Železo a jeho využití v organismu
Železo je mikronutrientem nezbytným pro buněčný metabolismus, a tedy i pro homeostázu celého lidského organismu. V článku je pojednáno o regulaci…
Železo je mikronutrientem nezbytným pro buněčný metabolismus, a tedy i pro homeostázu celého lidského organismu. V článku je pojednáno o regulaci…
Premixované inzuliny jsou přípravky obsahující krátkodobě a dlouhodobě účinný inzulin v definovaném poměru. Jsou určeny zejména pro terapii pacientů…
Roztroušená skleróza (RS) představuje chronické autoimunitní onemocnění centrálního nervového systému a zároveň nejčastější neurologickou příčinu…
Roztroušená skleróza je autoimunitní zánětlivé, demyelinizační a neurodegenerativní onemocnění, které je způsobeno patologickou imunitní reakcí, jež…
Chronická virová hepatitida B patří i na počátku 21. století mezi závažné zdravotní problémy. V současné době již disponujeme velkým množstvím údajů,…
Psoriatická artritida je mnohotvárné zánětlivé onemocnění charakterizované zánětem periferních kloubů, entezí, axiálního skeletu, kůže, nehtů a…
Spasticita je častým projevem poškození centrálního motoneuronu, které nastává po traumatu, ischemii nebo hemoragii, v důsledku zánětu,…
Idiopatické střevní záněty (IBD), ke kterým řadíme Crohnovu nemoc a ulcerózní kolitidu, představují skupinu imunitně podmíněných a chronicky…
Zavedení trastuzumabu, humanizované monoklonální protilátky proti HER2, do léčby výrazně zlepšilo prognózu pacientek s HER2-pozitivním karcinomem…
Nalmefen je vedle naloxonu a naltrexonu specifickým antagonistou opioidních receptorů. Zpočátku byl používán jako antagonista respirační deprese po…
V předloženém článku jsou uvedeny kazuistiky dvou pacientů. V prvním sdělení se jedná o velmi neukázněnou pacientku, na jejímž případu je jasně…
Infekce vyvolané bakterií Clostridium difficile (CDI) jsou v posledních letech nejčastějšími infekčními onemocněními souvisejícími s nemocniční péčí.…
Vážení kolegové, jsem velmi rád, že časopis Remedia dává na svých stránkách prostor také klinické farmacii a ukazuje tak, jak důležité je věnovat…
Enterální výživa je v algoritmu umělé výživy metodou první volby. Je indikována při nedostatečném příjmu energie, bílkovin či dalších nutrientů…
Vitamin D známe jako v tucích rozpustný vitamin, který v lidském těle zastává řadu fyziologických funkcí včetně hormonální. Podílí se na udržování…
Diabetická a cytostatiky indukovaná periferní neuropatie patří mezi časté formy periferních neuropatií. I přes rozdílnou primární etiologii mají tyto…
Adherence pacientů k doporučené léčbě kolísá. Počet skutečně užitých dávek léku oproti doporučení ovlivňuje zejména počet předepsaných tablet,…
Sarkomy měkkých tkání představují jako mezenchymální nádory vycházející z pojivové tkáně značně heterogenní skupinu nemocí. Patří mezi vzácné nádory,…
Více než 400 milionů obyvatel planety trpí symptomy hyperaktivního močového měchýře (OAB – overactive bladder). V léčbě hyperaktivního močového…
Opioidní analgetika jsou standardem léčby střední a silné bolesti nádorového i nenádorového původu. Léčbu však mohou komplikovat dobře známé vedlejší…
Rabeprazol je zástupcem tzv. druhé generace inhibitorů protonové pumpy. V porovnání se zástupci první generace má potenciál překonat některé jejich…
Krizotinib (PF-02341066) je novým léčivem schváleným v Evropské unii pro druhou a další linie léčby pacientů s nemalobuněčným karcinomem plic (NSCLC)…
