Nealkoholická steatohepatitida a možnosti její léčby
Nealkoholická steatóza a nealkoholická steatohepatitida jater (NAFLD/NASH) je jaterní onemocnění charakterizované histologickým obrazem pozorovaným u…
Nealkoholická steatóza a nealkoholická steatohepatitida jater (NAFLD/NASH) je jaterní onemocnění charakterizované histologickým obrazem pozorovaným u…
Funkční poruchy horní a dolní části trávicího traktu představují v současné době stále velmi frekventovaný a aktuální problém lékařské praxe…
Chemoprevence je nutriční nebo farmakologická intervence směřující k zablokování či oddálení vzniku nádorového onemocnění. Experimentální i klinická…
Biologická terapie představuje jeden z největších pokroků současné klinické gastroenterologie. Její podání je cíleno především na neutralizaci…
Masivní krvácení do gastrointestinálního traktu (GIT) je závažný, život ohrožující stav s přetrvávající vysokou morbiditou a mortalitou. Krvácení do…
Celosvětová prevalence chronické hepatitidy C (HCV) se pohybuje v běžné populaci kolem 3 %. V roce 2001 bylo pomocí sérologického přehledu zjištěno,…
Cíle léčby chronické hepatitidy B jsou v současné době jasné a nepochybné – zabránit progresi choroby k cirhóze a zabránit vzniku závažných…
Ascites je nejčastější komplikací pokročilé jaterní cirhózy. Léčba ascitu, který dobře reaguje na diuretika a omezení příjmu sodíku, není složitá.…
Krvácení do trávicí trubice je nejčastější závažnou komplikací portální hypertenze vznikající obvykle na podkladě jaterní cirhózy. Součástí komplexní…
Poslední desetiletí přineslo zásadní změny v pochopení mechanismu tvorby žluče, transportu jednotlivých složek žluče ze sinusoidální do bazolaterální…
Cíl: Článek se zabývá novými nizozemskými doporučeními pro farmakoekonomický výzkum. Metody: Pro účely tohoto přehledu byla provedena rešerše dat z…
Farmaceutická medicína je relativně mladý obor, který se věnuje aspektům výzkumu a vývoje léčiv, jejich etické propagaci a bezpečnému používání. Jde…
Přehledných článků o sartanech již bylo v minulosti publikováno poměrně značné množství a pro čtenáře jsou obvykle náročné pro svůj rozsah. Cílem…
Potřeba spolehlivě zajistit kvalitu, a tím i bezpečnost vyráběných léčivých přípravků vedla zákonodárce k přijetí takové úpravy, která konečnou…
Chronické srdeční selhání postihuje 0,4–2 % populace s výrazným nárůstem ve vyšších věkových skupinách. Ve farmakoterapii se uplatňují látky tlumící…
U nemocných se suspektní klinickou symptomatologií akutní koronární příhody nebo poškození myokardu neaterogenní etiopatogeneze je vzestup…
Lékové interakce mohou být příčinou toxicity a nežádoucích účinků léčiv nebo naopak příčinou snížení jejich účinnosti. Podle mechanismu vzniku…
Plicní arteriální hypertenze (PAH) je závažné onemocnění charakterizované progredující prekapilární plicní hypertenzí. V posledních dvou desetiletích…
Chronická žilní insuficience charakteristická přítomností žilní hypertenze se vyskytuje ve velké škále klinických stavů, od nekomplikovaných varixů…
Hypertenze v těhotenství je hlavní příčinou mateřské, fetální i novorozenecké morbidity i mortality v civilizovaných zemích. Současná doporučení…
Kompresivní léčba je základním léčebným prostředkem u plejády žilních chorob a rovněž je základem léčby lymfatických otoků. Hlavním problémem její…
Nízkomolekulární hepariny – významně se váží na antitrombin, a tím selektivněji inhibují faktor Xa, – zvyšují fibrinolýzu, – snižují hladinu…
Metabolický syndrom je v současné době považován za prediabetický, prozánětlivý, prokoagulační a proaterogenní stav; jeho riziko pro aterosklerotické…
Plicní arteriální hypertenze (PAH) je potenciálně fatální onemocnění plicních arteriol. Klíčovou roli v patofyziologii onemocnění hraje porucha…
24hodinové ambulantní monitorování krevního tlaku poskytuje více údajů o sledovaném jedinci než kazuální měření v ambulanci lékaře. Tyto údaje lépe…
Článek podává přehled mechanismu působení, indikací a nežádoucích účinků diuretik používaných v léčbě kardiovaskulárních onemocnění s ohledem na nová…
