Možnosti využití imiquimodu v dermatologii
Imuquimod je lokální imunomodulátor určený pro topickou léčbu povrchových bazocelulárních karcinomů, solárních keratóz a akuminátních kondylomat.…
Imuquimod je lokální imunomodulátor určený pro topickou léčbu povrchových bazocelulárních karcinomů, solárních keratóz a akuminátních kondylomat.…
Bércový vřed je nejčastější chronickou ránou v ordinaci dermatologa. Je polyetiologickým symptomem, proto je určení příčiny defektu prvním krokem ke…
Inhibitory aromatázy (AI) zasahují do syntézy estrogenů, které podporují růst a přežití normálních a nádorových buněk prsního epitelu. Anastrozol,…
Biologická léčiva cíleně účinkují na specifické signální dráhy, které jsou důležité pro přežívání a proliferaci nádorových buněk. Ve srovnání s…
Do popředí zájmu se dostávají tzv. duální antidepresiva typu SNRI (specifické inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu). Nejdéle je…
Glycylcykliny jsou semisyntetické deriváty tetracyklinů se širokým spektrem účinku. Prvním zástupcem, který se dostal do klinického používání, je…
Sunitinib je biologická látka ze skupiny tzv. malých molekul, tyrozinkinázových inhibitorů; doposud prokázal účinnost v léčbě předléčeného i…
I přes velkou snahu vědců v současnosti není k dispozici použitelná vakcína jako prevence onemocnění HIV/AIDS. Nadějí jsou v současné době vaginální…
Nemocní se systolickým srdečním selháním byli prakticky vyloučeni ze všech starších klinických studií, v nichž byli pacienti s ischemickou chorobou…
Studie TRITON-TIMI 38 je klinická studie fáze III, která srovnávala antiagregační efekt prasugrelu a klopidogrelu přidaného ke kyselině…
Mezinárodní klinická studie ADVANCE hodnotila účinnost podávání kombinace inhibitoru ACE perindoprilu s diuretikem indapamidem v léčbě diabetiků 2.…
Význam podávání statinů v primární i sekundární prevenci kardiovaskulárních příhod byl prokázán v řadě velkých studií. Z nich vyplývá, že snížení…
Otázky: Je antagonista receptoru AT1 pro angiotenzin II – telmisartan – podobně účinný jako inhibitor ACE ramipril? Je kombinace telmisartan +…
Kompresivní léčba je základním léčebným prostředkem u plejády žilních chorob a rovněž je základem léčby lymfatických otoků. Hlavním problémem její…
Nízkomolekulární hepariny – významně se váží na antitrombin, a tím selektivněji inhibují faktor Xa, – zvyšují fibrinolýzu, – snižují hladinu…
Metabolický syndrom je v současné době považován za prediabetický, prozánětlivý, prokoagulační a proaterogenní stav; jeho riziko pro aterosklerotické…
Plicní arteriální hypertenze (PAH) je potenciálně fatální onemocnění plicních arteriol. Klíčovou roli v patofyziologii onemocnění hraje porucha…
Potřeba spolehlivě zajistit kvalitu, a tím i bezpečnost vyráběných léčivých přípravků vedla zákonodárce k přijetí takové úpravy, která konečnou…
Chronické srdeční selhání postihuje 0,4–2 % populace s výrazným nárůstem ve vyšších věkových skupinách. Ve farmakoterapii se uplatňují látky tlumící…
U nemocných se suspektní klinickou symptomatologií akutní koronární příhody nebo poškození myokardu neaterogenní etiopatogeneze je vzestup…
Lékové interakce mohou být příčinou toxicity a nežádoucích účinků léčiv nebo naopak příčinou snížení jejich účinnosti. Podle mechanismu vzniku…
Plicní arteriální hypertenze (PAH) je závažné onemocnění charakterizované progredující prekapilární plicní hypertenzí. V posledních dvou desetiletích…
Chronická žilní insuficience charakteristická přítomností žilní hypertenze se vyskytuje ve velké škále klinických stavů, od nekomplikovaných varixů…