Lixisenatid je novým agonistou receptoru pro glukagonu podobný peptid 1 (GLP-1). Aplikuje se jednou denně subkutánně, základní dávka je 20 μg.…
V článku jsou popsány principy léčby CHOPN dle posledního doporučení GOLD i historický přehled vývoje používání anticholinergik. Jsou uvedeny i…
Rostoucí počet infekcí virem HIV a onemocnění AIDS se stal v posledních letech hrozbou pro celý svět. Doposud nebyla vyvinuta účinná terapie a…
Cílem dvojitě zaslepené, randomizované studie CombiRx bylo určit, zda léčba pacientů s relabující-remitující roztroušenou sklerózou interferonem β-1a…
Léčba esenciální trombocytémie je soustředěna do specializovaných pracovišť, respektive je těmito pracovišti schvalována. Základní používané…
Karcinom prsu patří mezi nejčastější zhoubná onemocnění žen. V systémové léčbě prokázalo účinnost mnoho různých cytostatik. Mezi nejúčinnější…
Denosumab je nový přípravek určený k léčbě osteoporózy, plně humánní monoklonální protilátka IgG2, která se specificky a s vysokou afinitou váže na…
Článek přináší literární přehled zaměřený na účinnost a bezpečnost nitroděložní antikoncepce. Údaje jsou orientovány na dva moderní typy…
Lékové poškození jater (drug-induced liver injury – DILI) je častým nežádoucím účinkem léčiv. Klinicky může tento stav však imitovat jakýkoliv typ…
Kašel je velmi důležitý obranný reflex udržující dýchací cesty volné. Je to však i symptom mnoha onemocnění a jeden z nejčastějších důvodů návštěvy…
Tiky patří k nejčastějším dyskinetickým projevům. Jsou hlavními příznaky primárních tikových poruch, z nichž nejzávažnější je Touretteův syndrom, u…
Dapagliflozin je vysoce selektivní inhibitor transportéru SGLT2 (sodium glucose co-transporter 2), který je zodpovědný za renální reabsorpci glukózy.…
Vinflunin je semisyntetický vinka-alkaloid třetí generace. Studie fáze III srovnávající vinflunin v kombinaci s nejlepší podpůrnou léčbou (best…
Neuroendokrinní nádory (NEN) představují heterogenní skupinu nádorů s velmi odlišnými vlastnostmi. Od správné diagnózy typu nádoru se odvíjí i…
V systémové terapii metastatického renálního karcinomu (mRCC) se plně prosadily cílené inhibitory klíčových buněčných procesů. Tato cílená léčba sice…
Maligní melanom je nejagresivnější kožní nádor s dramaticky rostoucí incidencí. Pacienti s pokročilým onemocněním mají velmi špatnou prognózu. Dosud…
Karcinom plic patří mezi nejčastější zhoubné nádory v Evropě i ve světě. Incidence činí v evropských zemích 30,2/100 000 obyvatel, přičemž ČR zaujímá…
Nové postupy v terapii metastatického karcinomu prsu zlepšily i léčebné výsledky. Jedním z nich je také ovlivnění dráhy mTOR u karcinomu prsu s…
Léčba zhoubných nádorů prošla za poslední léta opravdu revolucí. Pokroky v léčbě udělaly z některých onemocnění ještě před nedávnem neléčitelných…
Rivaroxaban je v současnosti jako jediný nový antikoagulační přípravek k dispozici pro léčbu tromboembolické nemoci (TEN). Souhrnná analýza dat…
Pacienti s fibrilací síní a současnou renální insuficiencí jsou ohroženi zvýšeným rizikem tromboembolických i krvácivých komplikací. Perorální…
AMPLIFY-EXT byla dvojitě slepá randomizovaná studie, která srovnávala dvě dávky perorálního inhibitoru faktoru Xa apixabanu (2,5 mg a 5 mg 2krát…
V posledních měsících se v návaznosti na stanovisko americké lékové agentury FDA doporučující změnu uvádění některých informací u statinů zaměřila…
V současné době je v České republice dostupných šest statinů. Nejčastěji užívanými jsou atorvastatin, simvastatin a rosuvastatin, jejich podíl na…
