Přeskočit na obsah

Antagonisté receptorů AT1 pro angiotenzin II (sartany), porovnání základních údajů

Přehledných článků o sartanech již bylo v minulosti publikováno poměrně značné množství a pro čtenáře jsou obvykle náročné pro svůj rozsah. Cílem tohoto přehledu je podat velmi hutnou informaci o vlastnostech sartanů, a to i za cenu určitých zjednodušení. Uvedeny jsou chemické struktury jednotlivých sartanů, jejich základní farmakodynamické a farmakokinetické vlastnosti, aspekty spojené s bezpečností terapie sartany a klinická účinnost. V přehledu nechybí ani základní informace o ekonomické náročnosti terapie v ČR a v zahraničí.

Tabelární přehled se pokouší o stručnou a přehlednou informaci o lékové skupině tzv. sartanů (antagonistů receptorů AT1 pro angiotenzin II). Přehledných článků obsahujících velký počet informací již bylo v minulosti publikováno poměrně značné množství a pro čtenáře jsou obvykle náročné pro svůj rozsah. Cílem tohoto přehledu je podat velmi hutnou informaci, a to i za cenu určitých zjednodušení. Uvedeny jsou chemické struktury jednotlivých sartanů, jejich základní farmakodynamické a farmakokinetické vlastnosti. U aspektů spojených s bezpečností terapie sartany je třeba vyzvednout velmi nízký výskyt nežádoucích účinků a u převážné většiny zástupců minimální nebo nulový „interakční potenciál“. Klinická účinnost je (bez ohledu na skutečnost, zda je příslušná indikace v podmínkách ČR schválena) hodnocena podle patrně nejobsažnější databáze informací o lécích [1], význam jednotlivých symbolů je pak vysvětlen níže. U každé indikace je uvedeno rozpětí podávaných dávek a jejich vyjádření v DDD. V přehledu nechybí též základní informace o ekonomické náročnosti terapie v ČR a v zahraničí, přičemž jako srovnávané dávky byly použity takové síly balení obsahující 2 DDD léčivé látky (s výjimkou eprosartanu, kde bylo použito 1,33 DDD, což je maximální denní dávka). Ačkoli eprosartan, kandesartan a olmesartan mají Ministerstvem financí ČR schválené ceny, podle informací distribuční společnosti Phoenix nejsou reálně k dispozici [2]. Valsartan a irbesartan nemají v ČR úřední ceny stanoveny. V současné době jsou na trhu ČR reálně dostupné pouze léčivé přípravky obsahující losartan a telmisartan (světle šedě podbarvené sloupce).

Systém renin-angiotenzin-aldosteron je velmi důležitým regulačním mechanismem k udržení homeostázy a zajištění optimální cirkulace. Bohužel, v řadě patologických situací, jakými jsou např. hypertenze, srdeční nedostatečnost či diabetes, je tento systém hyperaktivován, a proto je nutno jej tlumit. Na úrovni uvolnění reninu lze zasáhnout podáváním b-blokátorů, konverzi angiotenzinu I na angiotenzin II (AI, AII) lze brzdit inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu neboli inhibitory ACE, a konečně v periferii lze zablokovat receptory pro angiotenzin II typu 1 pomocí blokátorů receptorů AT1 neboli sartanů.

Mechanismus účinku sartanů spočívá v kompetitivní blokádě receptorů AT1, které jsou zodpovědné za téměř všechny významné účinky AII (za sekreci aldosteronu, vazokonstrikci a retenci sodíku). Jejich výhodou je, že inhibují efekt AII důkladněji. Konverze AI na AII je zprostředkována vedle angiotenzin konvertujícího enzymu též nespecifickými tkáňovými proteázami a za patologických stavů význam tkáňových proteáz roste, např. při srdeční nedostatečnosti je touto cestou konvertováno až 30 % AI. Druhou předností sartanů je, na rozdíl od inhibitorů ACE, že neinhibují degradaci dalších neuropeptidů, které při vyšší koncentraci mohou vyvolat kašlací reflex. Sartany jsou tak lépe snášeny.

