Přeskočit na obsah

Přehledy, komentáře, názory, diskuse

Všechny zprávy

Léčba refrakterního ascitu u cirhotiků

20. 4. 2009

Ascites je nejčastější komplikací pokročilé jaterní cirhózy. Léčba ascitu, který dobře reaguje na diuretika a omezení příjmu sodíku, není složitá.…

Farmakoterapie portální hypertenze

20. 4. 2009

Krvácení do trávicí trubice je nejčastější závažnou komplikací portální hypertenze vznikající obvykle na podkladě jaterní cirhózy. Součástí komplexní…

Farmakoterapie jaterní cholestázy

20. 4. 2009

Poslední desetiletí přineslo zásadní změny v pochopení mechanismu tvorby žluče, transportu jednotlivých složek žluče ze sinusoidální do bazolaterální…

Vzdělávání ve farmaceutické medicíně

20. 4. 2009

Farmaceutická medicína je relativně mladý obor, který se věnuje aspektům výzkumu a vývoje léčiv, jejich etické propagaci a bezpečnému používání. Jde…

Léčba hypertenze v těhotenství

20. 4. 2009

Hypertenze v těhotenství je hlavní příčinou mateřské, fetální i novorozenecké morbidity i mortality v civilizovaných zemích. Současná doporučení…

Kompresivní léčba žilních chorob

20. 4. 2009

Kompresivní léčba je základním léčebným prostředkem u plejády žilních chorob a rovněž je základem léčby lymfatických otoků. Hlavním problémem její…

Nízkomolekulární hepariny

20. 4. 2009

Nízkomolekulární hepariny – významně se váží na antitrombin, a tím selektivněji inhibují faktor Xa, – zvyšují fibrinolýzu, – snižují hladinu…

Metabolický syndrom a mozek

20. 4. 2009

Metabolický syndrom je v současné době považován za prediabetický, prozánětlivý, prokoagulační a proaterogenní stav; jeho riziko pro aterosklerotické…

Ambulantní monitorování krevního tlaku

20. 4. 2009

24hodinové ambulantní monitorování krevního tlaku poskytuje více údajů o sledovaném jedinci než kazuální měření v ambulanci lékaře. Tyto údaje lépe…

Biologická terapie glomerulonefritidy

20. 4. 2009

V léčbě glomerulonefritidy se dnes začíná používat vedle klasických imunosupresiv (kortikoidy, cyklofosfamid, azathioprin) a novějších imunosupresiv …

Léčba roztroušené sklerózy

20. 4. 2009

Jak přibývá poznatků o patogenezi roztroušené skerózy, tohoto závažného autoimunitního onemocnění mladých pacientů, přibývá i léčebných možností a…

Kožní projevy cílené léčby nádorů

20. 4. 2009

Nově zaváděná cílená léčba nádorů je provázena nízkou celkovou toxicitou, ale mezi nežádoucími účinky jsou významnou měrou zastoupeny kožní reakce.…

Dermatitis seborrhoica

20. 4. 2009

Článek shrnuje problematiku seboroické dermatitidy, etiopatogeneze, klinických obrazů dětí i dospělých, léčby. Zmiňuje také krátce historii a vývoj…

Moderní trendy v terapii alergické rýmy

20. 4. 2009

Alergická rýma je chronické zánětlivé onemocnění nosní sliznice, které je součástí „alergického syndromu na jednotných dýchacích cestách“. Je nejen…

Duálně působící antidepresiva

20. 4. 2009

Článek nejprve krátce uvádí historii vývoje antidepresiv. Duálně působící antidepresiva jsou relativně novou skupinou. Patří k nim inhibitory…

Normotenzní glaukom

20. 4. 2009

Článek přináší chronologický přehled našich znalostí o normotenzním glaukomu, o historii jeho výzkumu, diagnostice, klinických projevech,…

Psychofarmaka pro pacienty vyššího věku

20. 4. 2009

Problematika používání psychofarmak u pacientů vyššího věku je poměrně složitá. Určité skupiny psychofarmak jsou ve vyšším věku užívány podstatně…

Posttraumatická stresová porucha

20. 4. 2009

Posttraumatická stresová porucha (PTSP) je podle MKN-10 řazena pod velkou kapitolu F 43 – reakce na závažný stres a poruchy přizpůsobení. Na rozdíl…

Norgestimat – perorální kontraceptivum

20. 4. 2009

Norgestimat je novější progestin s výhodnými farmakokinetickými a farmakologickými vlastnostmi. Má vysoce selektivní gestagenní účinek s minimálním…

Léčba funkční dyspepsie

20. 4. 2009

Funkční dyspepsie je nejčastější gastroenterologickou diagnózou. Je definována jako diskomfort a/nebo bolest v horní části břicha bez prokazatelné…

Akutní inspirační dušnost u dětí

20. 4. 2009

Akutní inspirační dušnost u dětí je ve většině případů náhle vzniklý stav způsobující poruchu průchodnosti horních dýchacích cest. Jeho výskyt u dětí…

Farmakoterapie akutních rinosinusitid

20. 4. 2009

Akutní rinosinusitidy jsou častou součástí zánětů horních i dolních cest dýchacích. Vyžadují komplexní léčebný přístup v souladu se současnými…

Prevence virových hepatitid

20. 4. 2009

Virové hepatitidy jsou systémovým onemocněním postihujícím játra.Virové hepatitidy A, B, C (VHA, VHB, VHC) jsou celosvětově rozšířeny. V prevenci…

Léčba inzulinem

20. 4. 2009

Inzulin je hormon produkovaný B-buňkami Langerhansových ostrůvků. Léčba inzulinem je indikovaná u všech nemocných s diabetem 1. typu a u části…

Kombinace antitrombotik

20. 4. 2009

Trombotické cévní komplikace jsou vedoucí příčinou nemocnosti a úmrtnosti v industriální společnosti. Trombóza je nejen rozhodující příčinou…

Kombinační léčba srdečního selhání

20. 4. 2009

Chronické srdeční selhání je dnes nazýváno epidemií 21. století a přes velký rozvoj farmakologické i nefarmakologické léčby je stále spojeno s velmi…

Kombinační léčba anginy pectoris

20. 4. 2009

U 60–80 % nemocných se stabilní anginou pectoris a nízkým rizikem budoucích kardiovaskulárních příhod je účinnou léčbou monoterapie B-blokátorem. U…

Kombinační léčba hypertenze

20. 4. 2009

Česká společnost pro hypertenzi přijala evropskou klasifikaci s třemi předstupni hypertenze (optimální, normální a vysoký normální krevní tlak),…

Od teorie k praxi, studie, kazuistiky

Všechny články

Klinická farmakologie a farmacie

Všechny články

Lékové profily

Všechny články

Komentář: Osilodrostat

Pro předplatitele
31. 3. 2025

Cushingův syndrom patří mezi vzácná onemocnění s předpokládanou incidencí 2–4 nové případy na jeden milion obyvatel a jeden rok. Příčinou je nadměrná…

Aktuality/Krátce

Všechny články