Duální protidestičková léčba kombinací kyseliny acetylsalicylové a blokátoru adenosindifosfátového receptoru je v současnosti pilířem léčby pacientů…
Nová doporučení Evropské kardiologické společnosti (EKS) z roku 2012 týkající se farmakoterapie pacientů s akutním infarktem myokardu s elevacemi…
Funkce kardiovaskulární a centrálně nervové jsou regulovány stejnými působky: monoaminy, acetylcholinem, některými hormony a imunitními cytokiny …
Respirační nemoci představují v České republice třetí nejčastější příčinu úmrtí u žen a čtvrtou u mužů. Jsou nejčastějšími příčinami pracovních…
Kardiolog se ve své ambulantní praxi setkává nejčastěji s obliterující tepennou chorobou a léčbou akutní flebotrombózy, antikoagulační léčbou brání…
Prevalence diabetes mellitus 2. typu v současné době stoupá ve všech vyspělých zemích světa včetně České republiky. Zároveň se zvyšuje výskyt…
Diuretika patří mezi základní lékové skupiny v léčbě hypertenze a srdečního selhání. U hypertenze je jejich hlavní indikací k léčbě vyšší věk a…
Léčba srdečního selhání je zaměřena na tři oblasti – na úpravu hyperaktivovaných regulačních mechanismů (betablokátory, inhibitory ACE, inhibitory…
Problematika srdečního selhání, zejména akutní dekompenzace, stále podněcuje k hledání a vývoji nových lékových skupin. V článku jsou uvedeny…
Klidová srdeční frekvence (SF) je u nemocných s chronickým srdečním selháním významným rizikovým faktorem kardiovaskulární mortality a morbidity.…
Inzulin degludek je nový, ultradlouze působící bazální analog. Po subkutánní aplikaci tvoří depo rozpustných multihexamerů, které pomalu a…
Nealkoholická tuková jaterní choroba (NAFLD) je onemocnění charakterizované jaterní steatózou vznikající u osob bez významné konzumace alkoholu.…
Guaifenesin působí jako expektorans, neboť snižuje viskozitu hlenu v dýchacích cestách a zvyšuje sekreci bronchiálních žlázek. Na druhé straně je…
Meningokoková onemocnění mohou probíhat závažně, s rizikem úmrtí nebo se vznikem trvalých následků. Jsou uvedeny kazuistiky tří pacientů s relativně…
Spektrum léčiv užívaných v rámci udržovací terapie chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) obohatily v posledních letech nové léky. Indakaterol,…
Certolizumab je humanizovaná monoklonální protilátka proti TNF-a, která na rozdíl od infliximabu a adalimumabu neobsahuje Fc část. Účinnost…
Infekce lidskými papilomaviry způsobuje onemocnění nejen u žen, ale také u mužů. Je příčinou genitálních bradavic, rekurentní respirační papilomatózy…
Onemocnění vyvolaná meningokoky nepatří na území České republiky mezi infekční nemoci s vysokou incidencí. Nicméně invazivní formy těchto onemocnění…
Botulotoxin je velmi účinná léčivá látka. Primárním účinkem botulotoxinu je inhibice uvolnění acetylcholinu z presynaptické části nervo- svalové…
Nová éra léčby hepatitidy C s využitím trojkombinace léčiv znamená zásadní pokrok v účinnosti terapie. Na druhou stranu využití přímých antivirotik …
V posledních dvou letech nastala významná změna v možnostech léčby chronické virové hepatitidy C. Kombinace pegylovaných interferonů a ribavirinu je…
Diabetes mellitus je celosvětově rozšířené chronické onemocnění se značným dopadem na morbiditu a mortalitu pacientů. Rychle se rozvíjející…
Používání inzulinu v klinické medicíně bylo od samého počátku spjato se snahou přizpůsobit léčbu inzulinem potřebám nemocných. V první polovině 20.…
Článek přináší stručný přehled současných perspektivních směrů léčby diabetu 2. typu. Jednotlivé uvedené lékové skupiny či molekuly se nacházejí v…