Největší rozdíly mezi sartany jsou v délce účinku: losartan má relativně krátkodobý účinek, nejdelší trvání účinku bylo pozorováno u telmisartanu. Při porovnání jednotlivých sartanů nelze zatím nalézt jiné významnější rozdíly v klinickém působení v jednotlivých indikacích. Kandesartan má velmi dobré doklady o příznivém ovlivnění výskytu kardiovaskulárních příhod a kardiovaskulární mortality u nemocných se srdečním selháním. Irbesartan pak má velmi dobré doklady o příznivém ovlivnění nefropatie (diabetické i nediabetické). K tradičním indikacím sartanů patří hypertenze. Vzhledem k velmi příznivému dopadu léčby na ovlivnění prognózy nemocných a na regresi hypertrofie levé srdeční komory by blokáda systému renin-angiotenzin neměla chybět v žádné kombinované terapii tohoto onemocnění. U chronického srdečního selhání jsou výhodnější inhibitory ACE, sartany lze použít pouze při nemožnosti podat inhibitor ACE. Třetí důležitou indikací sartanů je prevence či zpomalení progrese diabetické i nediabetické nefropatie. Nejnovější doklady vypovídají o příznivém účinku sartanů v prevenci recidivy fibrilace síní i úspěšnosti kardioverze. Významné jsou též metabolické účinky sartanů, které jsou obecně neutrální. Losartan má mírný urikosurický efekt, telmisartan prostřednictvím částečného agonistického působení na receptory PPAR-g má řadu příznivých metabolických účinků [8–19].

Seznam použité literatury

  • [1] Thomson MICROMEDEX, vol 132, expires 06/2007.
  • [2] AISLP (2007/1) a Lékárenský velkoobchod Phoenix.
  • [3] Price list of Greece (Ministry of Health of Greek republic), 2007.
  • [4] http://www.infarmed.pt/infomed/inicio.php
  • [5] http://pfarmals.portalfarma.com
  • [6] Vidal expert (elektronická verze), 2007.
  • [7] Souhrn údajů o přípravcích uvedené v AISLP (2007/1).
  • [8] Kompendium lékových interakcí Infopharm (elektronická verze), 2007.
  • [9] Goa KL, Wagstaff AJ. Losartan potassium: a review of its pharmacology, clinical efficacy and tolerability in the management of hypertension. Drugs 1996; 51: 820–845.
  • [10] Moen MD, Wagstaff AJ. Losartan: a review of its use in stroke risk reduction in patients with hypertension and left ventricular hypertrophy. Drugs 2005; 65: 2657–2674.
  • [11] Robins GW, Scott LJ. Eprosartan: a review of its use in the management of hypertension. Drugs 2005; 65: 2355–2377.
  • [12] Markham A, Goa KL. Valsartan. A review of its pharmacology and therapeutic use in essential hypertension. Drugs 1997; 54: 299–311.
  • [13] Wagstaff AJ. Valsartan/hydrochlorothiazide: a review of its use in the management of hypertension. Drugs 2006; 66: 1881–1901.
  • [14] Croom KF, Curran MP, Goa KL, Perry CM. Irbesartan: a review of its use in hypertension and in the management of diabetic nephropathy. Drugs 2004; 64: 999–1028.
  • [15] Easthope SE, Jarvis B. Candesartan cilexetil: an update of its use in essential hypertension. Drugs 2002; 62: 1253–1287.
  • [16] Fenton C, Scott LJ. Candesartan cilexetil: a review of its use in the management of chronic heart failure. Drugs 2005; 65: 537–558.
  • [17] Battershill AJ, Scott LJ. Telmisartan: a review of its use in the management of hypertension. Drugs 2006; 66: 51–83.
  • [18] Warner GT, Jarvis B. Olmesartan medoxomil. Drugs 2002; 62: 1345–1353.
  • [19] Unger T, McInnes GT, Neutel JM, Bohm M. The role of olmesartan medoxomil in the management of hypertension. Drugs 2004; 64: 2731–2739.

Sdílejte článek

Doporučené