Lékové interakce antimigrenik – update 2024
Antimigrenika jsou dynamicky se vyvíjející skupinou léčiv, u které s nárůstem klinických poznatků o účinnosti adekvátně rostou také poznatky o…
Antimigrenika jsou dynamicky se vyvíjející skupinou léčiv, u které s nárůstem klinických poznatků o účinnosti adekvátně rostou také poznatky o…
Oktenidin dihydrochlorid je antiseptikum se širokým spektrem terapeutického i profylaktického použití. V Evropě se oktenidin používá už více než 30…
Tapentadol hydrochlorid je reprezentantem nejnovější třídy opioidních analgetik. Jeho účinek je dán kombinací agonistické aktivity na µ‑opioidním…
V rámci projektu, který implementuje Národní akční plán pro Alzheimerovu nemoc a obdobná onemocnění 2020–2030 (NAPAN) Ministerstva zdravotnictví…
Sloučeniny s obsahem boru (kyselina boritá a její soli) jsou známy svým antibakteriálním a antifungálním účinkem. Jejich používání v topických…
Souhrn Lapka M. Imunorekonstituční zánětlivý syndrom v souvislosti s léčbou fingolimodem u roztroušené sklerózy. Remedia 2023; 33: 234–239. …
Souhrn Tašková I. Kognitivní poruchy vyvolané medikací I. Remedia 2023; 33: 263–268. V rámci projektu, který implementuje Národní akční plán pro…
Súhrn: Špaglová M, Čuchorová M, Čierna M, Mikušová V. 3D tlač a jej uplatnenie vo výrobe tuhých perorálnych liekových foriem. Remedia 2022; 32:…
Souhrn: Suchopár J, Suchopár Š, Prokeš M. Lékové interakce cenobamátu. Remedia 2022; 32: 488–495. Cenobamát je nový protizáchvatový lék s…
Souhrn: Suchopár J. Inhibitory SGLT2 (4. část) – lékové interakce gliflozinů. Remedia 2022; 32: 405–408. Inhibitory SGLT2 (glifloziny) se v…
Souhrn: Suchopár J. Inhibitory SGLT2 (3. část) – glukuronidace jako hlavní cesta biotransformace gliflozinů. Remedia 2022; 32: 312–316. Pochopení…
Souhrn: Bultas J. Inhibice žaludeční sekrece – pohled farmakologa. Remedia 2022; 32: 304–311. Inhibice žaludeční sekrece, konkrétně kyseliny solné,…
Souhrn: Michalcová J, Tašková I. Interakční potenciál antipsychotik. Remedia 2022; 32: 299–303. Antipsychotika jsou široce používanou skupinou…
Souhrn: Suchopár J. Inhibitory SGLT (2. část) – farmakokinetika, metabolismus a transport. Remedia 2022; 32: 205–208. Glifloziny jsou antidiabetika…
Souhrn: Suchopár J, Prokeš M, Suchopár Š. Přehled lékových interakcí specifických léků používaných u roztroušené sklerózy. Remedia 2022; 32: 179–190…
Souhrn: Suchopár J. Inhibitory SGLT (1. část) – selektivita působení a farmakodynamické účinky. Remedia 2022; 32: 81–83. Glifloziny patří mezi…
Souhrn: Tašková I. Lékové interakce antidepresiv s pohledem do klinické praxe. Remedia 2022; 32: 74–80. Téměř každé léčivo může interagovat s…
Souhrn: Suchopár J, Suchopár Š, Prokeš M. Lékové interakce antimigrenik (2. část). Remedia 2021; 31: 391–397. Antimigrenika jsou léčiva, která, až…
Souhrn: Suchopár J, Suchopár Š, Prokeš M. Lékové interakce antimigrenik (1. část). Remedia 2021; 31: 284–291. Antimigrenika jsou léčiva, která, až…
Souhrn: Lapka M. Kardiovaskulární nežádoucí účinky anti‑VEGF terapie v onkologii. Remedia 2021; 31: 260–263. Porozumění fyziologické roli…
Souhrn: Suchý D, Sabitova E. Lékové interakce v revmatologii. Remedia 2021; 31: 103–108. Cílem článku je shrnout závažné lékové interakce…
Pracovní skupina České odborné společnosti klinické farmacie (ČOSKF) ČLS JEP ve složení výše uvedených autorek vypracovala v reakci na aktuální…
Následující text přináší komentáře MUDr. Jiřího Slívy, Ph.D., a doc. MUDr. Debory Karetové, CSc., k laboratorní analýze léčivého přípravku Diozen,…
