části nervo- svalové…
Nová éra léčby hepatitidy C s využitím trojkombinace léčiv znamená zásadní pokrok v účinnosti terapie. Na druhou stranu využití přímých antivirotik …
V posledních dvou letech nastala významná změna v možnostech léčby chronické virové hepatitidy C. Kombinace pegylovaných interferonů a ribavirinu je…
Diabetes mellitus je celosvětově rozšířené chronické onemocnění se značným dopadem na morbiditu a mortalitu pacientů. Rychle se rozvíjející…
Používání inzulinu v klinické medicíně bylo od samého počátku spjato se snahou přizpůsobit léčbu inzulinem potřebám nemocných. V první polovině 20.…
Článek přináší stručný přehled současných perspektivních směrů léčby diabetu 2. typu. Jednotlivé uvedené lékové skupiny či molekuly se nacházejí v…
Cílem moderní léčby diabetu je přiblížit se co nejvíce normálním hodnotám glykemie. Limitem současné farmakologické léčby však jsou hypoglykemické…
S požadavkem na intenzivní terapii a těsnou kompenzaci diabetu se zvyšuje riziko hypoglykemie, která může vést až k úmrtí pacienta. Hypoglykemie je…
V dubnu tohoto roku vstoupil na český internet Onkoportál, vyhledávač ověřených onkologických informací a služeb pro pacienty nemocné rakovinou,…
Byla provedena neintervenční studie s cílem zjistit výši dávek inhibitorů protonové pumpy v jednotlivých indikacích těchto léčiv. Do studie bylo…
Silné opioidy jsou v současné době nedílnou součástí základní strategie léčby středně silné až velmi silné bolesti. Jejich výhodou je absence…
Stažení antiobezitik z trhu pro nežádoucí účinky v posledních letech vyvolalo skepsi ohledně úlohy farmakoterapie v léčbě obezity. Nicméně zkušenosti…
Idiopatická plicní fibróza (IPF) je vzhledem ke své obtížné léčitelnosti a prognóze nejzávažnějším reprezentantem skupiny idiopatických…
Hereditární angioedém je vrozená porucha C1 inhibitoru systému komplementu. Je řazen mezi primární imunodeficity. Článek shrnuje patogenezi, klinické…
Cushingův syndrom je závažné onemocnění způsobené autonomní nadprodukcí kortizolu. Je charakterizován těžkým komplexním systémovým postižením s…
Ceftarolin fosamil je cefalosporinové antibiotikum s aktivitou vůči grampozitivním i gramnegativním mikrobům. Účinnost tohoto antibiotika byla…
Olanzapin spolu s amisulpridem, klozapinem a risperidonem patří k relativně nejúčinnějším atypickým antipsychotikům (AP). Široký farmakodynamický…
Diabetické onemocnění ledvin (DOL) je závažnou sekundární komplikací diabetu a v současné době je hlavní příčinou chronického selhání ledvin v…
Intravitreální aplikace ranibizumabu, rekombinantní humanizované monoklonální protilátky blokující VEGF-A (Vascular Endothelial Growth Factor A), je…
Klinické studie posledních let prokázaly, že léčba hypolipidemiky představuje etablovaný a efektivní způsob intervence aterosklerózy a jejích…
Nazální aplikace farmak má dlouhou historii. Indiáni Jižní Ameriky šňupali různé psychoaktivní substance, v současnosti se takto užívá především…
Syndrom hyperaktivního močového měchýře (OAB) má v celosvětové populaci starší 40 let věku prevalenci okolo 17 %. Se zvyšujícím se věkem jeho…
Přehledný článek o alergenové imunoterapii (AIT) se stručně věnuje historii vzniku této léčebné metody a účasti českých lékařů na jejím zavedení do…
Karcinom prostaty je nejčastějším solidním nádorovým onemocněním a druhou nejčastější příčinou úmrtí na onkologická onemocnění v České republice,…
Článek pojednává o dostupných možnostech léčby skutečně těžkého astmatu v České republice. Za skutečně těžké je považováno astma, k jehož kontrole…
We evaluated the long-term clinical benefit of infliximab (IFX) in a total of 74 patients with moderate to severe Crohn’s disease (CD); the median…
Glatiramer acetát je jedním z imunomodulačních léků první volby u roztroušené sklerózy mozkomíšní. Kromě protizánětlivého působení, dlouhodobé…
Souhrnný článek se zabývá současným postavením nových antiepileptik se zaměřením na ta, která byla zavedena do klinické praxe v posledních pěti…
Turnerův syndrom (TS) patří k nejčastějším chromozomálním odchylkám. Postihuje přibližně jedno ze 2000–2500 živě narozených děvčátek. Příčinou TS je…