Cílem moderní léčby diabetu je přiblížit se co nejvíce normálním hodnotám glykemie. Limitem současné farmakologické léčby však jsou hypoglykemické…
S požadavkem na intenzivní terapii a těsnou kompenzaci diabetu se zvyšuje riziko hypoglykemie, která může vést až k úmrtí pacienta. Hypoglykemie je…
V dubnu tohoto roku vstoupil na český internet Onkoportál, vyhledávač ověřených onkologických informací a služeb pro pacienty nemocné rakovinou,…
Biologické a klinické chování metastatického karcinomu ledviny se v mnoha aspektech liší od průběhu metastatického onemocnění u jiných karcinomů.…
Trastuzumab je rekombinantní humanizovaná monoklonální protilátka, která je v současné době standardem v léčbě pacientek s HER2--pozitivním…
Imatinib, malá molekula, která blokuje tyrozinkinázy (c-kit, bcr-abl), prokázal svoji výraznou účinnost v léčbě pokročilého gastrointestinálního…
Česká republika má nejvyšší výskyt renálního karcinomu na světě. Třetina nemocných je diagnostikována ve stadiu generalizovaného onemocnění, u další…
Nežádoucí účinky inhalačních/intranazálních kortikosteroidů se vyskytují obvykle při podávání vysokých terapeutických dávek nebo při konkomitantní…
Cushingův syndrom je vzácné, ale závažné onemocnění s významně zvýšenou morbiditou a mortalitou a variabilní etiologií. Ke zvolení správné a účinné…
Byla provedena neintervenční studie s cílem zjistit výši dávek inhibitorů protonové pumpy v jednotlivých indikacích těchto léčiv. Do studie bylo…
Přidání bevacizumabu – monoklonální protilátky proti vaskulárnímu endoteliálnímu růstovému faktoru A (VEGF-A) – ke standardní chemoterapii u…
Silné opioidy jsou v současné době nedílnou součástí základní strategie léčby středně silné až velmi silné bolesti. Jejich výhodou je absence…
Stažení antiobezitik z trhu pro nežádoucí účinky v posledních letech vyvolalo skepsi ohledně úlohy farmakoterapie v léčbě obezity. Nicméně zkušenosti…
Idiopatická plicní fibróza (IPF) je vzhledem ke své obtížné léčitelnosti a prognóze nejzávažnějším reprezentantem skupiny idiopatických…
Hereditární angioedém je vrozená porucha C1 inhibitoru systému komplementu. Je řazen mezi primární imunodeficity. Článek shrnuje patogenezi, klinické…
Cushingův syndrom je závažné onemocnění způsobené autonomní nadprodukcí kortizolu. Je charakterizován těžkým komplexním systémovým postižením s…
Chronická hepatitida C je celosvětově závažným zdravotním problémem s nepochybnými riziky rozvoje jaterní cirhózy a jejích komplikací. Během…
Boceprevir je novým přímo působícím antivirotikem, inhibitorem HCV NS3 proteázy, a je určen k léčbě dospělých pacientů s chronickou hepatitidou C…
Exenatid QW je depotní forma, v níž je molekula exenatidu inkorporována do mikrosfér, ze kterých se po subkutánní aplikaci vlastní účinná látka…
Tapentadol je nové opioidní analgetikum, chemicky příbuzné tramadolu. Na rozdíl od tramadolu má výraznější účinek na µ-opioidní receptory, tlumí…
Ceftarolin fosamil je cefalosporinové antibiotikum s aktivitou vůči grampozitivním i gramnegativním mikrobům. Účinnost tohoto antibiotika byla…
Progresivní charakter diabetu vede u naprosté většiny pacientů k nutnosti intenzifikovat jejich léčbu. Na farmaceutickém trhu je několik rozdílných…
Olanzapin spolu s amisulpridem, klozapinem a risperidonem patří k relativně nejúčinnějším atypickým antipsychotikům (AP). Široký farmakodynamický…
Diabetické onemocnění ledvin (DOL) je závažnou sekundární komplikací diabetu a v současné době je hlavní příčinou chronického selhání ledvin v…