Během vývoje musely živočišné druhy čelit měnícím se životním podmínkám. Na tyto změny bylo nutno se adaptovat. Tak například v době, kdy primitivní…
Velké epidemiologické studie jasně ukázaly, že zvýšená klidová srdeční frekvence (SF) je nezávislým rizikovým faktorem morbidity a mortality u…
Systém stanovování úhrad léčivých přípravků v České republice byl Ústavním soudem, jehož rozhodnutí bylo výrazně ovlivněno evropským právem, v lednu…
Hyperaktivní močový měchýř je symptom, který se vyskytuje u velkého počtu pacientů. U starších lidí představuje jedno z nejčastějších onemocnění.…
Klíšťová meningoencefalitida (KME) je onemocnění centrální nervové soustavy endemické v mnoha oblastech Evropy a Asie. Ohnisek, jež jsou rozptýlena…
V léčbě glomerulonefritidy se dnes začíná používat vedle klasických imunosupresiv (kortikoidy, cyklofosfamid, azathioprin) a novějších imunosupresiv …
Jak přibývá poznatků o patogenezi roztroušené skerózy, tohoto závažného autoimunitního onemocnění mladých pacientů, přibývá i léčebných možností a…
Reklama na léčivé přípravky je jednou z nejvýznamnějších oblastí, kde se v praxi farmaceutický průmysl setkává s právními regulacemi, a to ať již jde…
Medikamentózní léčba kolorektálního karcinomu, který je u nás jedním z nejčastějších zhoubných nádorových onemocnění, dosáhla v posledních letech…
Konzervativní terapie ženské stresové inkontinence nedosahuje efektivity chirurgické terapie, ale v indikovaných případech je její úspěšnost vysoká.…
Pozdní orgánové a metabolické projevy absence ovariálních estrogenů se objevují většinou velmi pomalu, často až s odstupem několika let po vynechání…
Farmakoepidemiologie je dynamicky se rozvíjející vědecká disciplína, jejímž cílem je upřesnění terapeutické hodnoty léčiv po jejich uvedení na trh …
Předmětem tohoto pojednání jsou některé aspekty odpovědnosti za škody na lidském zdraví, ke kterým může dojít v souvislosti s podáním léčivého…
Nově zaváděná cílená léčba nádorů je provázena nízkou celkovou toxicitou, ale mezi nežádoucími účinky jsou významnou měrou zastoupeny kožní reakce.…
Článek shrnuje problematiku seboroické dermatitidy, etiopatogeneze, klinických obrazů dětí i dospělých, léčby. Zmiňuje také krátce historii a vývoj…
Diabetická retinopatie je jednou z nejčastějších příčin poklesu zrakové ostrosti obyvatel vyspělých zemí. Její zvládnutí je založeno především na…
Specifická alergenová imunoterapie je léčebný postup, při kterém jsou do organismu alergika postupně vpravovány vzestupné dávky alergizující látky s…
Alergická rýma je chronické zánětlivé onemocnění nosní sliznice, které je součástí „alergického syndromu na jednotných dýchacích cestách“. Je nejen…
Reklama na léčivé přípravky je jednou z nejvýznamnějších oblastí, kde se v praxi farmaceutický průmysl setkává s právními regulacemi, a to ať již jde…
Článek nejprve krátce uvádí historii vývoje antidepresiv. Duálně působící antidepresiva jsou relativně novou skupinou. Patří k nim inhibitory…
Kardiovaskulární komorbidita je u nemocných se schizofrenií podceňována. Nemocní trpící schizofrenií mají vyšší riziko rozvoje kardiovaskulárních…
U dětí rodičů s bipolární poruchou nebo u dětí rodičů depresivních se častěji vyskytuje bipolární porucha v dětském a adolescentním věku. Článek…
Inkontinence je bez ohledu na věk společenský a sociální problém, který je velmi traumatizující a je nutno jej kvalifikovaně řešit tak, aby jedince…
Prevalence bipolární poruchy v populaci se pohybuje okolo 1 %. Onemocnění se projevuje nejen psychopatologií, má také dopady na vztahy pacientů a…
Článek přináší chronologický přehled našich znalostí o normotenzním glaukomu, o historii jeho výzkumu, diagnostice, klinických projevech,…
Šestnáctá mezinárodní konference o AIDS (Toronto, srpen 2006) upozornila na stoupající počty nositelů viru HIV, na významnou feminizaci epidemie a na…
Syndrom suchého oka je v současnosti definován jako onemocnění očního povrchu s komplexní etiopatogenezí, které je charakterizováno očními symptomy…