Hypertenze v těhotenství je hlavní příčinou mateřské, fetální i novorozenecké morbidity i mortality v civilizovaných zemích. Současná doporučení…
Jednoznačně doporučovanou strategií kombinované léčby hypertenze je podávat léčiva s doplňujícím se mechanismem účinku. Tím lze posílit…
Existuje dostatek přesvědčivých důkazů o tom, že snížení plazmatické koncentrace celkového a LDL cholesterolu vede ke snížení kardiovaskulární…
Současná doporučení upřednostňují komplexní přístup k léčbě pacientů s rizikovými faktory kardiovaskulárních onemocnění. Léčba založená na současné…
Polovina populace žijící v industriálních zemích umírá na kardiovaskulární onemocnění a téměř polovina prostředků spotřebovaných ve zdravotnictví se…
Současné možnosti systémové léčby nemocných s metastazujícím, recidivujícím nebo neresekabilním konvenčním karcinomem ledviny spočívají v aplikaci…
Maligní onemocnění ledvin tvoří asi 1–3 % ze všech maligních onemocnění a jejich incidence je v České republice nejvyšší v celosvětovém měřítku.…
Zhoubné nádory prostaty patří k nejčastějším zhoubným nádorům mužské populace, jejich incidence trvale narůstá. Celkově v evropských zemích…
Léčba chronické myeloidní leukemie (CML) se za posledních 10 let významně změnila. Velký zlom v terapii CML představoval objev imatinibu, inhibitoru…
Doxorubicin patří mezi nejúčinnější léčiva v terapii karcinomu prsu, ale jeho klinické použití je limitováno výskytem srdeční myopatie závislé na…
Rozhodování o tromboprofylaxi se řídí stratifikací trombotického rizika individuálního pacienta, což je logistický komplex založený na odhadu známých…
Rozvoj farmakokinetiky a biofarmacie v 2. polovině minulého století byl podnětem k vývoji nových lékových forem. Perorální způsob podání léku je…
Biologická cílená léčba představuje netoxickou alternativu protinádorové terapie. Na základě vysoké exprese EGFR u karcinomů hlavy a krku byly…
Vývoj nových antiretrovirových léčiv je závratný a rychlost, s jakou FDA (US Food and Drug Administration) schvaluje nová léčiva pro klinické použití…
Perorální alkylační cytostatikum temozolomid prokazuje účinnost v léčbě maligních gliomů, meduloblastomů u dětí, mozkových metastáz maligního…
Integrovaný systém inzulinové pumpy a kontinuálního monitoru glykémie je dalším krokem v mohutném technologickém vývoji patrném v posledních letech v…
Perorální formy inhibitorů dipeptidyl peptidázy 4 vildagliptinu, sitagliptinu a saxagliptinu jsou v současné době v pozdních fázích klinického…
Diabetes mellitus 2. typu je chronické progresivní onemocnění, jehož výskyt rychle narůstá. Cílem léčby diabetu je včasná diagnóza, která zabrání…
Dlouhodobě působící inzulinová analoga – inzulin detemir a inzulin glargin – jsou nové a účinné léky. Umožňují účinnější kompenzaci nemocných s…
V roce 2006 se pro české pacienty otevřela možnost vyzkoušet léčbu inzulinem pomocí nové aplikační techniky – nových inzulinových per a inzulinové…
Sitagliptin je prvním registrovaným zástupcem ze skupiny inhibitorů dipeptidyl peptidázy 4 (DDP-4) v České republice. Inhibitory DPP-4, někdy…
Poslední dobou se stále častěji setkáváme s novými analgetiky. Ve většině případů se spíše než o nové účinné látky jedná o nové lékové formy látek…
Článek se zabývá povinnostmi kvalifikované osoby výrobce léčivých přípravků v případě dovozu ze třetích zemí. Směrnice 2001/83/ES umožňuje zprostit…
Opatření primární a sekundární prevence významně snižují riziko vzniku cévní mozkové příhody. Hypertenze je jejím nejvýznamnějším riziko-vým faktorem…