Intravitreální aplikace ranibizumabu, rekombinantní humanizované monoklonální protilátky blokující VEGF-A (Vascular Endothelial Growth Factor A), je…
Klinické studie posledních let prokázaly, že léčba hypolipidemiky představuje etablovaný a efektivní způsob intervence aterosklerózy a jejích…
Nazální aplikace farmak má dlouhou historii. Indiáni Jižní Ameriky šňupali různé psychoaktivní substance, v současnosti se takto užívá především…
Nebivolol je lipofilní kardioselektivní betablokátor třetí generace, který je schválen pro léčbu esenciální hypertenze a v kombinaci se standardní …
Syndrom hyperaktivního močového měchýře (OAB) má v celosvětové populaci starší 40 let věku prevalenci okolo 17 %. Se zvyšujícím se věkem jeho…
Podávání selektivních modulátorů progesteronových receptorů (SPRM) pacientkám s děložními myomy představuje nadějný terapeutický směr, který by mohl…
Hojně užívaný tramadol je i u nás k dispozici ve formě orálně dispergovatelné (rozpustné) tablety. Praktické užití nachází tato léková forma při…
I v éře očkování způsobují pneumokoková onemocnění stále nejvíce úmrtí na choroby ovlivnitelné vakcínami. S přibývajícím počtem starších dospělých,…
Paliperidon palmitát je depotní forma paliperidonu, z níž se vlastní účinná látka hydrolýzou pomalu uvolňuje do krevního řečiště. Jedná se o vodnou …
Toxigenní Clostridium difficile je nejčastějším původcem střevních infekcí u hospitalizovaných. Četnost a závažnost těchto onemocnění včetně vysoké…
Lornoxikam je nesteroidní antiflogistikum (NSA) s vyváženou blokádou cyklooxygenázy 1 a 2. Je využíván v krátkodobé léčbě akutní bolesti různého…
Chřipka je závažný zdravotnický a sociální problém, a přesto je stále podceňována. Ani účinná antivirotika a pokroky intenzivní medicíny nemohou…
Krčmová I. Indikace sublinguální tabletové alergenové imunoterapie a autoimunitní onemocnění. Remedia 2012; 22: 281–283. Mezi základní…
V praxi lékařů se v poslední době prosazuje vedle stávajících postupů léčby bolesti pohybového aparátu nový přístup léčby založený na fyzio- logické…
Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní a demyelinizační onemocnění centrálního nervového systému se současně probíhajícími…
Článek představuje a rozebírá hlavní výsledky významné recentní klinické studie ORIGIN, která v průběhu 6 let zkoumala vliv podávání omega-3 mastných…
Přehledný článek o alergenové imunoterapii (AIT) se stručně věnuje historii vzniku této léčebné metody a účasti českých lékařů na jejím zavedení do…
Karcinom prostaty je nejčastějším solidním nádorovým onemocněním a druhou nejčastější příčinou úmrtí na onkologická onemocnění v České republice,…
Článek pojednává o dostupných možnostech léčby skutečně těžkého astmatu v České republice. Za skutečně těžké je považováno astma, k jehož kontrole…
Prvním lékem indikovaným ke zlepšení rychlosti chůze u pacientů s roztroušenou sklerózou je fampridin PR, který blokuje napěťově ovládané …
Statiny dnes hrají nejdůležitější roli ve farmakologické redukci kardiovaskulárního (KV) rizika v primární i sekundární prevenci aterosklerotických…
We evaluated the long-term clinical benefit of infliximab (IFX) in a total of 74 patients with moderate to severe Crohn’s disease (CD); the median…
Cílem neoadjuvantní, respektive konverzní systémové léčby u pacientů s výlučně jaterními metastázami kolorektálního karcinomu je zmenšení primárně…
Glatiramer acetát je jedním z imunomodulačních léků první volby u roztroušené sklerózy mozkomíšní. Kromě protizánětlivého působení, dlouhodobé…
