Přeskočit na obsah

Přehledy, komentáře, názory, diskuse

Všechny zprávy

Vybrané mýty současné lipidologie

24. 5. 2015

Souhrn: Množství údajů týkajících se diagnostiky a léčby dyslipidemií činí orientaci v problematice často nesnadnou. Nepřesnosti a nesprávné závěry…

Rezistentní hypertenze

24. 5. 2015

Souhrn: Hypertenze je definována jako rezistentní, když navzdory terapii alespoň trojkombinací antihypertenziv včetně diuretik a i přes změnu…

Novinky ve vakcinaci proti HPV

19. 3. 2015

Souhrn: Infekce HPV (human papilloma virus, lidský papilomavirus, Papillomavirus z čeledi Papovaviridae) je pravděpodobně nejčastějším sexuálně…

Nimesulid v léčbě akutní bolesti

19. 3. 2015

Souhrn: Nimesulid je relativně selektivní inhibitor cyklooxygenázy 2 (COX 2), nesteroidní protizánětlivé léčivo (NSA) s analgetickým,…

Akutní rinosinusitidy a jejich léčba

18. 3. 2015

Souhrn: Akutní rinosinusitidy jsou častým onemocněním dětí i dospělých. V článku je podán přehled etiologie, patogeneze, klinických příznaků a léčby…

Ipilimumab v léčbě melanomu

2. 11. 2014

Melanom se nachází ve středu zájmu imunoterapie již několik desítek let. Za průlom na poli imunomodulační léčby melanomu lze považovat objev…

Vakcinace u imunokompromitovaných osob

2. 11. 2014

Očkování pacientů s oslabenou imunitou představuje mezioborovou problematiku zahrnující praktické i odborné lékaře. Přínos vakcinace spočívá ve…

Akutní gastroenteritidy a jejich léčba

2. 11. 2014

Akutní gastroenteritida patří k nejčastějším patologickým stavům ve vyspělých i rozvojových zemích. Přímo nebo prostřednictvím nemoci nejbližších…

Novinky ve farmakoterapii dyslipidemií

6. 9. 2014

Dyslipidemie představují kategorii onemocnění, která jsou mnoho let známa a léčena více skupinami hypolipidemik. Přes velké množství dostupných…

Léčba plicní arteriální hypertenze

6. 9. 2014

Plicní hypertenze je syndrom charakterizovaný zvýšením tlaku v plicnici. Plicní arteriální hypertenze (PAH) je onemocnění malých plicních cév vedoucí…

Specifika léčby tyreopatií v graviditě

6. 9. 2014

Hypotyreóza je nejčastějším endokrinním onemocněním žen v reprodukčním věku. Studie zahraničních autorů i z České republiky prokazují, že téměř 8 %…

Novinky ve farmakoterapii karcinomu prsu

30. 6. 2014

Karcinom prsu je velmi heterogenní onemocnění, jeho léčba je diferencována na základě fenotypu. V poslední době se zlepšila zejména prognóza…

Imunoglobuliny v léčbě imunodeficiencí

30. 6. 2014

Imunoglobulinové přípravky jsou vyrobené z krevní plazmy tisíců dárců a upravené k substituční léčbě poruch tvorby protilátek a k imunomodulační…

Moderní léčba nehodgkinských lymfomů

30. 6. 2014

Nehodgkinské lymfomy (NHL) představují pestrou skupinu nádorů lymfatické tkáně, v jejichž diagnostice, klasifikaci a léčbě bylo dosaženo velkého…

Postkoitální antikoncepce v roce 2014

4. 5. 2014

Článek předkládá literární přehled zaměřený na efektivitu a bezpečnost použití aktuálně dostupných metod postkoitální antikoncepce. Přehledně je…

Fixní kombinace v léčbě hypertenze

4. 5. 2014

Fixní kombinace antihypertenziv představují vítanou pomoc v léčbě arteriální hypertenze. Kontrola hypertenze je stále neuspokojivá a jednou z…

Kombinovaná léčba dyslipidemií

4. 5. 2014

Kombinace hypolipidemik nachází své použití v řadě klinických situací. Nejčastěji bude založena na statinu, k němuž bude v případě nutnosti dalšího…

Deprese a diabetes

4. 5. 2014

Epidemiologické studie prokázaly, že nemocní s diabetem mají zvýšenou prevalenci deprese. Patogeneze deprese při diabetu je komplexní a zahrnuje…

Klinické aspekty použití dapagliflozinu

4. 5. 2014

Dapagliflozin je první registrovaný inhibitor transportéru SGLT2 společného pro glukózu a sodík. Jeho antidiabetický účinek není vázán na inzulin či…

Oxytocin – jak ho neznáme

15. 3. 2014

Oxytocin je neuropeptid, který je spojován zejména s ovlivněním činnosti dělohy při porodu a s laktací. V posledních letech se věnuje značná…

Ankylozující spondylitida

5. 2. 2014

Ankylozující spondylitida (Bechtěrevova nemoc) je poměrně časté chronické zánětlivé revmatické onemocnění ze skupiny spondylartritid. Je příčinou…

Železo a jeho využití v organismu

26. 11. 2013

Železo je mikronutrientem nezbytným pro buněčný metabolismus, a tedy i pro homeostázu celého lidského organismu. V článku je pojednáno o regulaci…

Premixované inzuliny v léčbě diabetu

26. 11. 2013

Premixované inzuliny jsou přípravky obsahující krátkodobě a dlouhodobě účinný inzulin v definovaném poměru. Jsou určeny zejména pro terapii pacientů…