Cílem antiagregační a antikoagulační terapie je dosažení účinné prevence recidivy mozkového infarktu nebo tranzitorní ischemické ataky. Text se…
Nealkoholická steatóza a nealkoholická steatohepatitida jater (NAFLD/NASH) je jaterní onemocnění charakterizované histologickým obrazem pozorovaným u…
Funkční poruchy horní a dolní části trávicího traktu představují v současné době stále velmi frekventovaný a aktuální problém lékařské praxe…
Chemoprevence je nutriční nebo farmakologická intervence směřující k zablokování či oddálení vzniku nádorového onemocnění. Experimentální i klinická…
Biologická terapie představuje jeden z největších pokroků současné klinické gastroenterologie. Její podání je cíleno především na neutralizaci…
Masivní krvácení do gastrointestinálního traktu (GIT) je závažný, život ohrožující stav s přetrvávající vysokou morbiditou a mortalitou. Krvácení do…
Celosvětová prevalence chronické hepatitidy C (HCV) se pohybuje v běžné populaci kolem 3 %. V roce 2001 bylo pomocí sérologického přehledu zjištěno,…
Cíle léčby chronické hepatitidy B jsou v současné době jasné a nepochybné – zabránit progresi choroby k cirhóze a zabránit vzniku závažných…
Ascites je nejčastější komplikací pokročilé jaterní cirhózy. Léčba ascitu, který dobře reaguje na diuretika a omezení příjmu sodíku, není složitá.…
Krvácení do trávicí trubice je nejčastější závažnou komplikací portální hypertenze vznikající obvykle na podkladě jaterní cirhózy. Součástí komplexní…
Poslední desetiletí přineslo zásadní změny v pochopení mechanismu tvorby žluče, transportu jednotlivých složek žluče ze sinusoidální do bazolaterální…
Itoprid je prokinetikum s antiemetickým účinkem. Zvyšuje peristaltiku jícnu, stimuluje žaludeční motilitu, urychluje žaludeční vyprazdňování,…
Vývoj nových molekul určených specificky pro léčbu gastrointestinálních nemocí zaznamenává určitou stagnaci. Největším pokrokem posledních let je…
Cíl: Článek se zabývá novými nizozemskými doporučeními pro farmakoekonomický výzkum. Metody: Pro účely tohoto přehledu byla provedena rešerše dat z…
Farmaceutická medicína je relativně mladý obor, který se věnuje aspektům výzkumu a vývoje léčiv, jejich etické propagaci a bezpečnému používání. Jde…
Evropské i americké doporučené postupy k léčbě hypertenze definují různé úrovně cílových (normálních) hodnot krevního tlaku s ohledem na celkové…
Přehledných článků o sartanech již bylo v minulosti publikováno poměrně značné množství a pro čtenáře jsou obvykle náročné pro svůj rozsah. Cílem…
Problematika používání psychofarmak u pacientů vyššího věku je poměrně složitá. Určité skupiny psychofarmak jsou ve vyšším věku užívány podstatně…
Pro racionální farmakoterapii bolesti je užitečná znalost patofyziologické klasifikace bolesti. U akutní bolesti je v popředí informativní hodnota…
Neuropatická bolest (NB) je chronické, etiologicky velmi heterogenní onemocnění. Společným rysem všech těchto stavů je patologicky zvýšená aktivita…
Posttraumatická stresová porucha (PTSP) je podle MKN-10 řazena pod velkou kapitolu F 43 – reakce na závažný stres a poruchy přizpůsobení. Na rozdíl…
Lamotrigin je antiepileptikum, jehož mechanismus účinku není zcela objasněn. Pravděpodobně inhibuje uvolňování glutamátu (hlavní excitační…
Levetiracetam je registrován k terapii dospělých pacientů s parciálními epileptickými záchvaty se sekundární generalizací nebo bez ní. Přestože…
Úvod Chronické bolestivé stavy a jejich léčení jsou celosvětovým problémem s dopadem nejen na zdravotní stav obyvatel, ale i na celý sociálně…