Souhrnný článek se zabývá současným postavením nových antiepileptik se zaměřením na ta, která byla zavedena do klinické praxe v posledních pěti…
Turnerův syndrom (TS) patří k nejčastějším chromozomálním odchylkám. Postihuje přibližně jedno ze 2000–2500 živě narozených děvčátek. Příčinou TS je…
Agomelatin je antidepresivum s novým mechanismem účinku. Působí jako agonista melatoninergních receptorů (MT1 , MT2 ) a jako antagonista…
Tato práce se zabývá klinickým významem mutace KRAS u spinocelulárních karcinomů hlavy a krku. Mutace KRAS zde byla sledována v multicentrické studii…
Intravenózní imunoglobulin (IVIG) je často indikován u různých neurologických onemocnění. Nejčastější využití je u autoimunitních nervosvalových…
Dyslipidemie je jedním ze zásadních a současně modifikovatelných rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění. Hypolipidemika, zejména statiny…
Fabryho choroba je dědičné metabolické onemocnění na podkladě mutace genu pro enzym α-galaktosidázu A, který je lokalizován na chromozomu X.…
Retigabin je nové antiepileptikum s unikátním mechanismem účinku, stabilizující neuronální membránu prostřednictvím zvýšení aktivity napěťově…
Článek souhrnně informuje o farmakologických a klinických vlastnostech nového antiarytmika vernakalantu, které má komplexní účinky na iontové kanály…
Esmolol, vysoce selektivní betablokátor s velmi rychlým nástupem účinku a krátkým poločasem působení, je lékem pro řešení emergentních stavů s…
Předmětem sdělení je koincidence vysoké reziduální aktivity krevních destiček měřená na základě indexu destičkové reaktivity (PRI 73,4 %) se…
V posledních 25 letech dochází v České republice k postupnému poklesu kardiovaskulární morbidity. I přesto stále nezanedbatelné procento nemocných…
Studie SHIFT ukázala příznivý účinek ivabradinu u nemocných s chronickým srdečním selháním, sinusovým rytmem a klidovou frekvencí vyšší než 70 tepů…
V randomizované, otevřené, „event-driven“, non-inferiorní studii zahrnující 4832 pacientů, kteří prodělali akutní symptomatickou plicní embolii s…
Akutní koronární syndromy jsou způsobeny aterosklerotickými pláty a následnou trombózou. Faktor Xa hraje zásadní roli v procesu trombózy, proto by…
Pentasacharidy jsou odvozeny od molekuly heparinu. Tyto látky aktivují antitrombin a vzniklý komplex působí specificky na faktor Xa. Fondaparinux byl…
Kardiovaskulární onemocnění jsou celosvětově vedoucí příčinou morbidity a mortality. Odhaduje se, že každoročně zaviní 17 milionů úmrtí. Arteriální…
Na podzim roku 2011 byla poprvé přednesena a oponována nová doporučení České kardiologické společnosti pro diagnostiku a léčbu chronického srdečního…
Nově registrovaný ireverzibilní blokátor ADP receptorů prasugrel je významnou inovací na poli antitrombotik. Oproti dosud užívanému klopidogrelu má…
Studie ARISTOTLE porovnávala účinnost a bezpečnost antikoagulační léčby přímým perorálním inhibitorem faktoru Xa apixabanem s warfarinem u 18 201…
Esmolol je betablokátor s velmi rychlým nástupem účinku a krátkým poločasem působení, s vysokou b1-selektivitou, bez vnitřní sympatomimetické a…
Inkretinová terapie vykazuje velmi dobrou klinickou účinnost a bezpečnost. Pozitivní ovlivnění kardiovaskulárních rizikových faktorů je v souladu s…
Vysoká klidová srdeční frekvence (SF) je u nemocných s chronickým srdečním selháním nejenom markerem vysokého rizika, ale skutečným rizikovým…
