Perorální matricové tablety s řízeným uvolňováním léčiva
Rozvoj farmakokinetiky a biofarmacie v 2. polovině minulého století byl podnětem k vývoji nových lékových forem. Perorální způsob podání léku je…
Rozvoj farmakokinetiky a biofarmacie v 2. polovině minulého století byl podnětem k vývoji nových lékových forem. Perorální způsob podání léku je…
Poslední dobou se stále častěji setkáváme s novými analgetiky. Ve většině případů se spíše než o nové účinné látky jedná o nové lékové formy látek…
Implantáty obsahující léčivo se v současné době uplatňují v řadě klinických oborů. Již řadu let se používají jako prostředky hormonální antikoncepce.…
Chemoterapie nádorových onemocnění je často komplikována toxickými vedlejšími účinky cytostatik na zdravé tkáně. Nově navrhované „chytré“ lékové…
Implantáty představují významnou skupinu přípravků umožňujících cílený transport léčiv. Zavádějí se do organismu parenterální cestou a dodávají…
I přes velkou snahu vědců v současnosti není k dispozici použitelná vakcína jako prevence onemocnění HIV/AIDS. Nadějí jsou v současné době vaginální…
Paliperidon s prodlouženým uvolňováním je nejnovějším přírůstkem do skupiny atypických antipsychotik. Chemicky se jedná o 9-hydroxyrisperidon,…
Takrolimus patří do skupiny kalcineurinových inhibitorů. Blokuje translokaci řady transkripčních faktorů, které jsou nutné pro aktivaci T lymfocytů a…
Většina opioidních analgetik nemá farmakokinetické vlastnosti výhodné pro léčbu chronických bolestí. Novým řešením tohoto problému je použití…
V poslední době lze pozorovat velký rozvoj částicových lékových forem. Některé z nich, např. pelety, mikročástice a lipozomy, našly ve farmakoterapii…
Astma a chronická obstrukční plicní nemoc mají kromě podobných klinických příznaků a výskytu exacerbací též společnou preferenci inhalačního způsobu…
Peletová léková forma patří k nejstarším částicovým formám zavedeným v padesátých letech minulého století pro perorální podání. Od té doby se výzkumu…
Klinicky signifikantní lékové interakce významně ovlivňují benefit a riziko farmakoterapie. Získávání podrobných znalostí o mechanismu závažných…
Buprenorfin je semisyntetický opioid, analgetikum-anodynum. …
Kožní povrch je hlavním místem pro topickou a transdermální aplikaci léčiv. Hluboká kožní vrstva stratum corneum však představuje účinnou bariéru pro…
Léčiva ze skupiny inhibitorů HMG-CoA reduktázy (statinů) patří mezi skupinu s velmi důkladným průkazem účinnosti. V mortalitních klinických studiích…
Jedním ze základních požadavků racionální farmakoterapie je dosahování terapeuticky účinných koncentrací léčiv v místě jejich působení v organismu…
Lékové formy mají za sebou dlouhou a bohatou historii, během níž přispívaly k udržení nebo k navrácení zdraví lidí i zvířat. S postupným rozvojem…
Díky lepšímu profilu nežádoucích účinku a vyšší účinnosti ve srovnání s klasickými neuroleptiky (NL) jsou dnes tzv. atypická NL léky první volby při…
Autorka prezentuje případ 50leté pacientky léčené chemoterapií pro karcinom pravého prsu, u které se během jednoho roku po podání doxorubicinu v…
Mezi nejzávažnější nežádoucí účinky antidepresiv ze skupiny inhibitoru zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) patří především serotoninové nežádoucí…
Atorvastatin v současnosti patří mezi nejpoužívanější zástupce ze skupiny statinu, clopidogrel je protidestičkové léčivo, které inhibuje agregaci…
Nejzávažnějším nežádoucím účinkem nesteroidních antirevmatik (NSA) je gastrotoxicita s následnými komplikacemi (krvácení, perforace, ulcerace).…
Makrolidová antibiotika patří v podmínkách ČR k velmi často používaným léčivům. V roce 2004 činila spotřeba makrolidových antibiotik v ČR 2,36 DDD…