Přeskočit na obsah

Rubriky

Všechny zprávy

Palbociklib

1. 9. 2017

Souhrn: Palbociklib (Ibrance) je vysoce selektivní inhibitor cyklin dependentní kinázy (cyclin‑dependent kinase, Cdk) 4/6. V klinických studiích …

Ocrelizumab v klinických studiích

23. 7. 2017

Souhrn: Pokroky v diagnostice a terapii roztroušené sklerózy (RS) za posledních dvacet let otevřely pro mnoho pacientů vyhlídku na dlouhodobě…

Inhalační analgosedace ve 21. století

23. 7. 2017

Souhrn: Inhalační anestezie zaručuje rychlý nástup a odeznění účinku, a je tedy výborně řiditelná. Již před více než 200 lety zkoumal Humphry Davy…

Hyperfosfatemie

23. 7. 2017

Souhrn: Hyperfosfatemie je součástí klinického obrazu chronického onemocnění ledvin. Dnes je chápána jako součást minerálové a kostní poruchy při…

Fixní kombinace elbasvir a grazoprevir

23. 7. 2017

Souhrn: Léčba chronické hepatitidy typu C kombinací přímo působících perorálních virostatik (directly acting antivirals, DAA) má vysokou účinnost …

Léčba akuminátních kondylomat

23. 7. 2017

Souhrn: Infekce lidskými papilomaviry jsou nejčastějšími sexuálně přenosnými infekcemi virového původu. Pokud jsou léze klinicky viditelné, jedná se…

Možnosti farmakoterapie kožních mykóz

23. 7. 2017

Souhrn: Kožní mykózy jsou nejrozšířenější formou povrchových mykotických infekcí. Spektrum klinických forem a jejich původců se u dospělé a dětské…

Léčba rosacey

23. 7. 2017

Souhrn: Rosacea (růžovka) je chronické zánětlivé onemocnění pilosebaceózní jednotky postihující obličej, především jeho střední partie. Etiologie…

Biologická léčba bronchiálního astmatu

3. 5. 2017

Souhrn: Současná léčba středně těžkého až těžkého perzistujícího astmatu se opírá zejména o inhalační kortikosteroidy v kombinaci s dlouhodobě…

Komorbidity u roztroušené sklerózy

3. 5. 2017

Souhrn: Roztroušená skleróza (RS) je nejčastějším autoimunitním neurologickým onemocněním postihujícím převážně mladé lidi. Doprovodné choroby…

Farmakoterapie poruch spánku

3. 5. 2017

Souhrn: Onemocnění spojená s narušením nebo zkrácením spánku a s nadměrnou denní spavostí svými zdravotními důsledky významně snižují kvalitu života…

Fixní kombinace degludek/liraglutid

3. 5. 2017

Souhrn: Fixní kombinace degludek/liraglutid je kombinovaný přípravek skládající se z dlouze působícího analoga lidského inzulinu degludeku a analoga…

Studie ENSURE‑AF

3. 5. 2017

Souhrn: U pacientů s fibrilací síní se stále častěji užívají nová antikoagulancia spíše než antagonisté vitaminu K – warfarin v prevenci…

Studie PRAGUE‑18

3. 5. 2017

Souhrn: Multicentrická randomizovaná studie PRAGUE‑18 byla prvním přímým srovnáním účinnosti a bezpečnosti prasugrelu a tikagreloru u pacientů s…

Studie LEADER

3. 5. 2017

Souhrn: Studie LEADER sleduje kardiovaskulární bezpečnost liraglutidu u pacientů s diabetes mellitus a kardiovaskulárním onemocněním či s rizikem…

Studie EUCLID

30. 4. 2017

Souhrn: Porovnání účinnosti tikagreloru proti klopidogrelu u nemocných se symptomatickou ischemickou chorobou dolních končetin ukázalo, že…

Naltrexon/bupropion

30. 4. 2017

Souhrn: Naltrexon/bupropion (Mysimba) je nové centrálně působící antiobezitikum. Tato fixní kombinace (v tabletě s prodlouženým uvolňováním) je v…

Edoxaban – nový inhibitor FXa

30. 4. 2017

Souhrn: Edoxaban je dalším novým perorálním přímým inhibitorem aktivovaného faktoru X. V článku je podán přehled o jeho účinnosti ve srovnání s…

Ustekinumab v léčbě psoriázy

5. 3. 2017

Souhrn: Psoriáza je chronické, imunitně zprostředkované zánětlivé onemocnění kůže, které postihuje přibližně 2–4 % středoevropské populace. V jeho…

Štítná žláza a infertilita

5. 3. 2017

Souhrn: Tyreoidální hormony zásadně ovlivňují růst a diferenciaci tkání plodu. Mateřský tyroxin je nezbytný pro vývoj plodu i pro bezproblémový…

Glargin 300 U/ml – zkušenosti z praxe

3. 3. 2017

Souhrn: Článek rekapituluje poznatky o inzulinu glargin 300 U/ml (přípravek Toujeo) a seznamuje s výsledky jeho srovnání s inzulinem glargin 100 U…

Kolchicin

3. 3. 2017

Souhrn: Kolchicin je nejstarším lékem v revmatologii, jeho terapeutické i toxické účinky jsou známy již od starověku. Jedná se o alkaloid z ocúnu…

Sekundární osteoporóza a její terapie

3. 3. 2017

Souhrn: Článek podává přehled o příčinách a možnostech léčby sekundární osteoporózy. Hodnocení kostní denzity u pacientů se sekundární osteoporózou…

Novinky v revmatologii

3. 3. 2017

Souhrn: Revmatologie představuje dynamicky se rozvíjející obor. V roce 2016 byly publikovány studie s novými molekulami, které rozšiřují možnosti…