Současné možnosti léčby spasticity

26. 11. 2013

Spasticita je častým projevem poškození centrálního motoneuronu, které nastává po traumatu, ischemii nebo hemoragii, v důsledku zánětu,…

Enterální výživa

24. 9. 2013

Enterální výživa je v algoritmu umělé výživy metodou první volby. Je indikována při nedostatečném příjmu energie, bílkovin či dalších nutrientů…

Taxany v léčbě karcinomu prsu

1. 7. 2013

Karcinom prsu patří mezi nejčastější zhoubná onemocnění žen. V systémové léčbě prokázalo účinnost mnoho různých cytostatik. Mezi nejúčinnější…

Analýza dat projektu EINSTEIN

29. 4. 2013

Rivaroxaban je v současnosti jako jediný nový antikoagulační přípravek k dispozici pro léčbu tromboembolické nemoci (TEN). Souhrnná analýza dat…

Co se děje v současnosti kolem statinů?

29. 4. 2013

V posledních měsících se v návaznosti na stanovisko americké lékové agentury FDA doporučující změnu uvádění některých informací u statinů zaměřila…

Prasugrel, nebo tikagrelor?

29. 4. 2013

Duální protidestičková léčba kombinací kyseliny acetylsalicylové a blokátoru adenosindifosfátového receptoru je v současnosti pilířem léčby pacientů…

HPV infekce není rizikem jen pro ženy

28. 3. 2013

Infekce lidskými papilomaviry způsobuje onemocnění nejen u žen, ale také u mužů. Je příčinou genitálních bradavic, rekurentní respirační papilomatózy…

Technologické novinky v diabetologii

28. 3. 2013

Diabetes mellitus je celosvětově rozšířené chronické onemocnění se značným dopadem na morbiditu a mortalitu pacientů. Rychle se rozvíjející…

Perspektivní směry farmakoterapie diabetu

28. 3. 2013

Článek přináší stručný přehled současných perspektivních směrů léčby diabetu 2. typu. Jednotlivé uvedené lékové skupiny či molekuly se nacházejí v…

Léčba idiopatické plicní fibrózy

21. 2. 2013

Idiopatická plicní fibróza (IPF) je vzhledem ke své obtížné léčitelnosti a prognóze nejzávažnějším reprezentantem skupiny idiopatických…

Indikace ranibizumabu v oftalmologii

27. 12. 2012

Intravitreální aplikace ranibizumabu, rekombinantní humanizované monoklonální protilátky blokující VEGF-A (Vascular Endothelial Growth Factor A), je…

Alergenová imunoterapie

3. 11. 2012

Přehledný článek o alergenové imunoterapii (AIT) se stručně věnuje historii vzniku této léčebné metody a účasti českých lékařů na jejím zavedení do…

Nové léky v terapii epilepsie

9. 7. 2012

Souhrnný článek se zabývá současným postavením nových antiepileptik se zaměřením na ta, která byla zavedena do klinické praxe v posledních pěti…

Farmakogenomika hypolipidemik

9. 7. 2012

Dyslipidemie je jedním ze zásadních a současně modifikovatelných rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění. Hypolipidemika, zejména statiny…

Léčba Fabryho choroby

9. 7. 2012

Fabryho choroba je dědičné metabolické onemocnění na podkladě mutace genu pro enzym α-galaktosidázu A, který je lokalizován na chromozomu X.…

Léčba echinokokózy

28. 5. 2012

Echinokokóza je zoonóza způsobená tasemnicí rodu Echinococcus. Rozlišujeme dva druhy – Echinococcus granulosus neboli měchožil zhoubný, který…

Inkretiny na prahu roku 2012

28. 5. 2012

Nová antidiabetika působící na bázi inkretinového systému ovlivňují homeostázu glukózy u diabetu zvýšením sekrece inzulinu glukózodependentním…

Klinické využití inhibitorů DPP-4

28. 5. 2012

Cílem terapie diabetu je dosažení normálních hodnot glykemie jako základu prevence závažných pozdních komplikací nemoci. Hlavním rizikem intenzivní…

Novinky v monitoraci glykemie

28. 5. 2012

V poslední době se hodně mluví o kontinuální monitoraci glykemie jako o budoucnosti domácího monitorování pro pacienty s diabetem. Klíčovou pomůckou…

Kuřáctví a kostní zdraví

28. 3. 2012

Kuřáctví představuje závažný rizikový faktor osteoporózy. Kuřáci jsou mimo četná další zdravotní rizika ohroženi zvýšeným rizikem zlomenin, jejich…

Aplastická anémie – možnosti léčby

15. 3. 2012

Aplastická anémie je velmi významné hematologické onemocnění s především autoimunitní patogenezí. S ohledem na tíži útlumu krvetvorby, věk pacienta a…

Ultrapotentní opioidy

22. 7. 2011

V současné anesteziologii používáme silné opioidy jako analgetickou komponentu celkové anestezie.

Od teorie k praxi, studie, kazuistiky

Všechny články

Klinická farmakologie a farmacie

Všechny články

Lékové profily

Všechny články

Komentář: Osilodrostat

Pro předplatitele
31. 3. 2025

Cushingův syndrom patří mezi vzácná onemocnění s předpokládanou incidencí 2–4 nové případy na jeden milion obyvatel a jeden rok. Příčinou je nadměrná…

Aktuality/Krátce

Všechny články