Rotigotin v léčbě Parkinsonovy nemoci
Rotigotin je neergotaminový agonista dopaminových receptorů D1, D2 a D3, který je podáván transdermálně – formou náplasti. Ve dvou velkých dvojitě…
Rotigotin je neergotaminový agonista dopaminových receptorů D1, D2 a D3, který je podáván transdermálně – formou náplasti. Ve dvou velkých dvojitě…
Bupropion patří mezi duální antidepresiva, svým působením zasahuje dopaminergní a noradrenergní systém v CNS. Mechanismus jeho antidepresivního…
Paliperidon s prodlouženým uvolňováním je nejnovějším přírůstkem do skupiny atypických antipsychotik. Chemicky se jedná o 9-hydroxyrisperidon,…
Bolesti muskuloskeletálního aparátu jsou nejen medicínským problémem, ale významnou měrou zatěžují i ekonomiku. Výše nákladů není dána pouze samotným…
Neuropatická bolest se dělí podle lokalizace léze v nervovém systému na periferní a centrální. U periferního typu patří mezi hlavní příčiny neuralgie…
Anesteziologie prodělala od prvního podání éteru 16. října 1846 obrovský rozvoj. Zejména v posledním desetiletí značně pokročily naše vědomosti o…
Krasulová E, Havrdová E. Interferon beta a současná léčba relaps-remitentní roztroušené sklerózy mozkomíšní. Remedia 2007; 17: 560–567. Roztroušená…
Patologické jídelní chování je multifaktoriální podstaty, vyžaduje tedy komplexní terapeutický přístup a úzkou spolupráci mezi odborníky. Mezi…
V terapii syndromu neklidných nohou (RLS) se jako metoda I. volby uplatňuje podávání neergotových agonistů dopaminu (pramipexol, ropinirol) a…
Hyperkinetické poruchy jsou diagnostickou kategorií F 90 dle MKN (ADHD dle DSM-IV), která se objevuje ve všech věkových skupinách – od dětství do…
Aliskiren je perorálně účinný nepeptidový, silný a selektivní přímý inhibitor lidského reninu. Terapeutickou indikací aliskirenu je léčba esenciální…
Melatonin, hormon produkovaný epifýzou v nočních hodinách, se u člověka uplatňuje jako časovač biologických rytmů a jako signál, který ohlašuje…
Implantáty představují významnou skupinu přípravků umožňujících cílený transport léčiv. Zavádějí se do organismu parenterální cestou a dodávají…
Karbapenemy jsou širokospektrá b-laktamová antibiotika s baktericidním účinkem. Používají se zejména jako rezervní antibiotika v léčbě závažných,…
Rotaviry jsou nejčastějšími původci těžkých abakteriálních gastroenteritid ve světě, které bývají spojeny s výraznou dehydratací a vyžadují často…
V našem článku se věnujeme relativně nové skupině léčiv, která pocházejí z přirozených mikrobiálních produktů a vykazují schopnost potlačovat…
Imuquimod je lokální imunomodulátor určený pro topickou léčbu povrchových bazocelulárních karcinomů, solárních keratóz a akuminátních kondylomat.…
Bércový vřed je nejčastější chronickou ránou v ordinaci dermatologa. Je polyetiologickým symptomem, proto je určení příčiny defektu prvním krokem ke…
Inhibitory aromatázy (AI) zasahují do syntézy estrogenů, které podporují růst a přežití normálních a nádorových buněk prsního epitelu. Anastrozol,…
Biologická léčiva cíleně účinkují na specifické signální dráhy, které jsou důležité pro přežívání a proliferaci nádorových buněk. Ve srovnání s…
Do popředí zájmu se dostávají tzv. duální antidepresiva typu SNRI (specifické inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu). Nejdéle je…
Glycylcykliny jsou semisyntetické deriváty tetracyklinů se širokým spektrem účinku. Prvním zástupcem, který se dostal do klinického používání, je…
Sunitinib je biologická látka ze skupiny tzv. malých molekul, tyrozinkinázových inhibitorů; doposud prokázal účinnost v léčbě předléčeného i…