V pokračování již zavedeného seriálu přinášíme informace o nových léčivech (nových chemických entitách – NCE), nových kombinacích a nových indikacích…
V terapii akutních bolestí jsou používány dvě základní skupiny léčiv, neopioidní a opioidní analgetika. Z neopioidních analgetik jsou v těchto…
Nesteroidní antirevmatika (non-steroidal antiinflammatory drugs, NSAID) mají analgetický, antiflogistický, antipyretický a antiagregační účinek.…
Norgestimat je novější progestin s výhodnými farmakokinetickými a farmakologickými vlastnostmi. Má vysoce selektivní gestagenní účinek s minimálním…
Článek podává krátký přehled onemocnění vyvolaných cytomegalovirem (CMV). Uvádí základní proticytomegalovirová chemoterapeutika – ganciclovir,…
Analýzou souboru 1 633 konsekutivních, klinicky validních izolátů grampozitivních koků z 16 lokalit České republiky byla zjištěna prevalence…
Funkční dyspepsie je nejčastější gastroenterologickou diagnózou. Je definována jako diskomfort a/nebo bolest v horní části břicha bez prokazatelné…
Akutní inspirační dušnost u dětí je ve většině případů náhle vzniklý stav způsobující poruchu průchodnosti horních dýchacích cest. Jeho výskyt u dětí…
Akutní rinosinusitidy jsou častou součástí zánětů horních i dolních cest dýchacích. Vyžadují komplexní léčebný přístup v souladu se současnými…
Rosiglitazon je perorální antidiabetikum ze skupiny thiazolidindionů. U pacientů s diabetes mellitus 2. typu snižuje hladinu glukózy v plazmě,…
Diabetická retinopatie je jednou z nejčastějších příčin poklesu zrakové ostrosti obyvatel vyspělých zemí. Její zvládnutí je založeno především na…
Inzulin glargin je rekombinantně připravený inzulinový analog. Záměna asparaginu za glycin a přidání dvou molekul argininu do molekulární struktury…
Pioglitazon je významné antidiabetikum ze skupiny tzv. inzulinových senzitizérů – stimulátorů metabolických jaderných receptorů PPAR-g. Při dávkování…
Pandemie diabetes mellitus (DM) 2. typu, které v současné době čelí celý svět, představuje významný lékařský, sociální a ekonomický problém. Ve svém…
Vakcína Silgard (Gardasil) je unikátní vakcína proti nádorovému onemocnění – karcinomu děložního hrdla – i proti genitálním bradavicím vyvolaným…
Celosvětově stále se zvyšující počet kuřáků a obětí kouření a obtížnost zbavit se této závislosti vyvolávají potřebu hledat nové možnosti dostupné a…
Nozokomiální nákazy způsobené rezistentními mikroorganismy zvyšují náklady na léčbu i počet úmrtí pacientů a jsou závažným problémem všech…
Systém stanovování úhrad léčivých přípravků v České republice byl Ústavním soudem, jehož rozhodnutí bylo výrazně ovlivněno evropským právem, v lednu…
Hyperaktivní močový měchýř je symptom, který se vyskytuje u velkého počtu pacientů. U starších lidí představuje jedno z nejčastějších onemocnění.…
Klíšťová meningoencefalitida (KME) je onemocnění centrální nervové soustavy endemické v mnoha oblastech Evropy a Asie. Ohnisek, jež jsou rozptýlena…
V léčbě glomerulonefritidy se dnes začíná používat vedle klasických imunosupresiv (kortikoidy, cyklofosfamid, azathioprin) a novějších imunosupresiv …
Jak přibývá poznatků o patogenezi roztroušené skerózy, tohoto závažného autoimunitního onemocnění mladých pacientů, přibývá i léčebných možností a…
Srdeční frekvence je velmi důležitým faktorem ovlivňujícím výskyt myokardiální ischémie u nemocných s koronární aterosklerózou. Selektivní zpomalení…
Eplerenon je selektivní blokátor aldosteronu. Perorálně podávaný eplerenon je schválen pro léčbu nemocných se systolickou dysfunkcí levé komory a…
