Přeskočit na obsah

Přehledy, komentáře, názory, diskuse

Všechny zprávy

Farmakoterapie Alzheimerovy choroby

11. 2. 2010

Alzheimerova choroba (ACH) je závažné neurodegenerativní onemocnění manifestující se klinicky syndromem demence a končící letálně. V současné době…

Současné možnosti léčby fibromyalgie

22. 10. 2009

Fibromyalgie je chronický nezánětlivý bolestivý muskuloskeletální syndrom s charakteristickými rysy bolesti a typickými bolestivými diagnostickými…

Pethidin slaví 70 let

31. 7. 2009

Pethidin (nazývaný také meperidin) patří mezi opioidní analgetika. Je to syntetický opioidní agonista, který kromě silného analgetického účinku…

Anafylaxe – urgentní alergický stav

30. 7. 2009

Anafylaxe je akutní, život ohrožující zdravotní stav navozený mnoha v úvahu přicházejícími spouštěči, jako jsou potraviny, hmyzí jedy, léky, latex,…

Současný pohled na léčbu ADHD

30. 7. 2009

Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD – Attention deficit hyperactivity disorder) je nejčastějším psychiatrickým onemocněním dětského věku,…

Renální osteopatie a možnosti léčby

30. 7. 2009

Renální osteopatie představuje závažnou doprovodnou komplikaci selhávání ledvin. Podle současné definice se řadí mezi tři komponenty CKD-MBD (kostní…

Současné možnosti léčby urtikarie

30. 7. 2009

Urtikarie (kopřivka) je častým patologickým procesem postihujícím kůži. Může být vyvolána celou řadou příčin. V závislosti na své etiologii odpovídá…

Současné možnosti léčby sirolimem

18. 5. 2009

Sirolimus je antibiotické imunosupresivum, které patří do skupiny inhibitorů proteinkinázy mTOR (mammalian target of rapamycin). Své místo má zejména…

Přehled glukometrů v ČR

13. 5. 2009

Glukometr je přístroj určený ke stanovení glykémie v ambulantní praxi. Používají jej zejména pacienti k samostatné kontrole glykémií v rámci…

Prevence diabetu mellitu 1. typu

13. 5. 2009

K predikci diabetu mellitu 1. typu u příbuzných prvního stupně lze využít kombinaci genetických, imunologických a endokrinologických metod. Stejné…

Probiotika v gastroenterologii

5. 5. 2009

Probiotika jsou živé mikroorganismy, jejichž aplikace vede ke změnám ve složení střevní mikroflóry s příznivými důsledky lokálními (ve střevě) i…

Přípravky enterální klinické výživy

4. 5. 2009

Široká nabídka komerčních přípravků pro enterální klinickou výživu dnes umožňuje provádět enterální nutriční podporu téměř u každého pacienta s…

Terapie acne vulgaris

4. 5. 2009

Článek věnuje hlavní pozornost zevní i vnitřní léčbě akné, jejím indikacím, mechanismům účinku i kontraindikacím. V části pojednávající o zevní léčbě…

Inhibitory dipeptidyl peptidázy 4

20. 4. 2009

Perorální formy inhibitorů dipeptidyl peptidázy 4 vildagliptinu, sitagliptinu a saxagliptinu jsou v současné době v pozdních fázích klinického…

Léčba hypertenze v těhotenství

20. 4. 2009

Hypertenze v těhotenství je hlavní příčinou mateřské, fetální i novorozenecké morbidity i mortality v civilizovaných zemích. Současná doporučení…

Léčba refrakterního ascitu u cirhotiků

20. 4. 2009

Ascites je nejčastější komplikací pokročilé jaterní cirhózy. Léčba ascitu, který dobře reaguje na diuretika a omezení příjmu sodíku, není složitá.…

Farmakoterapie portální hypertenze

20. 4. 2009

Krvácení do trávicí trubice je nejčastější závažnou komplikací portální hypertenze vznikající obvykle na podkladě jaterní cirhózy. Součástí komplexní…

Farmakoterapie jaterní cholestázy

20. 4. 2009

Poslední desetiletí přineslo zásadní změny v pochopení mechanismu tvorby žluče, transportu jednotlivých složek žluče ze sinusoidální do bazolaterální…

Vzdělávání ve farmaceutické medicíně

20. 4. 2009

Farmaceutická medicína je relativně mladý obor, který se věnuje aspektům výzkumu a vývoje léčiv, jejich etické propagaci a bezpečnému používání. Jde…

Prevence proti rotavirovým infekcím

20. 4. 2009

Rotaviry jsou nejčastějšími původci těžkých abakteriálních gastroenteritid ve světě, které bývají spojeny s výraznou dehydratací a vyžadují často…

Antibiotická imunosupresiva

20. 4. 2009

V našem článku se věnujeme relativně nové skupině léčiv, která pocházejí z přirozených mikrobiálních produktů a vykazují schopnost potlačovat…

Hojení bércových vředů

20. 4. 2009

Bércový vřed je nejčastější chronickou ránou v ordinaci dermatologa. Je polyetiologickým symptomem, proto je určení příčiny defektu prvním krokem ke…

Biologická léčba karcinomu prsu

20. 4. 2009

Biologická léčiva cíleně účinkují na specifické signální dráhy, které jsou důležité pro přežívání a proliferaci nádorových buněk. Ve srovnání s…

Potřeba a perspektivy nových antibiotik

20. 4. 2009

Choroby vyvolané mikroby jsou v celosvětovém měřítku v popředí příčin morbidity a mortality. Přes nesporný globální přínos antibiotik se stále…

Glukokortikoidy indukovaná osteoporóza

20. 4. 2009

Glukokortikoidy indukovaná osteoporóza patří k nejčastějším typům sekundárních osteoporóz. Kostní metabolismus je ohrožen zvýšenou produkcí…

Meningokokové infekce

20. 4. 2009

Meningokoky vyvolávají akutní život ohrožující onemocnění, která se většinou manifestují jako meningitida, sepse a smíšená forma s příznaky…

Od teorie k praxi, studie, kazuistiky

Všechny články

Klinická farmakologie a farmacie

Všechny články

Lékové profily

Všechny články

Komentář: Osilodrostat

Pro předplatitele
31. 3. 2025

Cushingův syndrom patří mezi vzácná onemocnění s předpokládanou incidencí 2–4 nové případy na jeden milion obyvatel a jeden rok. Příčinou je nadměrná…

Aktuality/Krátce

Všechny články

Komentář: Subkutánní belimumab

Pro předplatitele
31. 3. 2025

Belimumab je první biologický lék specificky vyvinutý pro systémový lupus erythematodes (SLE). Byl schválen americkým Úřadem pro kontrolu potravin a…