I přes velkou snahu vědců v současnosti není k dispozici použitelná vakcína jako prevence onemocnění HIV/AIDS. Nadějí jsou v současné době vaginální…
Natalizumab je monoklonální protilátka schválená EMEA a FDA v roce 2006 k monoterapii vysoce aktivní a rychle se rozvíjející relaps-remitentní formy…
Jako postprandiální označujeme glykémii změřenou v době 60–120 minut po jídle. Zvýšení postprandiální glykémie o pouhý 1 mmol/l zdvojnásobuje…
Invazivní kandidóza a kandidémie patří mezi nejčastěji se vyskytující systémové fungální infekce. Zatímco mortalita v posledních desetiletích klesá,…
Takrolimus patří do skupiny kalcineurinových inhibitorů. Blokuje translokaci řady transkripčních faktorů, které jsou nutné pro aktivaci T lymfocytů a…
Většina opioidních analgetik nemá farmakokinetické vlastnosti výhodné pro léčbu chronických bolestí. Novým řešením tohoto problému je použití…
V poslední době lze pozorovat velký rozvoj částicových lékových forem. Některé z nich, např. pelety, mikročástice a lipozomy, našly ve farmakoterapii…
Přesná regulace tvorby červených krvinek je důležitá pro včasnou a precizně kontrolovanou odpověď organismu na stavy hyperoxie nebo hypoxie. Podrobná…
Článek přináší přehled současných léčiv nejčastěji používaných v léčbě neplodnosti. Jedná se o léčiva určená jednak k indukci ovulace s následným…
Choroby vyvolané mikroby jsou v celosvětovém měřítku v popředí příčin morbidity a mortality. Přes nesporný globální přínos antibiotik se stále…
Soustavným výzkumem v oblasti molekulárně-biologické, imunologické a epidemiologické bylo prokázáno, že etiologickým faktorem vzniku karcinomu…
Cervarix je bivalentní vakcína proti infekci nejčastějšími onkogenními genotypy lidských papilomavirů (HPV) – 16 a 18. Ty jsou zodpovědné asi za 70 %…
Abatacept je molekula CTLA4 fúzovaná s částí Fc imunoglobulinu IgG1. Blokuje kostimulační signál mezi antigen prezentující buňkou a T lymfocytem a…
Nesteroidní antirevmatika jsou ve světě jedněmi z nejčastěji užívaných léků. Jejich podávání je však spojeno s poměrně vysokým výskytem nežádoucích…
Glukokortikoidy indukovaná osteoporóza patří k nejčastějším typům sekundárních osteoporóz. Kostní metabolismus je ohrožen zvýšenou produkcí…
Současná doporučení upřednostňují komplexní přístup k léčbě pacientů s rizikovými faktory kardiovaskulárních onemocnění. Léčba založená na současné…
Polovina populace žijící v industriálních zemích umírá na kardiovaskulární onemocnění a téměř polovina prostředků spotřebovaných ve zdravotnictví se…
Současné možnosti systémové léčby nemocných s metastazujícím, recidivujícím nebo neresekabilním konvenčním karcinomem ledviny spočívají v aplikaci…
Maligní onemocnění ledvin tvoří asi 1–3 % ze všech maligních onemocnění a jejich incidence je v České republice nejvyšší v celosvětovém měřítku.…
Zhoubné nádory prostaty patří k nejčastějším zhoubným nádorům mužské populace, jejich incidence trvale narůstá. Celkově v evropských zemích…
Léčba chronické myeloidní leukemie (CML) se za posledních 10 let významně změnila. Velký zlom v terapii CML představoval objev imatinibu, inhibitoru…
Doxorubicin patří mezi nejúčinnější léčiva v terapii karcinomu prsu, ale jeho klinické použití je limitováno výskytem srdeční myopatie závislé na…
Rozhodování o tromboprofylaxi se řídí stratifikací trombotického rizika individuálního pacienta, což je logistický komplex založený na odhadu známých…
Rozvoj farmakokinetiky a biofarmacie v 2. polovině minulého století byl podnětem k vývoji nových lékových forem. Perorální způsob podání léku je…