Antitrombotická, zejména protidestičková léčba hraje v profylaxi pandemie kardiovaskulárních chorob zásadní úlohu. Dosavadní léčebné strategie byly…
V červenci roku 2011 byla publikována metaanalýza, která demonstrovala asociaci vysokodávkové statinové terapie se zvýšeným rizikem rozvoje diabetu…
Echinokokóza je zoonóza způsobená tasemnicí rodu Echinococcus. Rozlišujeme dva druhy – Echinococcus granulosus neboli měchožil zhoubný, který…
Karcinom ovaria patří mezi gynekologickými nádory k onemocněním s nejvyšší úmrtností, kdy až u 75 % pacientek dojde po léčbě k relapsu a úmrtí na…
Výskyt pertuse v posledních letech stoupá i přes vysokou proočkovanost dětské populace. Vlivem postupného poklesu ochrany po očkování se onemocnění…
Rozvoj inzulinového deficitu vycházejícího z progredující apoptózy b-buněk je základním rysem diabetu 2. typu. Hlavním patogenetickým dějem je…
Léčba hyperglykemie je základní součástí komplexní péče o nemocného s diabetem 2. typu. Významně redukuje riziko rozvoje a progrese mikrovaskulárních…
Nová antidiabetika působící na bázi inkretinového systému ovlivňují homeostázu glukózy u diabetu zvýšením sekrece inzulinu glukózodependentním…
Nové poznatky o etiopatogenezi diabetu mellitu 2. typu (DM2T) ovlivnily strategii a taktiku léčby tohoto onemocnění. V nedávné době se rozšířila…
Cílem terapie diabetu je dosažení normálních hodnot glykemie jako základu prevence závažných pozdních komplikací nemoci. Hlavním rizikem intenzivní…
Článek formou tabelárního přehledu uvádí základní chemické, farmakodynamické a farmakokinetické vlastnosti relativně nové skupiny perorálních…
Pro diabetiky má zásadní význam snížení krevního tlaku. Léčba hypertenze má být vždy iniciována u diabetiků s krevním tlakem ≥ 140/90 mm Hg. U…
Diabetická neuropatie je častou komplikací u diabetiků. Její léčba zasluhuje pozornost jak ze strany lékaře, tak pacienta. Měla by být vždy komplexní…
Febuxostat je silný, nepurinový selektivní inhibitor enzymu xanthinoxidázy. Tento enzym katalyzuje přeměnu hypoxanthinu a xanthinu na kyselinu…
Celosvětově je ročně přičítáno rotavirům okolo 125 milionů diagnóz gastroenteritid. Přes půl milionu těchto případů pak končí smrtí pacienta a…
V poslední době se hodně mluví o kontinuální monitoraci glykemie jako o budoucnosti domácího monitorování pro pacienty s diabetem. Klíčovou pomůckou…
Článek rozebírá principy jednotlivých v současnosti běžně prováděných bariatrických operací (bandáž žaludku, sleeve gastrektomie, plikace žaludku,…
Mukozitida dutiny ústní je častým nežádoucím účinkem radioterapie u nádorů v oblasti hlavy a krku a intenzivní chemoterapie. Je způsobena poškozením…
Metastazující maligní melanom se řadí mezi nejobtížněji léčitelné diagnózy s mediánem přežití mezi 6 a 9 měsíci. Přežití 5 a více let se uvádí pouze…
Kabazitaxel je nový semisyntetický derivát taxanů. Klinické studie fáze I prokázaly, že kabazitaxel má podobný efekt a toxicitu jako taxany. Následné…
Kuřáctví představuje závažný rizikový faktor osteoporózy. Kuřáci jsou mimo četná další zdravotní rizika ohroženi zvýšeným rizikem zlomenin, jejich…
Základem léčby bipolární afektivní poruchy (BAP) je podávání thymoprofylaktika (stabilizátoru nálady) v každé fázi onemocnění. V poslední době…
Článek dokumentuje vývoj individualizované léčby nemalobuněčného karcinomu plic (NSCLC) od roku 2000. V přehledech jsou uvedeny výsledky klinických…
V článku je popsán vývoj adjuvantní chemoterapie u nádoru tlustého střeva a konečníku a současné trendy ve výzkumu tohoto onemocnění.