Hypolipidemika dosáhla významných úspěchů v léčbě i v prevenci diabetické makroangiopatie. Naopak mikrovaskulární komplikace se dosud daří ovlivnit…
Deprese je stav související s deficitem neurotransmiterů v centrálním nervovém systému. Jedná se především o serotonin, noradrenalin a dopamin.…
Antipsychotika byla uvedena do klinické praxe před 50 lety. Jsou to léčiva, která se užívají především v léčbě schizofrenie a psychotických poruch,…
Nové poznatky vývojové psychopatologie a psychofarmakologie poskytují podklady pro využívání farmakoterapie u hyperkinetického syndromu, úzkostné,…
Farmakoterapie ve stáří vyžaduje vysoce individualizovaný přístup vzhledem k řadě komplikujících faktorů, které mohou významně měnit terapeutickou…
Problematika používání psychofarmak u pacientů vyššího věku je poměrně složitá. Určité skupiny psychofarmak jsou ve vyšším věku užívány podstatně…
Pro racionální farmakoterapii bolesti je užitečná znalost patofyziologické klasifikace bolesti. U akutní bolesti je v popředí informativní hodnota…
Neuropatická bolest (NB) je chronické, etiologicky velmi heterogenní onemocnění. Společným rysem všech těchto stavů je patologicky zvýšená aktivita…
Posttraumatická stresová porucha (PTSP) je podle MKN-10 řazena pod velkou kapitolu F 43 – reakce na závažný stres a poruchy přizpůsobení. Na rozdíl…
Nesteroidní antirevmatika (non-steroidal antiinflammatory drugs, NSAID) mají analgetický, antiflogistický, antipyretický a antiagregační účinek.…
Norgestimat je novější progestin s výhodnými farmakokinetickými a farmakologickými vlastnostmi. Má vysoce selektivní gestagenní účinek s minimálním…
Článek podává krátký přehled onemocnění vyvolaných cytomegalovirem (CMV). Uvádí základní proticytomegalovirová chemoterapeutika – ganciclovir,…
Analýzou souboru 1 633 konsekutivních, klinicky validních izolátů grampozitivních koků z 16 lokalit České republiky byla zjištěna prevalence…
Funkční dyspepsie je nejčastější gastroenterologickou diagnózou. Je definována jako diskomfort a/nebo bolest v horní části břicha bez prokazatelné…
Akutní inspirační dušnost u dětí je ve většině případů náhle vzniklý stav způsobující poruchu průchodnosti horních dýchacích cest. Jeho výskyt u dětí…
Akutní rinosinusitidy jsou častou součástí zánětů horních i dolních cest dýchacích. Vyžadují komplexní léčebný přístup v souladu se současnými…
V experimentálních studiích bylo prokázáno, že inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE) zpomalují progresi diabetické nefropatie u…
Virové hepatitidy jsou systémovým onemocněním postihujícím játra.Virové hepatitidy A, B, C (VHA, VHB, VHC) jsou celosvětově rozšířeny. V prevenci…
Inzulin je hormon produkovaný B-buňkami Langerhansových ostrůvků. Léčba inzulinem je indikovaná u všech nemocných s diabetem 1. typu a u části…
Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) se stále stoupající prevalencí, morbiditou a mortalitou se stala celosvětovým problémem. Nejnovější…
Kombinační léčba hyperlipoproteinémií (HLP) a jiných dyslipoproteinémií (DLP) představuje moderní směr v terapii poruch tukového metabolismu.…
Trombotické cévní komplikace jsou vedoucí příčinou nemocnosti a úmrtnosti v industriální společnosti. Trombóza je nejen rozhodující příčinou…
Chronické srdeční selhání je dnes nazýváno epidemií 21. století a přes velký rozvoj farmakologické i nefarmakologické léčby je stále spojeno s velmi…
U 60–80 % nemocných se stabilní anginou pectoris a nízkým rizikem budoucích kardiovaskulárních příhod je účinnou léčbou monoterapie B-blokátorem. U…
Česká společnost pro hypertenzi přijala evropskou klasifikaci s třemi předstupni hypertenze (optimální, normální a vysoký normální krevní tlak),…
V této části našeho pojednání o některých významných případech evropského práva ve farmacii se podíváme na některá rozhodnutí Evropského soudního…
Inhalační inzulin představuje novou aplikační formu inzulinu, která se svými farmakokinetickými a farmakodynamickými vlastnostmi blíží inzulinovým…