Biologická cílená léčba představuje netoxickou alternativu protinádorové terapie. Na základě vysoké exprese EGFR u karcinomů hlavy a krku byly…
Vývoj nových antiretrovirových léčiv je závratný a rychlost, s jakou FDA (US Food and Drug Administration) schvaluje nová léčiva pro klinické použití…
Perorální alkylační cytostatikum temozolomid prokazuje účinnost v léčbě maligních gliomů, meduloblastomů u dětí, mozkových metastáz maligního…
Integrovaný systém inzulinové pumpy a kontinuálního monitoru glykémie je dalším krokem v mohutném technologickém vývoji patrném v posledních letech v…
Perorální formy inhibitorů dipeptidyl peptidázy 4 vildagliptinu, sitagliptinu a saxagliptinu jsou v současné době v pozdních fázích klinického…
Diabetes mellitus 2. typu je chronické progresivní onemocnění, jehož výskyt rychle narůstá. Cílem léčby diabetu je včasná diagnóza, která zabrání…
Dlouhodobě působící inzulinová analoga – inzulin detemir a inzulin glargin – jsou nové a účinné léky. Umožňují účinnější kompenzaci nemocných s…
Poslední desetiletí přineslo zásadní změny v pochopení mechanismu tvorby žluče, transportu jednotlivých složek žluče ze sinusoidální do bazolaterální…
Itoprid je prokinetikum s antiemetickým účinkem. Zvyšuje peristaltiku jícnu, stimuluje žaludeční motilitu, urychluje žaludeční vyprazdňování,…
Vývoj nových molekul určených specificky pro léčbu gastrointestinálních nemocí zaznamenává určitou stagnaci. Největším pokrokem posledních let je…
Cíl: Článek se zabývá novými nizozemskými doporučeními pro farmakoekonomický výzkum. Metody: Pro účely tohoto přehledu byla provedena rešerše dat z…
Farmaceutická medicína je relativně mladý obor, který se věnuje aspektům výzkumu a vývoje léčiv, jejich etické propagaci a bezpečnému používání. Jde…
Evropské i americké doporučené postupy k léčbě hypertenze definují různé úrovně cílových (normálních) hodnot krevního tlaku s ohledem na celkové…
Přehledných článků o sartanech již bylo v minulosti publikováno poměrně značné množství a pro čtenáře jsou obvykle náročné pro svůj rozsah. Cílem…
Potřeba spolehlivě zajistit kvalitu, a tím i bezpečnost vyráběných léčivých přípravků vedla zákonodárce k přijetí takové úpravy, která konečnou…
Chronické srdeční selhání postihuje 0,4–2 % populace s výrazným nárůstem ve vyšších věkových skupinách. Ve farmakoterapii se uplatňují látky tlumící…
U nemocných se suspektní klinickou symptomatologií akutní koronární příhody nebo poškození myokardu neaterogenní etiopatogeneze je vzestup…
Lékové interakce mohou být příčinou toxicity a nežádoucích účinků léčiv nebo naopak příčinou snížení jejich účinnosti. Podle mechanismu vzniku…
Plicní arteriální hypertenze (PAH) je závažné onemocnění charakterizované progredující prekapilární plicní hypertenzí. V posledních dvou desetiletích…
Chronická žilní insuficience charakteristická přítomností žilní hypertenze se vyskytuje ve velké škále klinických stavů, od nekomplikovaných varixů…
Hypertenze v těhotenství je hlavní příčinou mateřské, fetální i novorozenecké morbidity i mortality v civilizovaných zemích. Současná doporučení…
Jednoznačně doporučovanou strategií kombinované léčby hypertenze je podávat léčiva s doplňujícím se mechanismem účinku. Tím lze posílit…
Existuje dostatek přesvědčivých důkazů o tom, že snížení plazmatické koncentrace celkového a LDL cholesterolu vede ke snížení kardiovaskulární…
Rituximab je monoklonální protilátka proti CD20 pozitivním B lymfocytům, které hrají důležitou úlohu v patogenezi revmatoidní artritidy. Po…
Článek věnuje hlavní pozornost biologické léčbě juvenilní idiopatické artritidy. Jsou zmíněny jednotlivé preparáty používané v současné době v léčbě…