Systémová léčba metastatického kolorektálního karcinomu má nezastupitelné místo v léčebné strategii. Nejčastější lokalizací vzdálených metastáz jsou…
Karcinom prsu je nejčastějším zhoubným onemocněním u žen. K jeho léčbě máme k dispozici v závislosti na biologické povaze toho kterého nádoru…
Hormonální léčba by měla být nabídnuta pacientkám s ER- či PR-pozitivním karcinomem prsu bez ohledu na věk, menopauzální status, amplifikaci genu HER…
Průlomová bolest je tranzitorní exacerbace bolesti, která se objevuje u jinak dobře kontrolované základní bolesti. Rozlišuje se průlomová bolest…
Aplastická anémie je velmi významné hematologické onemocnění s především autoimunitní patogenezí. S ohledem na tíži útlumu krvetvorby, věk pacienta a…
Anémie se objevuje u více než 50 % nemocných s nádorovým onemocněním a významně koreluje se zhoršenou kvalitou života nemocných i s kratší dobou…
Zhoubná nádorová onemocnění často metastazují do kostí. S rozdílnou frekvencí u jednotlivých malignit pak dochází nejen ke vzniku algického syndromu,…
Světlobuněčný renální karcinom je nejčastěji se vyskytujícím nádorem ledvin; je charakterizován zvyšující se incidencí a špatnou citlivostí na…
Biologická terapie poskytuje pacientkám s metastatickým karcinomem prsu účinnou a méně agresivní možnost cílené léčby. Největšího pokroku bylo…
Moderní antiemetická profylaxe výrazně snížila výskyt nevolnosti a zvracení po protinádorové chemoterapii, přesto však ani dnes zdaleka není úspěšná…
Esomeprazol je S-enantiomer omeprazolu s vylepšeným farmakodynamickým a farmakokinetickým profilem v porovnání s racemickým omeprazolem. Snášenlivost…
Bupropion je nepochybně „staronovým“ antidepresivem (AD) s jedinečným mechanismem účinku a profilem nežádoucích účinků.
V ČR máme k dispozici dvě látky s dopaminergním působením a rozdílným mechanismem účinku – amisulprid (v dávkách 50–150 mg denně) a bupropion. V…
V předložené kazuistice jsou prezentovány výsledky použití extra fine fixní kombinace beklometason/formoterol v léčbě bronchiálního astmatu. V práci…
Kazuistika popisuje diagnostiku ankylozující spondylitidy (AS) na podkladě extraartikulární manifestace – přední uveitidy. Základní léčba…
Postherpetická neuralgie jako představitel neuropatické bolesti je mnohdy závažným problémem, se kterým se setkáváme v našich ambulancích. Je…
Od roku 2007 je v České republice registrována monoklonální protilátka natalizumab, která představuje dosud nejúčinnější lék využívaný v terapii…
Interferony beta (IFN-beta) se řadí mezi léky první volby používané v léčbě roztroušené sklerózy. Součástí léčby těmito preparáty by mělo být…
Studie EXTEND monitorovala účinnost jednoročního podávání adalimumabu na dosažení slizničního zhojení u nemocných s Crohnovou chorobou. Výsledky…
Změna anti-TNF (tumor necrosis factor) léčby u nemocných s Crohnovou chorobou a přechod z podávání jednoho preparátu (infliximab) na podávání druhého…
Statiny patří k hojně užívaným lékům, o jejichž terapeutickém přínosu máme dostatek kvalitních důkazů. Lékové interakce mohou zásadním způsobem…
The therapeutic goal in patients with type 2 diabetes is complication risk reduction by intervention to control hyperglycemia. Postprandial…
Formou přehledného článku jsou probrány základní informace o polymorfismech genu IL28B. Haplotyp CC SNP rs12979860 je významně asociován s dosažením…
V posledních letech se farmakoterapie jaterních chorob posunula od symptomatických postupů k cílené léčbě. Ukázalo se také, že zásadním procesem,…
Úloha antibiotické terapie v léčbě komplikací jaterní cirhózy je zcela zásadní. Týká se zejména léčby ascitu a spontánní bakteriální peritonitidy,…
Oxid dusný je bezbarvý, nedráždivý, nasládle chutnající plyn, který je spolu s xenonem jediným anorganickým plynem používaným v anesteziologii. V…
Léčba diabetes mellitus inhibitory dipeptidyl peptidázy 4 (DPP-4) představuje velmi nadějný terapeutický směr, který pomáhá zlepšit kompenzaci…