Souhrn: Tašková I. Terapeutické monitorování psychofarmak z pohledu klinického farmaceuta: doporučení versus praxe. Remedia 2020; 30: 650–656. …
Souhrn: Rychlíčková J, Suchánková H. Dysgeuzie jako nežádoucí účinek léčiv a její možné klinické důsledky. Remedia 2020; 30: 349–352. Dysgeuzie…
Souhrn: Juřica J. Specifika farmakoterapie ve stáří. Remedia 2020; 30: 344–348. Česká populace stárne a s rostoucím věkem pacientů roste i počet…
Souhrn: Hess L. Konjunktivální aplikace farmak pohledem anesteziologa. Remedia 2020; 30: 72–75. Konjunktivální aplikace představuje nový způsob…
Souhrn: Suchopár J, Prokeš M, Suchopár Š. Lékové interakce léčiv používaných v revmatologii. Remedia 2019; 29: 481–491. Lékové interakce se v…
Souhrn: Murínová I, Cihlo J, Dvířková L, Kroutilová K, Langmaierová K, Linhartová A, Polášková L, Vedrová J, Vodička M. Parenterální léčivé pří…
Souhrn: Murínová I. Kostní toxicita tenofoviru. Remedia 2019; 29: 196–200. Role antiretrovirotik, ale i samotného viru lidského imunodeficitu …
Souhrn: Mezi inhibitory receptoru pro epidermální růstový faktor (epidermal growth factor receptor, EGFR) používané při terapii pacientů s…
Souhrn: Biologická dostupnost je jedním z farmakokinetických ukazatelů hodnotících množství léčiva, které se dostane v aktivní formě do systémového…
Souhrn: Kyselina acetylsalicylová (aspirin, ASA) v sekundární prevenci kardiovaskulárních příhod u pacientů s aterosklerotickým postižením…
Souhrn: Pohyb léčiv v organismu a jejich koncentrace v cílovém místě jsou determinovány schopností látky přestupovat přes biologické membrány a…
Souhrn: Nitrofurantoin je do České republiky dodáván v rámci specifického léčebného programu, v současné době jsou ale dodávky přerušeny.…
Souhrn: Interindividuální variabilita lékové odpovědi je částečně způsobena genetickými rozdíly v metabolismu, částečně variabilitou citlivosti…
Souhrn: Článek je zaměřen na novinky v magistraliter přípravě. Jsou představeny nově dostupné suroviny latanoprost a minoxidil používané v léčbě…
Souhrn: Při podání léčiva do sondy je pro zajištění jeho účinnosti a bezpečnosti zásadní správný výběr lékové formy. Kasuistika dokládá…
Souhrn: Podání léčiv sondou určenou pro enterální výživu pacienta je v klinické praxi často nezbytné. Ne každé léčivo je však možné podat touto…
Souhrn: Koncentrované roztoky kalia spadají do skupiny tzv. rizikových léčivých přípravků. Světové autority v oblasti bezpečnosti léčiv ve vztahu k…
Subkutánní podání léčiv představuje parenterální způsob aplikace léčivých látek injekcí, infuzí či implantací do podkožní tkáně, kterým je umožněna…
V předcházejících číslech tohoto časopisu bylo probráno působení farmak na úrovni receptorů nebo enzymů. Tento článek je zaměřen na působení farmak…
Cílem tohoto článku je podat přehled o možnostech inhibice systému renin-angiotenzin-aldosteron, srovnání skupiny inhibitorů angiotenzin…
Cílem tohoto článku je seznámit čtenáře s možnostmi a úskalími použití terapeutického monitorování léčiv (therapeutic drug monitoring, TDM) u…
Inhalační cesta je metodou první volby léčby astmatu. Inhalačně podané léky působí přímo v dýchacích cestách, kde ve srovnání s perorálním podáním…
V současné farmakoterapii neustále přibývá léčivých látek, které jsou velmi těžce rozpustné ve vodě, což také často limituje i jejich systémovou…
Článek věnovaný účinku léku na úrovni enzymu je druhým v řadě a navazuje na předchozí přehled účinků léčiv působících na receptor. Jsou probrány…