Farmakoepidemiologie je dynamicky se rozvíjející vědecká disciplína, jejímž cílem je upřesnění terapeutické hodnoty léčiv po jejich uvedení na trh …
Tramadol hydrochlorid je v Evropě nejrozšířenějším neopioidním analgetikem. Na český trh se nyní dostává v nové lékové formě – jako tablety s…
Dronedaron je nové antiarytmikum III. skupiny se strukturou podobnou amiodaronu. Má příznivý efekt v prevenci paroxysmů fibrilace a flutteru síní.…
V dokumentu GINA z roku 2005 jsou nově do léčebného schématu bronchiálního astmatu řazeny anti-IgE protilátky (omalizumab) a jsou uvedeny jako…
Jedním ze základních požadavků racionální farmakoterapie je dosahování terapeuticky účinných koncentrací léčiv v místě jejich působení v organismu…
Lékové formy mají za sebou dlouhou a bohatou historii, během níž přispívaly k udržení nebo k navrácení zdraví lidí i zvířat. S postupným rozvojem…
Medicína založená na důkazech (EBM) je koncepce zasahující téměř všechna odvětví medicíny. Cílem tohoto sdělení je definovat postavení EBM v…
Předmětem tohoto pojednání jsou některé aspekty odpovědnosti za škody na lidském zdraví, ke kterým může dojít v souvislosti s podáním léčivého…
Nově zaváděná cílená léčba nádorů je provázena nízkou celkovou toxicitou, ale mezi nežádoucími účinky jsou významnou měrou zastoupeny kožní reakce.…
Článek shrnuje problematiku seboroické dermatitidy, etiopatogeneze, klinických obrazů dětí i dospělých, léčby. Zmiňuje také krátce historii a vývoj…
Psoriáza je chronické autoimunitní onemocnění zprostředkované T lymfocyty, jehož prevalence se v evropských zemích pohybuje mezi 2–3 %. Volba…
Chřipka je infekční virové onemocnění, které postihne každým rokem značnou část světové populace a je příčinou úmrtí tisíců lidí na celém světě.…
Ankylozující spondylitida (AS) patří do skupiny tzv. spondylartritid, které jsou pravděpodobně stejně četné jako revmatoidní artritida a vyvolávají i…
Parkinsonova nemoc (PN) je chronicko-progresivní degenerativní onemocnění mozku způsobené excesivním odumíráním dopaminergních neuronů pars compacta…
Sulodexid je sulfonovaný glykosaminoglykan s antitrombotickým účinkem. Skládá se ze dvou složek – středněmolekulárního heparinu a dermatan-sulfátu.…
Nová možnost léčby neuropsychiatrických poruch a komorbidit: epilepsie, neuropatické bolesti, poruch spánku, generalizované úzkostné poruchy.…
Ropinirol je non-ergolinový agonista dopaminu se specifickou vazebnou afinitou k dopaminovým receptorům rodiny D2 v centrální nervové soustavě,…
Pramipexol je řazen mezi non-ergolinové agonisty dopaminu, jeho struktura není odvozena od struktury námelových alkaloidů. Selektivně působí na…
Aripiprazol patří do skupiny antipsychotik druhé generace. Díky duálnímu účinku na dopaminovém receptorovém systému se označuje jako dopaminový…
Šestnáctá mezinárodní konference o AIDS (Toronto, srpen 2006) upozornila na stoupající počty nositelů viru HIV, na významnou feminizaci epidemie a na…
V roce 2006 vstoupila do léčby diabetu 1. i 2. typu významná novinka – inhalační inzulin. Zkušenosti s touto léčbou jsou ve studiích mnohaleté a…
Incidence zhoubných nádorů prostaty v posledních 30 letech stále stoupá. V roce 2003 dosáhla 75,3 nově nemocných na 100 000 a zařadila karcinom…
Aterotrombóza je generalizované celotělové onemocnění, v jehož klinických projevech hraje klíčovou úlohu aktivace a agregace trombocytů, vznik…
Perorální antikoagulační léčba je indikována při mnoha kardiovaskulárních onemocněních jako hlavní možnost prevence a léčby trombózy. Mnohaletým…