Raloxifen je selektivním modulátorem estrogenových receptorů, který je indikován v dávce 60 mg denně k léčbě a k prevenci postmenopauzální…
Univerzita v Utrechtu pořádala letos poprvé týdenní kurz Pharmaceutical Policy Analysis, který svým zaměřením zahrnul řadu oblastí lékové politiky.…
Angiotenzin konvertující enzym (ACE) zaujímá důležité postavení v renin-angiotenzinovém systému. Současná generace inhibitorů ACE se používá v léčbě…
U invazivní aspergilózy pozorujeme v posledních letech vzestup jak incidence, tak mortality, která souvisí jednak se zvyšujícím se počtem léčebných…
Cervarix je vakcína proti nádorovému onemocnění – karcinomu děložního čípku vyvolanému lidskými papilomaviry typu 16, 18. Podobně jako dříve uvedený…
Hyperkinetické poruchy jsou diagnostickou kategorií F90 dle MKN (ADHD dle DSM-IV), která se objevuje ve všech věkových skupinách – od dětství do…
Lapatinib je aktivní malá molekula účinkující jako duální inhibitor tyrozinkinázy vyvinutá k perorálnímu podání. Mechanismus účinku předurčuje tuto…
Sitagliptin je prvním registrovaným zástupcem ze skupiny inhibitorů dipeptidyl peptidázy 4 (DDP-4) v České republice. Inhibitory DPP-4, někdy…
Poslední dobou se stále častěji setkáváme s novými analgetiky. Ve většině případů se spíše než o nové účinné látky jedná o nové lékové formy látek…
Článek se zabývá povinnostmi kvalifikované osoby výrobce léčivých přípravků v případě dovozu ze třetích zemí. Směrnice 2001/83/ES umožňuje zprostit…
Opatření primární a sekundární prevence významně snižují riziko vzniku cévní mozkové příhody. Hypertenze je jejím nejvýznamnějším riziko-vým faktorem…
Cílem antiagregační a antikoagulační terapie je dosažení účinné prevence recidivy mozkového infarktu nebo tranzitorní ischemické ataky. Text se…
Nealkoholická steatóza a nealkoholická steatohepatitida jater (NAFLD/NASH) je jaterní onemocnění charakterizované histologickým obrazem pozorovaným u…
V roce 2006 se pro české pacienty otevřela možnost vyzkoušet léčbu inzulinem pomocí nové aplikační techniky – nových inzulinových per a inzulinové…
Funkční poruchy horní a dolní části trávicího traktu představují v současné době stále velmi frekventovaný a aktuální problém lékařské praxe…
Chemoprevence je nutriční nebo farmakologická intervence směřující k zablokování či oddálení vzniku nádorového onemocnění. Experimentální i klinická…
Biologická terapie představuje jeden z největších pokroků současné klinické gastroenterologie. Její podání je cíleno především na neutralizaci…
Masivní krvácení do gastrointestinálního traktu (GIT) je závažný, život ohrožující stav s přetrvávající vysokou morbiditou a mortalitou. Krvácení do…
Celosvětová prevalence chronické hepatitidy C (HCV) se pohybuje v běžné populaci kolem 3 %. V roce 2001 bylo pomocí sérologického přehledu zjištěno,…
Cíle léčby chronické hepatitidy B jsou v současné době jasné a nepochybné – zabránit progresi choroby k cirhóze a zabránit vzniku závažných…
Ascites je nejčastější komplikací pokročilé jaterní cirhózy. Léčba ascitu, který dobře reaguje na diuretika a omezení příjmu sodíku, není složitá.…
Krvácení do trávicí trubice je nejčastější závažnou komplikací portální hypertenze vznikající obvykle na podkladě jaterní cirhózy. Součástí komplexní…
Čím pomaleji, tím lépe? Výsledky klinické studie BEAUTIFUL. Remedia 2008; 18: 385–388. Východisko: Klinická studie BEAUTIFUL byla navržena a…
Po dobu 12 měsíců byla sledována medikace pacientů léčených statiny, u kterých bylo současně přítomno alespoň jedno předem definované onemocnění…