Oftalmologické vyšetření u pacientů s roztroušenou sklerózou
Souhrn
Ampapová M, Ampapa R. Oftalmologické vyšetření u pacientů s roztroušenou sklerózou. Remedia 2022; 32: 535–539.
Roztroušená skleróza je chronické onemocnění, při němž dochází k postižení centrálního nervového systému autoimunitním zánětlivým procesem a neurodegenerací. Nejčastějším prvním příznakem roztroušené sklerózy je optická neuritida. Komplexní oční a neurologické vyšetření je podmínkou správně a rychle stanovené diagnózy roztroušené sklerózy. Typický klinický průběh lze zjistit z pečlivě odebrané anamnézy, doplňující informace poskytne vyšetření zrakové ostrosti včetně barvocitu a kontrastní citlivosti. Ke stanovení definitivní diagnózy je nezbytné provedení magnetické rezonance a vyšetření mozkomíšního moku. Součástí diagnostického procesu musí být i rozvaha o možných jiných příčinách optické neuritidy. Pomocnou roli v diferenciální diagnostice má vyšetření optickou koherentní tomografií, která současně umožňuje i sledování parametrů sítnice v čase u pacientů s roztroušenou sklerózou.
Klíčová slova: roztroušená skleróza – oftalmologické vyšetření – optická koherentní tomografie – vyšetření kontrastní citlivosti – vyšetření barvocitu.
Objednejte si předplatné, pokud si chcete přečíst celý článek
Informace pro čtenáře: Poslední ročník časopisu je vždy přístupný pouze pro předplatitele (6 čísel tištěného dvouměsíčníku + internetové verze všech vydání), starší ročníky jsou k dispozici zdarma. Pokud máte předplacené tištěné vydání, po registraci automaticky získáváte elektronický přístup zdarma. Registrovat se můžete zde.