Léčba hypertenze je v běžné populaci obvykle nedostatečná, jen malá část pacientů dosahuje optimálních hodnot krevního tlaku, nabývá na významu…
Buprenorfin je semisyntetický opioid, analgetikum-anodynum. …
Kožní povrch je hlavním místem pro topickou a transdermální aplikaci léčiv. Hluboká kožní vrstva stratum corneum však představuje účinnou bariéru pro…
Syndrom suchého oka je v současnosti definován jako onemocnění očního povrchu s komplexní etiopatogenezí, které je charakterizováno očními symptomy…
Hypolipidemika dosáhla významných úspěchů v léčbě i v prevenci diabetické makroangiopatie. Naopak mikrovaskulární komplikace se dosud daří ovlivnit…
Autoři předkládají návrh základních termínů ve farmakoekonomice a farmakoterapii s cílem iniciovat širokou diskusi odborníků. Každý termín je uveden…
Reklama na léčivé přípravky je jednou z nejvýznamnějších oblastí, kde se v praxi farmaceutický průmysl setkává s právními regulacemi, a to ať již jde…
Medikamentózní léčba kolorektálního karcinomu, který je u nás jedním z nejčastějších zhoubných nádorových onemocnění, dosáhla v posledních letech…
Konzervativní terapie ženské stresové inkontinence nedosahuje efektivity chirurgické terapie, ale v indikovaných případech je její úspěšnost vysoká.…
Pozdní orgánové a metabolické projevy absence ovariálních estrogenů se objevují většinou velmi pomalu, často až s odstupem několika let po vynechání…
Bexaroten je syntetický retinoid, který selektivně aktivuje RXR receptory. Ačkoli přesný antitumorózní efekt není znám, perorálně podávaný bexaroten…
Osteoporóza a osteoporotické zlomeniny jsou zásadním problémem zdravotní péče. Vzhledem k charakteru onemocnění je nefarmakologická léčba…
V terapii osteoporózy lze použít léčiva snižující kostní resorpci nebo stimulátory kostní novotvorby. V léčbě osteoporózy dosud převažují…
Muži vstupují do období dospělosti s vyšší hodnotou kostní hmoty než ženy a k jejímu úbytku souvisejícímu s věkem dochází o několik let později než u…
Autor uvádí definici osteoporózy a nástin šíře problému této civilizační choroby. Zabývá se rizikem zlomenin i problematikou mortality po prodělané…
Bisfosfonáty jako analoga pyrofosfátu představují skupinu léčiv široce používanou v léčbě chorob spojených se ztrátou kostní hmoty. Jedná se o silné…
První část předkládaného čísla časopisu Remedia je věnována problematice osteoporózy a její léčbě. Osteoporóza je charakterizována poklesem množství…
V dalším pokračování již zavedeného seriálu přinášíme informace o nových léčivech (nových chemických entitách – NCE), nových kombinacích a nových…
Neuropatická bolest a chronický bolestivý syndrom vznikají při primární lézi nebo dysfunkci centrálního a periferního nervového systému bez periferní…
Genetický základ a okolní prostředí determinují osobní charakteristiky našeho fenotypu a určují náš biochemický, fyziologický i tělesný typ. V…
Depresivní poruchou trpí kolem 5 % populace a v roce 2020 se bude jednat o druhou nejčastější příčinu pracovní neschopnosti. Patofyziologie deprese…
Deprese je stav související s deficitem neurotransmiterů v centrálním nervovém systému. Jedná se především o serotonin, noradrenalin a dopamin.…
Antipsychotika byla uvedena do klinické praxe před 50 lety. Jsou to léčiva, která se užívají především v léčbě schizofrenie a psychotických poruch,…
Nové poznatky vývojové psychopatologie a psychofarmakologie poskytují podklady pro využívání farmakoterapie u hyperkinetického syndromu, úzkostné,…
Farmakoterapie ve stáří vyžaduje vysoce individualizovaný přístup vzhledem k řadě komplikujících faktorů, které mohou významně měnit terapeutickou…